Mobilemenu
Profile

Windsurf Güvenlik Kuralları

Çeşitli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra rüzgar sörfü oldukça tehlikesiz bir spordur. Kimse rüzgar sörfü yüzünden sakat kalmaz ama başka sıkıntılar çekilmemesi için zorunlu önlemleri de almalısınız. Bu biraz, bir uçağın havalimanından kalkmadan önce pilotlarını yaptığı güvenlik kontrol listesine benziyor. Kısacası önce güvenlik, sonra uçuş!

1- Rüzgar sörfü yapmak istiyorsanız kesinlikle “bir bilen”e danışmanız lazım. Bu iş sokak arasında, “iki taş, bir top”a benzemiyor! Eğer yelkencilik hakkında bilginiz yoksa rüzgar ve rüzgara göre bedeninizi kullanmak hakkında öğrenmeniz gereken çok şey var demektir. Ders almazsanız emin olun saatlerce deniz üzerinde debelenir ve kumsaldakilerin eğlence kaynağı olursunuz!

2- Asla yalnız sörf yapmayın. Sizden iyi sörf yapıyor olması gerekmez ama onun nasıl yaptığını izleyin, kim daha verimli hareket ediyor kıyaslayıp gerekirse kopyalayın. Ayrıca tanımadığınız ama sizinle aynı sahili mesken tutmuş sörfçüler varsa onları da gözlem altına alın. Hem emniyette olursunuz hem bir şeyler öğrenirsiniz.

3- Rüzgar sörfü yaptığınız yerin emniyetli olduğundan emin olun. Teknelerin ve yüzücülerin yoğun olduğu bölgelerde kesinlikle dolaşmayın. Dalış yapan birilerinin olduğu yerler de sıkıntılıdır. Board’un altında bulunan keskin fin bu gibi durumlarda büyük sorunlara yol açabilir.

4- Yeterli tecrübeniz yoksa karadan denize esen rüzgarlarda sörf yapmayın. Eğer orsa çekemiyorsanız bilin ki bir süre sonra “sıkıntı var” noktasına geleceksiniz!

5- “Suya giriyorum” diye soyunmayın, giyinin! Wetsuit giyin, şapka takın, krem sürün! Suda çok kalırsanız üşüyeceğiniz, güneşin altında uzun saatler geçirirseniz yanacağınız aklınızdan çıkmasın.

6- Yanınıza su almaya bakın, alamıyorsunuz sörf yapmadan önce bol bol su için. Can yeleği giyin, giyemiyorsanız sizi yüzdürecek bir şey bulundurmaya bakın.

7- Limitlerinizi iyi etüt edin. O gün kendinizi iyi hissetmiyorsanız boş verin gitsin, o gün çıkmamak sizin için en iyisidir!

8- Kıyıdan çıkışta ya da kıyıya dönüşte çok hızlı olmamaya bakın. Bu hem sizin hem de sudakilerin can güvenliği için önemli. Jibe (dönüş) yapmak için de kıyıdan en az 50 metre mesafede olmaya dikkat edin.

9- Deniz üzerindeyken diğer sörfçülerle minimum en az iki direk boyu mesafede olun. Yakınınızda olup riskli hareket yapan sörfçüleri gözlemleyip onlardan uzak durmaya bakın. İcabında “sinirli teyze” olun onları uyarın!

10- Tecrübeli misiniz? Kimin umurunda! Mafsal kırılırsa ya da yelken yırtılırsa suyun üzerinde öyle kalırsınız. Tecrübe burada devreye girer. Nasıl olsa bir yere gidemeyeceksiniz; soğukkanlı olun, amaçsız davranmayın, icabında sadece bekleyin.

11- Denizin üzerinde kaldıysanız yapmanız gereken ilk şey board’unuzu bırakmamak. Board sizin o dakikadan itibaren can simidinizdir. Etrafınıza yardıma ihtiyacınız olduğu sinyalini vermek için uluslararası sinyalleri kullanın. Yani ellerinizi devamlı bir şekilde iki yanınızda kaldırıp indirin. Merak etmeyin, sizin kadar akıllı biri mutlaka o sularda vardır!

12- Üşüdünüz mü? Kusura bakmayın ama hemen denizden çıkmanız gerekiyor. Bu iş çocukken mosmor dudaklarla “Hayır anne, üşemedim” diyerek suya tekrar daldığınız günlere benzemiyor. Hipotermi, başladığında titreme, el ve ayaklarda uyuşma, zayıf yön algılama sorunları yaşarsınız. Devamını yazmamız gerekiyor mu?

13- Taşıdığınız malzemenin rüzgar üstünde olmasına dikkat edin. Sadece denizde değil, otoparkta bile! Rüzgar üstünde olmak, rüzgarın ani hareketlerinin sonuçlarından korunmanızı sağlar.

14- Kurulu yelkeni bir yerde boş bırakmayın. Mutlaka bağlayın. Aksi halde onu nerede bulabileceğinizi kimse söyleyemez. Tabii bulabilirseniz! En iyisi board’a bağlayın. Hem güvenli olur hem de bir sonraki sefer için angaryanız azalır.

15- Yelken ve board’u ayrı ayrı suya götürme durumunuz varsa önce yelkeni suya taşıyın, sonra board’u suda yelkene monte edin. Unutmayın; yelken suda bırakıldığı yerde durur, board ise dalgalara uyup alıp başını gider!