Mobilemenu
Profile

Vizesiz Maceralar Diyarı: Fas

Trekking ve Hiking

Doğada yürüyüş yapmayı seviyorsanız, bilmelisiniz ki Fas’ta yürüyecek çok yer var. Örneğin Yukarı Atlas, dünyanın en güzel dağlarından biri olarak kabul edilir. Niyetiniz yürümekse kışın oraya pek uğramayın ama ilkbahar ve sonbaharda mutlaka yolunuzu düşürün. Jebel Toubkal bölgesi kısa mesafe yürüyüşler için öneriliyor. Kış aylarında Anti-Atlas’ın Jebel Saghro ve Tafraoute bölgesini değerlendirmek mümkün. Yukarı Atlas’ın güneyindeki Jebel Sirwa bir diğer seçenek. Orta Atlas’ta ise (Ne çok Atlas!) Tazzeka (Taza da deniyor) ve Azrou çevresinde gönülçelen birçok rota bulunuyor.

Kayak ve Snowboad

“Fas’ta kayak yapmak ister misiniz?” diye bir soruya mutlaka bıyık altından gülerek yanıt verirsiniz değil mi? Eh, o zaman Fas’taki kayak dünyasından haberiniz yok demektir. Özellikle Yukarı Atlas’taki Oukaimeden bölgesi ocaktan nisana kadar kayak ve snowboard yapma imkanı veriyor. Toubkal masifindeyse pist haricinde kayma fırsatı var. Orta Atlas’taki Azilal, Bou Goumez, Ingil Mgoun bölgeleri de kar keyfi için ideal noktalar.

Sörf

Atlantik Okyanusu kıyısında olması, Fas’ı rüzgar ve dalga sörfü açısından avantajlı kılıyor. Öyle ki Taghazout, neredeyse bir sörf köyü haline gelmiş durumda. Burada bol miktarda sörfçü olmasının sebebi hem ekipman kiralayan kuruluşlar, hem de tamir yapan atölyelerden çokça olması. Bir diğer sörf merkezi Agadir’de yelkencilik, yatçılık ve dalış imkanları da var. Sidi İfni, Mirhleft, Kenira, Bouznika Plage, El Cedide, Safi ve hatta Rabat’ta bile sörf yapabilirsiniz. Yüksek sezon rüzgarın bol, deniz suyu ve havanın ılık olduğu ekim ile şubat arası.

Yamaç Paraşütü

Fas’ta kış dahil her mevsim termal vardır; bu da yamaç paraşütçülerini buraya çekmeye yeter de artar bile. En popüler noktalar Sidi Ifni, Tafraoute ve Mirhleft. Aglou da 5 kilometre boyunca uzanan ve denizden 2 kilometre uzakta yer alan yüksek sırtlarıyla bu spor için ideal koşulları barındırıyor. Yukarı Atlas dağlarını da unutmayın. İdeal termalleri, egzotik yapısı ve koyu kırmızıdan kızıla, safrandan sarıya, liladan mora inanılmaz tonlarda değişkenlik gösteren Afrika toprağının ve gökyüzünün keyfi en çok Fas’ta yamaç paraşütüyle çıkıyor.

Kaya Tırmanışı

Fas’ın güneyi ve Anti-Atlas dağları kaya tırmanışları için seçenekler barındırıyor. Güneyde Tafraouta ve çevresi kaya tırmanışı için oldukça popüler. Todra Gorge da burada. Burası güzel, yemyeşil bir vaha. 300 metreye yaklaşan kahverengi kireçtaşı duvarları, uzun boylu palmiye ağaçları arasından kendisine tırmanacak olan babayiğitleri bekliyor! Anti Atlas dağlarıysa Jebel El Kest tırmanışçılar için birçok seçeneğe sahip. Duyurulur!

Sandboarding

Basitçe snowboard’un kumda yapılanı olarak adlandırabileceğimiz “sandboarding” aktivitesini Fas’ın kum tepeleriyle dolu çöllerinde de yapabilirsiniz! Erg Chegaga ve Erg Chebbi adı verilen tepelerin yanında daha pek çok bölgede deneyimleyebileceğiniz bu aktiviteyi düzenleyen tur şirketleri aynı zamanda dileyen ziyaretçiler için çöl kampı da düzenliyor.