Mobilemenu
Profile

Yağmurda Bisiklete Binmek İçin 10 İpucu

Lastiklerin Havasını Ayarlayın

Daha siz evden çıkmadan yağmur yağıyorsa veya ilk damlalar sürüş esnasında inmeye başlamışsa hemen lastiklerinizin hava basıncını düşürmeye bakın. Normalde 100 psi civarı uygun olan yol bisikleti lastiklerinizin basıncını 80 psi’a çekmeniz yol tutuşunuzun daha sağlam olmasını sağlar. Bu da kayıp düşme olasılığınızı azaltır. Tabii yağmura uygun sık dişli, diş derinliği az lastikler edinip yağmurlu günlerde bunları bisikletinize takıp daha güvenli sürüş yapma ihtimaliniz olduğunu da unutmayın.

İlk Damlalara Dikkat

Yağmurda bisiklete binmenin en sıkıntılı zamanı, yağışın başladığı anlardır. Asfalt üzerindeki toz ilk damlalarla birlikte kaygan bir yapıya dönüşür ve tehlikeli bir hale bürünür. O ilk anlarda lastikleriniz henüz kurudur ve kaygan yüzeyle birleşimi sıkıntı yaratır. Sert frenajlarda, keskin dönüşlerde, hatta kimi zaman ufak manevralarda bile tekerleklerin kaydığını görürsünüz. Arka tekerlek kayarsa durumu toparlayabilirsiniz ama ön tekerlek kaydığı anda büyük ihtimal asfalta bir öpücük konduracağınıza emin olabilirsiniz!

Yağmur Modası!

Yağış başladığında evdeyseniz şanslısınız demektir. Zira buna göre giyinme fırsatı elinizdedir. Mutlaka yağmurluğunuzu giyin. Tabii bu yağmurluğun su geçirmediği gibi, nefes alıp verebilen bir kumaştan üretilmiş olması önemli. Terinizi dışarı atmanızı engelliyorsa faydadan çok zarar getirir. Taytlar için de benzer yağmur şortları üretiliyor, aklınızda olsun. Varsa ayakkabılarınızın su geçirmeyen kılıflarını takın; yoksa bir dahaki sefere kesin alın! Kaskınızın 21 hava delikli olması sürüş için güzelken, yağmurda işler değişiyor! Ya üstüne su geçirmeyen kılıflardan takın ya da suyu biraz engellemek adına kaskın altına ince de olsa bir bere giyin.

Gözlüklere Diş Macunu!

Numaralı gözlük de kullansanız, rüzgarda uçuşan börtü böcekten korunmak için bisiklet gözlüğü de kullansanız fark etmez; yağmur başladı mı sinirinizin bozulacağı kesin! Önce yağmur damlaları ve çamur görüşünüzü azaltacak, ardından gözlüğün iç kısmında oluşacak buhar… Çamurdan kurtulmak için camları silmek yerine suluktan su fışkırtmak daha etkin bir çözüm. Gözlükler içinse tam bir “kocakarı” yöntemi var. Camların iç kısmına diş macunu (jel tiplilerden) sürer, ovalar ve suyla durularsanız buhardan kurtulursunuz. Kimin aklına gelirdi ki!

Bildik Yoldan Şaşmayın

Ne yazık ki Türkiye’deki yollarda bulunan su tahliye ızgaraları, yolların yağmurda suyla dolmasını çoğu zaman engelleyemiyor. Denklem şöyle: Yağmur başlar, yollar suyla dolar, ızgaralar görünmez ve süpriiiiz! Bir anda ön tekeriniz yola paralel olarak yapılmış ızgaranın bir deliğine girecek ve siz yüzükoyun yere yapışacaksınız. Bu yüzden mutlaka bisiklete binecekseniz çok iyi bildiğiniz, göremeseniz de kaçabileceğiniz ızgaraların olduğu güzergahlarda sürmeye gayret edin.

Hey Ahbap, Rahat Ol Ha!

Yağmurda bisiklete binerken kollarınızı ve omuzlarınızı gevşek tutmanız önemli. Fazla gerginken kaymaya başlarsanız düşeceğiniz kesindir. Rahat pozisyonda, bu durumu küçük bir savrulmaya gidermeniz mümkün. En çok kaymanın olduğu virajlarda kuvvet dışta kalan pedala verilir. Böylece ağırlık merkezi yere yaklaşır, lastiklere daha çok güç vererek onların yol tutuşunun artması sağlanır.

Sabit Pozisyonda Sürmeye Bakın

Tempo yapmak veya yokuşları daha hızlı çıkabilmek için ayakta bisiklet sürmek birçokları için idealdir. Ama yağmur başladığında işler değişir. Ayağa kalkıldığında ağırlık ön lastiğe biner, arka lastiğin kayma olasılığını yükseltir. Bu yüzden bir süre Alberto Contador gitmeyi bırakırsanız sağlığınız için daha iyi olur.

Yerdeki Düşmanlar

Yol zaten ıslak. Bir de ızgara, rögar kapağı gibi metal yüzeyler ve yerdeki boyalı trafik işaretleri kaymayı daha da kolaylaştırır. Bu yüzden sürüş sırasında gözünüz sürekli ileride olup, yolda bu tarz “engel”lerden olup olmadığını görmeye çalışın. Varsa üzerinden değil, yanından geçmeye bakın.

Bu Sprey Bir Harika Dostum!

Grup sürüşlerinde yağmur tadından daha da yenmez hale gelir! Öndeki bisikletçiden gelen su ve çamur eğer uygun mesafede değilseniz sizi Paris-Roubaix’den çıkmış bir bisikletçiye dönüştürür! Belki cengaver görünürsünüz ama o sprey yüzünden sürüş sırasında önünüzü göremezsiniz. Çare mi? Garip ama gerçek bir şekilde öndeki tekerleğe daha yakın durmaya bakın! Bu sayede su ve çamur spreyi yüzünüze değil, göğüs bölgenize gelir. Ayrıca çok hafif sağda ya da solda durmak da spreyin omuzlarınıza vurmasını sağlar.

Fren Meselesi

Yol bisikletlerinde daha hafif oldukları için V frenler tercih edilir. Fakat bu modeller yağmurda ıslak jant üzerinde daha çok kaydıklarından durma süresinin artmasını engelleyemez. Alüminyum jantlarda fren süresi daha kısayken krom, demir gibi jantlarda bu süre iki, hatta üç katına çıkar. Bu yüzden fazla hızlı gitmemeye ve erken frenaj yapmaya dikkat edin. Disk frenlerse ağırlık yaratmalarına rağmen çok daha etkin bir duruş sağlar. Her yağmur yağdığında frenlerinizi değiştirmezsiniz ama farklı fren sistemine sahip iki bisiklet edinmeye ne dersiniz?