Mobilemenu
Profile

Windsurfing Neden Düşüşte?

Dalgaların üzerinde bir tahta parçasıyla kıyıya doğru kayarcasına gitmek, sanki bir oyun gibi geliyor kulağa… Buna bir de yelken eklediğinizi düşünün! Rüzgârın yönüne göre yelkeni çevirip tahtanın üzerinde yol almak... Windsurfing, yani rüzgar sörfünü basit bir şekilde böyle anlatabiliriz. Ancak bu sporu yapmak, satırlarda göründüğü kadar basit değil. Extreme sporlar arasında sayılan windsurfing, sabırla çalışılarak ve belki yüzlerce kez düşüp, yüzlerce kez yelkeni doğru konuma getirmeye çalışılarak öğrenilebilir. Sabır ve denge, rüzgar sörfü yapanların kazandığı en önemli şeydir. Spor yaparken sadece bedeniniz çalışmaz, ruhunuzun da kazandıkları vardır. Suyun gücü ve rüzgarın sürükleyiciliği size sabır ve dengeyi getirir.

Windsurfing yapmayı sabredip öğrenenler bu spordan kolay kolay vazgeçemiyorlar. Suyun üstünde rüzgarla bir olup hızla yol almanın keyfini bir kez alınca, ondan kopmak fazlasıyla zor olsa gerek. 1970’li yıllardan beri bilinen ve kullanılan rüzgar sörfü Amerika’da yaygınlaşarak, daha sonra Avrupa’da da oldukça rağbet gören bir spor haline geldi. Rüzgar sörfü Türkiye’de de son yıllarda popüler aktiviteler arasında yer alıyor. Ülkemiz, sörf yapmaya elverişli kıyılara sahip olmasıyla dünyanın birçok bölgesinden gelen windsurfing tutkunları için iyi bir seçenek. Elbette bunda düzenlenen yarışmaların da etkisi büyük…

Alaçatı en gözde mekanlarından olsa da Akyaka, Gökçeada, Samandağ, Antalya, Çeşme ve Datça sahilleri de rüzgar sörfü için tercih edilen yerlerdir. Peki, her ne kadar ülke olarak yeni yeni tanışsak da dünyada fazlasıyla popüler olan Windsurfing neden düşüşte? Ya da düşüşte mi? Windsurfing iki amaçla yapılır. Birincisi eğlence ve gündelik spor amaçlı… İkincisi ise sadece çok daha profesyonel anlamda spor amaçlı, olimpik standartlarda yapılanıdır. Bu iki seçeneğin en büyük farkı, eğer bu sporu eğlence için yapıyorsanız yelken boyutları başta olmak üzere birçok çeşitliliğe sahip olunuyorken; işin profesyonel, olimpik tarafında ise standart yelken ve tekne kullanmaktan başka şansınızın olmamasıdır.

Uluslararası yarışmalar da bu standartlara göre düzenlenir. Eğer sadece spor amaçlı yapılan windsurfing popülerliğini kaybediyor mu diye sorgulamak gerekirse, bu sorunun cevabı her yıl düzenlenen yarışmalar ve bu yarışmalara katılım oranında aranabilir. Uluslararası rüzgar sörfü yarışlarında sponsor olan firmalar, izleyici kitlesi göz önüne alındığında windsurfing aslında pek düşüşte değildir. Tüm dünyada yapılmaya devam eden ve her yıl bünyesine yeni sporcular katan bir aktivitedir. Ancak yaz aylarında sahillerde eğlence amaçlı yapılan rüzgar sörfü farklı alternatiflerin keşfedilmesiyle zaman zaman popülerliğini az da olsa yitirebilir. Kitesurfing ya da diğer bir deyişle kiteboarding rüzgar sörfüne alternatif bir eğlence olmuştur. Kiteboarding’de suyun üzerinde kaymanın yanı sıra paraşüt yardımıyla belli bir yükseklikte uçmanın tadına da varabiliyorsunuz. Galiba sporu daha çok eğlence tarafından görenlerin kiteboarding’i rüzgar sörfüne tercih etme nedeni bu…

Türkiye’de rüzgar sörfü yapmaya çok elverişli sahiller olsa da ve son yıllarda bu aktiviteye talep yoğun gibi görünse de aslında hala alınması gereken çok yol var. Windsurfing ekipmanlarının bütçeyi zorlayacak derecede olması, bu sporun tercih edilmemesinde büyük etken. Ayrıca rüzgar sörfünün bağlı olduğu bir federasyonun olmadığını da unutmamak gerek. Daha çok gazetelerin magazin sayfalarında yer alan windsurfing haberleri medyada da hak ettiği yeri henüz bulabilmiş değil. Yine de adrenalin tutkusuyla, masmavi denizin kıyısında ve arkasına aldığı tatlı bir rüzgâr esintisiyle rüzgar sörfünden vazgeçmeyecek insanlar var oldukça; bu sporun hiçbir yerde öksüz kalmayacağı kesin!