Mobilemenu
Profile

Stillerden Stil Beğenin

Rüzgar sörfü diğer pek çok yelken sporu gibi tek bir board ve tek bir yelkenle yapılan bir spor olarak doğmuş fakat yıllar içinde bu sporun yapılabileceği pek çok mekan ve pek çok yarışma şekli ortaya çıkmasıyla beraber kendi içinde dallara ayrılmıştır. Yedi temel rüzgar sörfü kategorisini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Freeride (Serbest sürüş): Bu yarışların düzenlendiği bir kategori değildir. Pek çok kişinin ileri geri seyir halinde olup gybe (rüzgar altı) ile dönüşün değişik varyasyonlarını sergilediği bir kategoridir.

Freestyle (Serbest stil): İdeal olarak dalgasız suda yapılmakla birlikte bu kategoriye ait pek çok teknik dalga kategorisi yarışlarında da kullanılmaktadır. Çeşitli yelken ve board dönüşlerinin gerçekleştirilmesiyle durgun bir suda zıplayış tekniklerinin sergilendiği bir daldır. İzlemesi çok keyiflidir. Bir board ve yelkenle neler yapılabileceğinin görülmesi açısından oldukça ilginç ve eğlencelidir.

Wave (Dalga): Freestyle’ın yanında izlemesi en eğlenceli diğer kategori de budur. Sporcular dalgaların üzerinden başarılı atlayışlar gerçekleştirmeye çalışır…

Slalom: Slalom hız limitlerine dayanmaktır. Bu kategoride iki format vardır: Birincisinde, herhangi bir yelken yarışı (regatta) gibi yarışçılar birbirlerini ekarte etmeye çalışarak parkuru tamamlayıp bitiş çizgisine varmaya çalışırlar. İkincisindeyse, her bir yarışçı belli bir kanaldan geçerken en yüksek hıza ulaşmaya çalışır; en hızlı olan da haliyle kazanır.

Formula: Slalom’un çok hafif rüzgarda yapılan türüdür. Boardlar yaklaşık 1 metre genişliğinde, fin'ler oldukça büyük ve yelkenler 9 m2’nin üstündedir.

RS - X: Bu kategori windsurf’ün olimpik kategorisidir. Daha önce Mistral One Design sınıfı olarak adlandırılırdı fakat bu isim 2008 yılında değişti. Diğer tüm olimpik yelken yarışı kategorilerinde olduğu gibi tüm yarışçılar aynı board ve yelkenle yarışır. Malzeme Formula dalında kullanılan malzemeyle benzerlik gösterir fakat genel olarak daha ağırdır. Kullanılan yelkenlerin büyüklüğü tek tip olup; erkeklerin katıldığı yarışlarda 9 m2, kadınların yarışlarındaysa 8.5 m2’dir.

Hydrofoil: Bu kategori çok da yeni bir fikir değil ancak kitesurf’te hdyrofoil’in kullanılmaya başlanmasıyla rüzgar sörfünde de kullanımına olan ilgi artmıştır. Bu dalın avantajı rüzgar hızının çok düşük olduğu zamanlarda bile küçük yelkenlerle ciddi hızlara ulaşılabilmesidir. Ayrıca çırpıntılı (choppy) suda bile yumuşak, pürüzsüz bir seyir imkanı sunar. Kim bilir belki bir gün yarışların düzenlendiği bir rüzgar sörfü kategorisi formatına da dönüşebilir.

Kaynak: Diciplines in Windsurfing, Arne, 22 Mayıs 2012