Mobilemenu
Profile

Vur Kendini Patikalara!

Bir gün içinizdeki sese kulak verip dağlarda, vadilerde, kanyonlarda, kayalıklarda düşsel bir yolculuğa çıkmaya karar veriseniz ve bu kararınıza dize gelmez macera tutkunuz da renk katmışsa sakın durmayın. Trekking ve hiking bilginiz varsa ve kendinizi bilinçli hareket kabiliyetine sahip bir doğa tutkunu olarak görüyorsanız, yeryüzünün saklı cennetlerini keşfetmek sizin için temel bir ihtiyaç haline gelmiş demektir. O halde vurun kendinizi patikalara... Düş patikalarında düşsel dünyalara açılan kapıları zorlayın... Bu eylemi gerçekleştirmek için fırsatlar ülkesinde yaşadığımızı unutmayın; Karadeniz Yaylaları, Kaz Dağları, Kaçkar Dağları, Toros Dağları, orman ve kanyon rotaları, antik parkurlar... Hepsi çeşitli zorluk seviyelerinde. Ama ben en zorunu severim diyorsanız; işte size en zorlu beş trekking/hiking rotası. Parkurlar, sağlam bir kondisyon ve psikoloji gerektiriyor. Yani mantar toplama etkinliği yapamayacağınız ölçüde zorlu! Kendinizi vadi, orman, kayalık, kanyon hatta buzul geçişleriyle harmanlanmış maceraya hazırlayın…

Endemik türler ve ekosistem çeşitliliği bakımından bir cennet. Şayet renklerin bir anavatını olsaydı, hiç şüphesiz yeşilin yurdu tartışmasız burası olurdu. Kar ve sisin dingin uyumu da büyüleyici nitelikte. Türkiye’nin en bilinen yürüyüş parkurları bu bölgede. 50’ye farklı rotanın en zorlusu, Verçenik zirvesinde sonlanan 51 km’lik bölüm. Derin vadi geçişleri ve kaya tırmanışı gerektiriyor. Çat-Sıraköy-Ortaköy-Verçenik Yaylası-Kapılı Göller-Verçenik Zirvesi güzergahını kapsayan mesafe 51 km.

Ardanuç suyunun açtığı dar ve derin vadi “cehennem” adını hak edecek ölçüde zorlu. Türkiye’nin 1., dünyanın 3. büyük kanyonu. Bir trekking klasiği olan göletler ve şelaleler de kanyonun olmazsa olmazı. Parkur taşlı ve dik patikalardan ibaret. Bazı noktalarda kanyon duvarlarının eğimi 90 dereceyi buluyor. Tek kişinin dahi zor sığabileceği dar geçitler mevcut.

Bir ‘yürü, yüz, tırman’ klasiği daha. Müflisdere Kanyonu, Türkiye’deki doğa oluşumlarının en görkemlileri arasında. Var olduğuna inanamadığınız, ütopya gibi bir alem. Parkur neredeyse tamamıyla dere yatağını takip ediyor. Kayın ve gürgen ağaçlarının sizlere eşlik edeceği zorlu mesafe 11 km.

Parkura 150 metrelik bir ip inişiyle başlanıyor. Tepeden taş düşme riski çok yüksek. Güvenlik önlemleri ihmal edilmemeli. Tamamıyla su geçişli kanyonu ıslanmadan geçmek hayal sayılır. Parkur uzunluğu 10 km. Kanyon duvarları zaman zaman 200 metreyi buluyor.

Türkiye’nin en uzun, dünyanın da sayılı yürüyüş parkurları arasında yer alıyor. 509 km’lik uzunluğu ile bir bakıma listedeki en zorlu parkur. Ancak antik çağlara uzanan bir zaman tünelinin içinden geçmek tabii ki paha biçilemez. Yolculuk ortalama 1 ay sürüyor. En ilgi çekici parkurları Yanartaş ve Olimpos (Tahtalı) Dağı... Kelebekler Vadisi, Kayaköy kaya mezarları, Endemik bitki cenneti Kabak Koyu ise orada kalma hissi uyandıracak dozda aidiyet salgılamanıza neden oluyor.