Mobilemenu
Profile

Vuelta'nın Ağlatan 5 Tırmanışı

ALTO DE L’ANGLIRU

Angliru’nun ne kadar zor olduğunu merak ediyor musunuz? O zaman dinleyin: Britanyalı yarışçı David Millar, bir keresinde zirvedeki finiş çizgisine sadece bir metre kala, evet yazıyla da 1 metre, etabı protesto etmek için yarışı bırakmıştı. Bir başka bisikletçi Oscar Sevilla yarış sonrası Angliru’yu soranlara “İnsanlık dışı!” diyerek yanıt vermişti. Peki bunlar yarış direktörü Enrico Franco’nun umurunda mı? “Angliru olmadan Vuelta ancak 5 kilometrelik maraton ya da 15 dakikalık bir futbol maçı olabilir!” diyen birisi için bu sadece iyisi veya kötüsü olmayan bir reklam yapma fırsatından ibarettir.

Zirve ilk kez 1999’da kullanılmıştı. Bırakın seyircileri ve amatörleri, profesyoneller bile dar ve dik yamaçlarından aşağıya bakmaya korkuyordu. Doğa tutkunları ve tırmanış meraklısı öğrencilerinin tam bir gün debelendikleri bu tepe o günün Vuelta organizatörü Miguel Prieto’nun gözlerini adeta kör etmişti! Ama doğruya doğru Angliru, Vuelta’ya kendisinde eksik olan bazı şeyleri kattı, yarışı ünlendirdi.

Angliru’ya 12,2 kilometre boyunca, ortalama yüzde 10,4 eğimle tırmanılıyor. İlk 5 kilometredeki eğimin ortalaması yüzde 7,6; evet, bu kabul edilebilir. Hatta, sonraki bir kilometre eğim yüzde 2,1’e kadar düşüyor. Siz bile çıkarsınız! Tabii geriye kalan bölümde ortalama eğimin yüzde 13’e vurduğunu, bazı bölümlerde yüzde 23’lük eğim karşısında ağlamaktan başka yapacak bir şeyinizin olmadığını da söyleyebiliriz! Ya da “Buraya kadarmış” diyerek gerisin geriye inişe geçersiniz olur biter!

PICA DE VELETA

Dikkatli olun! Karşınızdaki Avrupa’nın en uzun tırmanış rotası. Tam 41 kilometre! Profesyonel bisikletçiler Pica De Veleta’yı “en asil dağ” olarak nitelendiriyor. Ortalama eğim yüzde 6,3 kulağa çok kötü gelmiyor olabilir ama bırakın her kilometreyi, her 100 metrede bir üzerinize birinin oturduğu için pedalları çeviremediğinizi zannedebilirsiniz. Zirve 3384 metre yüksekliğinde, bisiklet rotasıysa 2550 metreden geçiyor. Sahi, Uludağ kaç metreydi? (2543)

SIERRA DE LA PANDERA

Az bilinen Sierra de la Pandera’nın 2002 İspanya Turu rotasında yer aldığı açıklandığı ay profesyonel bisikletçilerin paniği adeta bir orman yangını gibi yayılmıştı. Malaga’daki dağ zaten 16,2 kilometrelik, yüzde 6,6 eğimli (maksimum eğim yüzde 15’i buluyor) ve yaklaşık bin metrelik bir irtifa artışı nedeniyle zaten can sıkıcıydı, buna bir de ağustostaki Endülüs sıcağını ekleyin! Kısacası Pandera=Pandora! Geriye sadece kutuyu açmak kalıyor.

PUERTO DE ANCARES

Fransa Turu’nun 2008’deki galibi Carlos Sastre bir keresinde şöyle demişti: “İspanya bisikletçiler için tepeden tırnağa bir cennet.” Fakat Ancares dağ silsilesini tarif ederken engel olamadığı bir baş dönmesiyle yanıtı kısa kesmişti: “Ancares hariç!” 1640 metre rakımlı rotada zorlu dört parkur bulunuyor. Yöre halkı elektriğe ve suya ancak 1980’li yıllarda kavuşmuşlar. Artık nasıl bir yer olduğunu buradan hesap ediverin! 

SA CALOBRA

Mallarco deniz, güneş ve kumun bol olduğu cennetten bir köşedir, değil mi? Bu soruyu profesyonel bir bisikletçiye sorarsanız burnunuzun ucuna yumruğu yersiniz! 9,4 kilometrelik, yüzde 7,1 ortalama eğimli bir yolla çıkılan Sa Calobra zirvesi Fransa Turu’nun gözbebeği Alp d’Huez’i anımsatan, neredeyse 360 dereceye varan virajlarıyla bisikletçilerin zihnini allak bullak eden bir yerdir.