Mobilemenu
Profile

Vizesiz Maceralar Diyarı: Brezilya

Brezilya her ne kadar şu sıra Olimpiyatlar nedeniyle ziyaret edilecek ülkeler listesinde birinci sırada yer alsa da, oraya gitmek için başka sebepleriniz de var. Örneğin bir doğa sporu tutkunuysanız, Brezilya’da her telden çalabileceğiniz lokasyonlar mevcut. İşte sizin için seçtiklerimiz.

Trekking ve Hiking

Brezilya’da trekking ve hiking için ideal tam 76 milli park var. Bu milli parklar içinde en popülerleri ise Tijuca Forest Ulusal Parkı ve Chapada Diamantina Milli Parkı

8.000 kilometrelik sahil şeridiyle dünyanın en büyük açık hava plajı olan Brezilya’da içerilere doğru uzandığınızda ise eşsiz biyolojik çeşitliliğiyle tabiat ana ile karşılaşıyorsunuz. Eh, doğa, çeşitlilik demişken asıl adresin Amazon yağmur ormanları olduğunu belirtmemize de gerek kalmıyor.

Özellikle Pantanal bölgesi size muhteşem bir manzara eşliğinde olağanüstü bir yolculuk vadediyor.  Binlerce çeşit canlının yaşadığı bu habitat içinde trekking ya da hiking yaparken kendinizi adeta başka bir dünyada ya da başka bir deyişle, köklerinizde bulabilirsiniz.

Brezilya’da ormanlar dışında yaylalar da hiking ve trekking için bir seçenek olabilir. Bu konuda nam salan yer ise hiç kuşkusuz Chapada yaylaları. Ülkenin doğusunda bulunan bu yaylalar eğer yolunuzu düşürebilirseniz size hem oksijen cenneti hem de dünyanın en güzel renklerini vadediyor.

Görmeden dönmeyin: Roraima Dağı, Jalapao State Park

Kayaking ve Kano

Brezilya, nehirler bakımından dünyanın en zengin ülkelerinden biri. Ülke topraklarının büyük bölümü üç büyük nehre ihtiyaç duyuyor: Amazon, Parana, Sao Francisco.

Eh, onlara sadece toprak değil, doğa sporu, özellikle de kano tutkunları da ihtiyaç duyuyor. Özellikle Peru’daki And Dağları’ndan doğan ve dünyanın en büyük ikinci nehri olan (3.200 km) Amazon Nehri neredeyse kano için yaratılmış.

Kimi yerlerde çavlanlarla birleşen, kimi yerlerde tropikal ormanların içinden geçen nehrin üstünde kano yapmak için özellikle akın edilen çavlanlar da var. Amazon, aynı zamanda dünyanın en yüksek debisine sahip nehir olduğu için bir anlamda kanocuların ama profesyonel kanocuların anavatanı gibi.

Kayaking için ise Amazon nehri dışında yeniden şöhreti bol 8.000 kilometrelik plajlardan bahsedebiliriz. Meşhur Pantanal bölgesi ya da başkent Rio’da Keşmeşeker Dağı kıyıları da epey ünlü ama bunlar dışında da binlerce seçeneğiniz var. Bölgeye yolunuz düşerse profesyonel turlara katılmanız en güzeli olacaktır. Zira ne Atlantik Okyanusu’nda ne de Amazon Nehri’nde tek başınıza kayaking ya da kano yapmanız pek akıllıca olmayacaktır.

Görmeden dönmeyin: Iguazú Şelalesi

Scuba Diving

Brezilya, sadece yer üstündeki harikalarıyla değil, deniz altındaki ihtişamıyla da özellikle scuba diving tutkunlarına birçok olanak vadediyor.

Brezilya ve scuba diving’i birlikte anınca da doğal olarak akıllara tek bir yer geliyor: Fernando de Noronha. Brezilya’ya bağlı bir ada olan Fernando de Noranha’nın açıklarında dalış için eşsiz bölgeler bulunuyor. Bunların arasında ise zannedildiği gibi deniz canlıları ile dikkat çeken yerlerden önce Brezilya donanmasına ait batık bir savaş gemisi dikkat çekiyor. Bütünüyle kalıp halinde, hiç dağılmadan denizin dibinde duran askeri batık inanılmaz bir dalış manzarasına ev sahipliği yapıyor.

Fernando de Noranha aynı zamanda dünyanın en çok turist çeken bölgelerinden biri. Dolayısıyla şahane sahilleri dışında, dalış için özel olarak gelenlere tek sürprizi batık değil elbette. Su kaplumbağalarından yunuslara, deniz bitkilerinden olağanüstü balık yoğunluğuna kadar yaklaşık 50 metreye yaklaşan deniz altı görüş alanıyla benzersiz bir deneyim sunuyor.

Uzmanlar scuba diving için en ideal ayların Haziran ve Ekim ayları olduğunu belirtiyor.  

Görmeden dönmeyin: Eh, bu kadar bahsettikten sonra Fernado de Noranha dememek olmaz.

Kitesurf ve Rüzgar Sörfü

Şimdi de son olarak Brezilya’nın alametifarikalarından biri olan kitesurf ve rüzgar sörfü merkezlerine bakalım. Evet, inanması zor belki ama Brezilya’da tatil amaçlı bölgeye gelen turistlerden en fazla maddi geri dönüş alınan spor sörf. Hem kitesurf hem de rüzgar sörfü olsun, Brezilya’nın eşsiz sahillerinin vazgeçilmez aktivitelerinden biri.

Bu iki sporun icra edildiği alanlarda ise “sörf cenneti” olarak nam salan bir yer dikkat çekiyor: Florianopolis. Brezilya’ya bağlı  küçük adalardan oluşan bölgede toplamda 45 adet plaj var. Ve bu plajlar adeta sörf için yaratılmış gibi. Yumuşak kum tepeleri, köpüklü dalgaları, yaz kış sörfe uygun su sıcaklığı ve benzersiz bitki örtüsüyle Florianopolis hem kitesurf hem de rüzgar sörfü tutkunlarının ölmeden önce mutlaka uğraması gereken yerlerin başından geliyor.

Görmeden dönmeyin: En az Florianapolis kadar ünlü Jericoacoara da kitesurf ve rüzgar sörfü için tercih edilebilir.