Mobilemenu
Profile

Vizesiz Maceralar Diyarı: Makedonya

Tüplü ve Şnorkelli Dalış

Makedonya’yı biliyorsanız, Ohri gölünü zaten duymuşsunuz demektir. Bu göl yaklaşık 5 milyona varan yaşıyla dünyanın en eski göllerinden biri. En derin yeri 298, ortalama derinliği 164 metre. 31 kilometreye 15 kilometre eni ve boyuyla denize uzak bu bölgenin sahil cenneti haline gelmiş durumda. Boyutları, yaşı ve doğası bünyesinde 200’den fazla endemik türün olmasını sağlıyor. Tüm bu özellikleriyle 1979’dan bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor. Kıyıları tatilcilerle dolu olan Ohri gölü, sualtı zenginlikleriyle de tüplü ve şnorkelli dalış meraklılarına da hizmet ediyor. Makedonya ve Arnavutluk sınırında bulunan, çevresinde Ohri, Struga ve Poradec (Arnavutluk) adlı yerleşim yerleri bulunan göle daldığınızda tatlı su süngerleri, yılan balıkları, Roma döneminden kalma kalıntıları görmeniz mümkün. Göl kıyısındaki kuruluşlardan rehberlik, kıyafet ve ekipman dahil birçok hizmet almak bu seyahati daha da yapılası kılıyor.

Yamaç Paraşütü

Ohri gölü, Makedonya’nın simgesi konumunda. Gölün ve çevresinin dillere destan güzelliğinin tadı da en çok burada yapılan tandem uçuşlarıyla çıkıyor. Elbet kendi yamaç paraşütünüz varsa Üsküp’e çok yakın bölgede gökyüzüne süzülebilirsiniz. Profesyonel pilotlar konuklarını 2600 metreye kadar çıkartmayı başarıyor. Tek sorun, o da sorunsa eğer, uçuşların yaklaşık 15 dakikada sonlanması. Bunun sebebi olarak bölgede öğleden önce termal değerlerin olmaması gösteriliyor. Öğleden sonra da hava trafiği haliyle biraz sıkışıyor!

Bisikletle Downhill

Bisikletle yokuş çıkmak zor mu geliyor? O zaman siz de yokuş aşağı inin! Bunun alasını Makedonya’daki Pelister dağında yapabilirsiniz. İniş için zorluk derecesi farklı birkaç seçenek var. Hangisini seçerseniz seçin vücudunuzun uzun bir süre adrenalin pompalayabileceğine emin olabilirsiniz! En zorlu iniş tercihini yaparsanız yaklaşık dört saat boyunca orman yollarında, taşlı patikalarda, toprak parkurlarda hareket halinde olacaksınız. Rota dahilinde bir de buzul gölü var. Turları tercih ederseniz kaliteli süspansiyonlu bisikletler, deneyimli rehberler, kask ve koruyucu kıyafetlerle  birlikte molalarda “burek”, “ajvar” ve “rakija” ikramı da var!

Kanyon Geçişi ve Mağaracılık

Üsküp’ün 20 kilometre batısındaki Matka Kanyonu birçok doğa sporuna izin verirken, tabii ki tüm güzelliklerini göstermek için kanyonculuk sporunu şart koşuyor. Treska Nehri boyunca devam eden kanyon toplam 500 hektarlık bir alana yayılmış halde. Kanyonda 77’si endemik olmak üzere 250’den fazla kelebek türü varken, flora ve faunayı oluşturan türlerin %20’si de buraya özgü. Kanyon geçişleri için en uygun dönem nisan ile kasım arası. Bu dönemde Matka’da Alpin tırmanışları yapmak bile mümkün. Matka’da kanyonculuk dışında ayrıca mağaracılık yapma fırsatı da var. Uzunlukları 20 ile 176 metre arasında değişen 10 mağaranın dışında derinlikleri 25 metreyi bulan iki dikey çukur da maceraseverleri heyecanlandırıyor.  Ama mağara dendiğinde Makedonya’da akla ilk olarak Samatska Dupka gelir. Galicica Dağı’ndaki mağara 224 metre uzunluğa, 6 metre genişliğe ve 2 ile 10 metre arasında yüksekliğe sahip.

Trekking & Hiking

Makedonya’daki Mavrovo Milli Parkı, trekking ve hiking meraklıları için muhteşem bir seçenek. Denizden yüksekliği 1200 metre olan parkta 30 sportif tırmanış rotası ve 150’den fazla yürüyüş parkuru var. Zorluk derecesi eller cepte yürümekten dağcılık performansı isteyenlere dek uzanan bir skalada. Batı Akdeniz bölgesindeki çamlık Toros dağlarının dokusuna burada da rastlayacaksınız. Yakınlardaki Bitola tarihi bir kent; gelmişken orayı da görmek artı keyif. Gostivar, Leunovo, Vila Ana-Marija yine civardaki görülecek güzel yerler arasında. Parkın içindeki Mavrovo gölünün çevresini yürümek isterseniz faturası 27 kilometre! Karşılığında tarihi kilise kalıntılarıyla süslü bozulmamış bir doğada nefes almak olarak alacaksınız.

Kayak

Üsküp’e yaklaşık 1,5 saatlik mesafede bulunan Mavrovo Kayak Merkezi, Avrupa’nın en ucuz ve keyifli kış sporları keyiflerinden birini sunuyor. Şara ve Pind dağlarını barındıran bölgede 2000 metrenin üzerinde tam 52 zirve var. Yenilenen tesislerde toplam uzunlukları 5700 metreyi bulunan 11 ski lift ve üç chair lift bulunuyor. Merkez 11 bin kişi kapasiteli ve rakım 1255 ile 1860 metreler arasında değişiyor. Alp ve Kuzey disiplinlerine göre düzenlenmiş, altı temaya sahip pistler hem başlangıç hem de ileri seviye kayakçılar için ideal.