Mobilemenu
Profile

Vizesiz Maceralar Diyarı: Karadağ

Hiking & Trekking

Muhteşem bir manzara görmek, güzel dağlarda yürümek, vadiler arasını adımlamak istiyorsanız Karadağ’a gelmelisiniz. Tabii “Lanetlenmiş Dağlar” lakabına sahip bir coğrafyada bulunmayı kabul ediyorsanız! Prokletije Dağları’nın (Arnavutluk Alpleri) böyle bir lakap almasının sebebi şeytanın bir günlüğüne burada zincirlerinden kurtulacağına dair yerel bir söylence. Takılmayın ve doğanın tadını çıkarın ama “Ateş olmayan yerden duman çıkmaz” diyenlerdenseniz o zaman doğa yürüyüşü için Durmitor’u tercih edebilirsiniz. Buranın gözbebeği 1700 metre rakımlı Sedlo. Ayrıca 2 bin 150 metrelik geçit ve yemyeşil Zupci Tepesi de burada. Bireysel takılmak istemeyenler Kolasin, Plav ve Durmitor bölgelerini kapsayan yedi günlük trekking turlarına katılabilirler. Karadağ’daki dağlar karstik bir yapıya sahiptir. Bunun anlamı çok dikkatli olmanız gerektiği ve yapacağınız hataların affedilmeyeceğidir! Ayrıca yanınıza aniden değişebilen hava koşullarına göre ekipman almayı, sağlamlığı onaylı bir ayakkabı giymeyi ve bolcu su bulundurmayı unutmayın.

Rafting

Karadağ’ın kuzeyindeki dağlık bölgede bulunan Durmitor Milli Parkı, rafting için ideal koşullara sahip. Eriyen kar suları sayesinde nisan ve mayıs aylarında rafting’in tadı tam olarak çıkarken Tara Köprüsü’nden kalkan turlarla, 82 kilometrelik güzergahta iki gün boyunca kürek sallayabilirsiniz. O kadar uzun süre soğuk sularda debelenmek istemeyenler Bosna sınırına 18 kilometre kala sonlanan ekspedisyonlara dahil olabilir. Ayrıca Tivat, Pluzine, Scepan Polje, Herceg-Novi ve Virpazar yüksek debili sularıyla rafting’cilerin gözbebeği.

Kayaking & Kano

Kotor Körfezi ve Skadar Gölü kayaking meraklılarına hitap eden noktaların başında geliyor. Kendi ekipmanınızı yanınızda götüremiyorsanız bu da sorun değil; iki bölgede de başta “sea kayak” ve kano olmak üzere türlü türlü kiralık ekipman bulabiliyorsunuz. Hem körfezin hem de gölün suları içilebilecek berraklıkta! Skadar’a giderseniz Blue Grotto gibi ilginç yerleri görme fırsatını da bulursunuz. Luzine, Petrovac, Herceg-Novi ve Virpazar bu aktiviteler için fırsat sunan diğer bölgeler arasında bulunuyor.

Kayak & Snowboard

Hep aynı yerlerde kaymaktan ve snowboard yapmaktan sıkıldıysanız Karadağ’daki farklı alternatifleri deneyebilirsiniz. Ülkenin bu konudaki en önemli merkezleri Durmitor ve Kolaşin’de bulunuyor. Buralarda aralıktan nisan ayına kadar kaymak mümkün. Özellikle Kolaşin daha iyi olanaklara sahipken, Durmitor güvenli yapısıyla kayak meraklılarını kendine çekiyor. Durmitor, kayaklı koşu için de alternatifler üreten bir milli park. Kayaklı koşu için bir diğer popüler seçenek ise Lovcen.

Kanyoning

Evet, size yine Durmitor Milli Parkı’ndan bahsedeceğiz! Neticede Karadağ güzel ama küçük bir ülke. Toplam alanı 13.812 kilometrekare (Türkiye’nin alanının 814.578 kilometrekare olduğunu göz önünde bulundurun). Milli parktaki Nevidio Kanyonu 2,7 kilometre uzunluğunda. Bazı noktalarda genişliği sadece 2 metreye kadar düşebiliyor. Bu da onu geçmeye çalışanlar için fazlasıyla sıkıntı anlamına geliyor. Öyle ki kanyona deneyimli rehberler eşliğinde ve sadece temmuz ile ağustos aylarında girilmesi öneriliyor. Sakın Nevidio’yu küçük görüp de küçümsemeyin!

Kitesurf

Dağlık yapısıyla öne çıkan Karadağ’ın güzel plajları da var ve bunların başında da Velika Plaza geliyor. Bir diğer adı “Big Beach” yani “Büyük Sahil” olan kumsal tam 12 kilometre uzunluğu ve rüzgarlı yapısıyla kitesurf meraklıları için kusursuz olanaklar sağlıyor. Üstelik yaz aylarında burada hizmet veren merkezler sayesinde ekipman kiralamak ve dersler almak da mümkün. Velika Plaza, ülkenin Arnavut sınırının oldukça yakınında…

Kaynak:

LonelyPlanet

TripAdvisor