Mobilemenu
Profile

Yağmurda Koşanların Dikkate Alması Gereken 10 Öneri

Şapkasız Çıkma

Yağmurlu bir havada siperlikli bir şapka, en yakın arkadaşınız olabilir. Islanmaktan çekinmeyerek koşmaya başlamış olabilirsiniz ama gözünüzün içine yağmur damlalarının girmesini seviyorsunuz anlamına da gelmiyordur! Hava soğuk değilse hafif ve havalandırması iyi olan bir model tercih edin. Soğuk ve rüzgarlı günlerde kalın bir şapkayla beraber kulakları korumak için polar kafa bandı da kullanmalısınız.

Çok Katmanlı ve Vücudu Saran Kıyafetler Giy

En önemli katman vücuda yakın olandır. Bunun, nemi cildinizden alan polipropilen veya CoolMax teknolojisine sahip kumaşı olmasına özen gösterin. Dış tabakada rüzgara ve suya dayanıklı bir ceket giyin. Tüm bunların vücudunuzu tam anlamıyla sarması da önemli. Bol, salaş, gevşek kıyafetler suyu yedikçe daha da ağırlaşacak, ayrıca üşümenize sebep olacak.

Aşırıya Kaçma

Pencereden bakıp havayı yağışlı ve soğuk gören koşucuların en büyük hatası kalın giyinmektir. Daha fazla kat giyinmek sizi kuru tutmaz. Başınızın üzerinde bir şemsiye yoksa kesinlikle ıslanacaksınız! Üzerinizde tonlarca katman varsa, sadece daha ıslak ve ağır kıyafetlerle koşuyor olacaksınız.

Elektroniği Koru

Tabii ki Strava kaydı alabilmek, müzik dinlemek, performans değerlerinizi görebilmek için telefonunuz, müzikçalarınız veya power metreniz olmadan koşmayı düşünmeniz mümkün değil. Malum, su yolunu bulur ve sizin o kıymetli elektronik cihazınızı perte çevirebilir. Bu sıkıntı yaşamak istemiyorsanız su geçirmez bir çantada taşımaya bakın. Korkmayın, bu mutlaka bel çantası olmak zorunda değil!

Sürtünmeyi Önle

Aksi halde pişik olursunuz, çeşitli yerleriniz su toplar; her ikisi de berbattır! Yanlış ayakkabı seçimi, dar bir şort gibi nedenlerle yağmursuz günlerde de bu belaya bulaşabilirsiniz ama ıslak olduğunuzda işler her an daha kötüye gidebilir. Uzun koşacaksanız vücudunuz üst kısmına, bacaklarınızın içine, koltuk altlarına, kadınlar için sütyen çizgilerine ve ekekler için meme uçlarına vazelin sürün.

Bastığın Yere Dikkat Et!

Her zaman dikkatli olmalısınız ama yağmurda işin rengi biraz daha koyulaşıyor. Yol her zamankinden daha kaygandır; özellikle rögar kapakları, trafik çizgileri ıslanınca oldukça “ayak kaydırıcı” bir hale gelirler. Su birikintilerine basmamaya çalışın. Koşu ayakkabılarınız ve ayaklarınız belki yağmurda ıslanacak ama derin bir birikinti bu ıslaklığın miktarını alabildiğine artırır. Diğer taraftan bastığınız birikinti, yukarıdan görünmediği kadar derin olup sakatlanmanıza da sebebiyet verebilir.

Yağmura Göre Rota Seç

Evinizin yakınlarında bir koru veya orman varsa toprak patikalarda koşmak mutlaka çok keyiflidir ama sağanakta bu yolların çamur deryasına döneceğini unutmayın. Çamur hem gereksiz bir kirlenmeye hem de ayakkabı tabanında birikerek ağırlığa sebep olur. Böyle zamanlarda dişinizi sıkın koşu parkuru olan parklarda veya sakin yollarda koşmaya bakın. Rotanızı eve yakın yerlerde belirleyin. Yağmur, koşulamayacak hale gelirse bir an önce eve dönmeniz kolaylaşır.

Islak Islak Dolanma

Koşu bittiğinizde ısınan vücudunuz ve salgıladığınız adrenalin sayesinde üşümeyebilirsiniz ama yine de hemen üstünüzdekileri çıkarıp kuru kıyafetler giymelisiniz. Yaş ilerledikçe, böyle durumlarda hipotermi riski artar. Evden uzakta bir yerde koşuyorsanız yanınıza kuru bir iki kıyafet almaya çalışın. Varsa arabanızda, yoksa su geçirmez bir torbada güvenli bir yerde dursun. İcabında formanızın ceplerine sıkıştırın; zararlı çıkmazsınız.

Ayakkabıları Kurut

Kendinizi kuruttunuz, peki ayakkabılarınız? Yağmur altındaki bir koşudan döndüğünüzde ayakkabılarınızı çıkartır çıkartmaz içlerine gazete kağıdıyla doldurun. Böylece kağıtlar nemi çekerken ayakkabıların şekilleri bozulmaz. Bunu yapmak yerine ayakkabıları elbise kurutucusuna atar veya bir ısıtıcının önüne koyarsanız şekilleri bozular, hatta küçülebilirler.

Kork Ve Devam Et

Yağmurda koşarken başınıza gelecek en iyi şey yağmurun yağmaya devam etmesidir! İlk başlarda vazgeçmek için kendinize telkinde bulunuyor olabilirsiniz ama ıslaklığa direnip koşmaya devam ederseniz, kendinizi rakipsiz bir koşucu gibi hissedersiniz. Rutin koşunuz belki en iyi derecelerden uzak kalacak ama bir anda büyük bir meydan okumaya dönecek. Yağmur, koşucunun karşısındaki en iyi kötü adamdır!