Mobilemenu
Profile

Yağmurda Trekking Yapacaklara 7 Tavsiye

Paraya kıyılacak, kıy!

Yağmur altında yürüyecekseniz karşılaşacağınız en büyük sıkıntı ıslanmak değil, hipotermiye yakalanmaktır. Islanmak, hipotermiye giden yolu kısaltır. Öyle ki ıslak kıyafetlerin ısı kaybını tam 25 kat artırdığı biliniyor. Ucuza kaçıp aldığınız “su geçirmez” botlar bir anda sizi yarı yolda bırakabilir, yağmurluğunuz yoğun bir sağanak karşısında su geçirmese de terlemeye karşı etkisiz kalabilir. Bu yüzden paraya kıyın, en ucuzunu değil kalitelisini alın.

Test zamanı

En iyi doğa yürüyüşü kıyafetlerini almış olabilirsiniz ama yine de giyinmekle ilgili yapmanız gerekenler bitmedi. Çok para vermeniz doğrusunu aldığınız anlamına gelmeyebilir. Yağışlı ama ılık bir günde bunları test etmek için bir yürüyüş yapın. Islansanız da daha soğuk günlerde karşılaşacağınız sorunları daha iyi bir zamanda görmüş olursunuz.

Soğan modası!

Cildinizi sudan ve serin havadan korumanız şart. Bunun için katman katman giyinmelisiniz. En alt veya orta katmanda bacaklar için tayt, kollar için de uzun kollu ve yine vücudu saran kıyafetler tercih etmelisiniz. Kalın ama tek katlı bir giyim tarzıyla hem yürüyüş nedeniyle terlersiniz hem de kıyafetiniz ıslandığınızda teninizi bundan koruyamazsınız.

Çanta ıslanırsa, her şey ıslanır!

Çantanızın su alması demek, ıslandığınızda kullanacağınız yedek eşyaların da artık işe yaramaz statüsüne geçmesi demek. Tamamen su geçirmez çantalar üretilebiliyor ancak fiyatları yürüyüşçülerin gözünü de korkutabiliyor. Üstelik küçük bir ihmalkarlık nedeniyle bırakılan boşluklardan su alma ihtimalleri de var. Bu noktada iki şey yapabilirsiniz: Çantanızın içine koyacağınız eşyaları ayrı ayrı torbalamak ve çantaya da bir yağmurluk giydirmek. Çantanız ister su geçirmez olsun, ister yağmurluğuyla size eşlik etsin; sürekli onu açıp kaparsanız içine su girmesine sebep olursunuz. Bu yüzden yolda ihtiyacınız duyacağınız pusula, saat, çakı, kibrit, atıştırmalıklar, matara gibi eşyaları dış gözlerde tutun. Onlar ıslansa da şikayet etmezler!

Botları da giydirin!

Nasıl çantanıza sezon modasına uygun bir yağmurluk giydirdiniz, botlarınız için de bir şeyler yapmanız gerekir. Hayır, üstlerine poşet geçirmeniz gerektiğini söylemiyoruz! Yapmanız gereken pantolon paçalarınızın botlarınızla birleştiği bilek bölgesini tozluklarla su geçirmezlik zırhı sağlamak. Yukarından gelen yağmur suları en çok bu bölgeden botlara sızacağından buraya alınacak önlem iş yapacaktır. Tamam, kötü bir görüntü oluşturduğu doğru!

Dikkat! Kaygan zemin!

Toprak yollarda yağmur demek aynı zamanda çamur demektir. Bunun da anlamı kayganlaşan patikalarda kayıp düşme olasılığının artmasıdır. Bir çamur güreşçisine benzemek istemiyorsanız tabanının tutuculuk özeliği gelişmiş bir bot giymelisiniz. Hava günlük güneşlikken yürüyüş batonu kullanmayanlardansanız bu sefer bu tarzınızı değiştirmeli ve iki baton edinmelisiniz. Böylece kaysanız bile dengenizi daha rahat sağlarsınız.  

Kremsiz asla!

Ne yaptınız ettiniz olmadı ve botlardan içeri su sızdı. İster yola devam edin, ister geri dönün artık kaderiniz ıslak çoraplarınıza bakıyor! Bu durum ayağınızı üşütmekle de kalmaz, ayak tabanlarınızın ve parmaklarınızın su toplamasına da sebep olur. Bu yüzden yanınızda mutlaka kaliteli krem veya merhem bulundurun. Yaraya engel olamadınız, bari acınızı dindirin!