Mobilemenu
Profile

Wakeboard'u Özet Geçiyoruz

Wakeboarding ismini duymamış olanlar olabilir ama su kayağı sporu hemen hemen hepimize tanıdık gelecektir. Extreme sporların emniyet açısından belki de en güveniliri olan Wakeboard, “rider” denilen sporcunun bağlı olduğu motorlu teknenin yarattığı suni minik dalgalar (wake) sebebiyle bu adı almış. Normal su kayağından farklı olarak daha hafif bir tahta ile suyun üzerine çıkılarak yapılan Wakeboard, zevkli olduğu kadar tüm kaslarınızı çalıştırdığı için oldukça da yorucu bir spor. 

Su kayağının geçmişine gittiğimizde, bu sporun 1922 yılında Ralph Samuelson’ın durgun denizlerde kayabilmek için ağaçtan bir su kayağı yapmasıyla hayata geçtiğini görüyoruz. Bu icat daha sonra farklı malzemeler kullanılarak geliştirildi ve kayaklar sonraki senelerde cam elyaftan yapılmaya başlanarak günümüzdeki halini almış oldu.

Tony Finn’in 1985 yılında tasarladığı “skurfer” isimli kayak, su üzerinde çok farklı hareketler yapmaya imkân tanıdı ve wakeboard bu hareketlerin de etkisiyle pek çok kişinin ilgisini çekti. Snowboarding’i anımsatan wakeboarding’de kullanılan tahtanın esnekliği ve kısalığı sayesinde sporcular, sudan yükselerek zorlu atlayışlar yapabiliyor.

İşleri daha da ileriye götürmek isteyen sporcular, karşılarına engeller de koyarak su üzerinde yol almayı biraz daha zorlaştırmayı amaçlıyorlar. Tabii bu işe yeni başlayanlar önce bağlı oldukları sürat teknesine ayak uydurarak dengede kalmayı denemeliler!

1950’li yıllarda, Bruno Rixen isimli bir mühendis -buna hiç şaşırmadık- su kayağını tekneye ihtiyaç duymadan da yapmanın yollarını aramaya başladı. Rixen, suyun üstünde bir kablo sistemi kurarak wakeboard yapabilmek için sürat teknesine bağlı olma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. O günden bu yana da wakeboarding’in giderek artan popülaritesine paralel olarak bu sporun yapılabildiği su parklarının sayısı artmaya başladı. Sürat teknesi ile yapılan versiyonundaki prensipler ile aynı şekilde yapılan kablolu wakeboard özellikle bu sporu yeni öğrenmeye başlayanlar için hem daha emniyetli hem de daha ekolojik. Başlangıç için iyi bir nokta! Akrobasi ve adrenalin peşinde olan sporculara önemle duyurulur.

Bu sporun en başarılı erkek isminin Dünya Wakeboard Birliği’nin (WWA) yaptığı dünya sıralamasında zirvede olan ABD’li sporcu Phillip Soven olduğunu söylemek mümkün. 11 yaşında wakeboard’a başlayan 26 yaşındaki Soven’in dört dünya şampiyonluğu bulunuyor. Soven’in en yakın rakibi ise yine kendisi gibi ABD’li olan 1993 doğumlu genç sporcu Harley Clifford. Soven’i, Rockstar WWA Wakeboard World Championships 2014’te geçerek şampiyon olan Harley, wakeboard’un gelecekteki bir numarası olarak görülüyor. Kanada doğumlu 30 yaşındaki wakeboardcu Rusty Malinoski ise sıralamada üçüncü durumda. Yarışmalar dışında Phillip’in en yakın arkadaşlarından biri olan Malinoski, wakeboard dünyasında ise onun en büyük rakiplerinden biri. 

Wakeboard’un kadınlardaki en iyi ismi ise 1986 doğumlu ABD’li sporcu Dallas Friday. ESPN- ESPY Ödülleri’nde, En İyi Kadın Aksiyon Sporcusu ödülünün sahibi olan yıldız wakeboardcunun, kendi alanında kazandığı şampiyonluklar göz önüne alındığında, yanına yaklaşabilen bir rakibi bulunmuyor. İkinci sırada yer alan Avustralyalı sporcu Amber Wing, 17 yaşında ayak bileğinin kırılmasıyla jimnastik kariyerine bir son vererek wakeboard’a yönelmiş ve bu alanda dünya ikinci sırasına kadar yükselebilmeyi başarmış. Sidney doğumlu boardcu, bu sene hamileliği nedeniyle yarışlarda yer alamıyor. ABD’lilerin bu spordaki dominantlığını gösteren bir diğer örnek olan ve 15 yaşından beri wakeboarding yapan 1983 doğumlu sporcu Melissa Marquardt da her zaman bir üst seviyeyi hedeflediğini söylese de Dallas Friday varken bu pek de kolay olmayacak!

Türkiye’de nerede yapabilirsiniz?

Bruno Rixen’in icadı olan kablolu wakeboarding’i ülkemizde de Antalya - Mavgat yolunda bulunan Hip-Notics Park, İzmit’te bulunan Göl-Kay Park, Bursa Çukurca’da bulunan SuKay Park’ta deneyimleyebilirsiniz. yeni öğrenenler için bu parklar çok elverişli ve daha emniyetlidir, Hher yaştan insan, bu parklarda cable wakeboarding eğitimi alıp, su üzerinde yol almaya başlayabilir.

Biliyor muydunuz?

Extreme bir spor dalı olan Wakeboarding’in 2001 yılından beri düzenlenen uluslararası şampiyonalarından biri olan Dünya Wakeboard Şampiyonası 2010 yılında Antalya Manavgat’taki su parkında düzenlendi.