Mobilemenu
Profile

Yalnız Başına Seyahat Edilmesi Gereken 5 Yer

Ailecek ya da sevilen arkadaşlarla yapılan bir tatil her zaman iyi gelir. Ama insan bazen de hem kafa dinlemek hem de bütün gürültülerden kaçıp biraz kendisi ile baş başa kalmak ister. Çoğu zaman huzur verici anlar vadeden bu tip seyahatlere aslında hepimizin ihtiyacı var. İşte dünyadan sadece yalnız başınızayken seyahat etmeniz gereken 5 yer.

Yangshuo Kasabası, Çin

Çin’in Guangxhi eyaletindeki bu küçük dağ kasabası şimdiye kadar gördüğünüz en büyüleyici manzaralardan birine sahip.

Kaya tırmanışı, dağcılık, dağ bisikletine meraklı olan binlerce insanın her yıl akın ettiği bu bölge çok iyi korunan doğası ve 300 metreye kadar yükselen karst tepeleriyle tam bir gizli doğa sporları cenneti.

Eğer yalnız başına yapacağın seyahate tutkun olan doğa sporlarını da eklemek istiyosan gelmek gereken ilk yer burası. Hem yepyeni bir bölgeyi keşfetmek hem de büyüleyici manzara eşliğinde tutkun olan sporu yapmak seni hem daha güçlü hissettirecek hem de kendini daha iyi tanımanı sağlayacak.

Büyük Kanyon, Arizona, ABD

Büyük Kanyon dünyanın en olağanüstü doğal yapılarından biri. O kadar büyük ve o kadar ihtişamlı ki içinde kendinizi ufacık hissedebiliyorsunuz.

466 kilometre uzunluğunda, 2.4 kilometre genişliğinde ve 1600 metre derinliğinde olan Büyük Kanyon dünyanın iki milyarlık tarihine de ev sahipliği yapan eşsiz bir yer. Kızılderililerin zaman zaman ev olarak kullandığı derinliklerde yalnız başınıza yapacağınız bir yolculuk oldukça mistik anlar vaat ediyor. Bir kenarda oturup sonsuzmuş gibi uzanan kuytulara bakmak, ya da kanyonun zeminine inip kendinizle baş başa bir hiking yapmak gerçekten de paha biçilemez.

Kanyonun büyüleyici sessizliğini isterseniz sadece kendi sesinizle bozabilir isterseniz de hiç ses çıkarmadan hem kendi içinizde hem de dünyanın en mistik yerlerinden birinde adımlarınızı milyar yıllık bir mirasta yürümenin mutluluğuyla atabilirsiniz.

İzlanda

Şimdi biraz sıkı giyinmeye hazır olun. Gün geçtikçe şöhreti artan bir ada olan İzlanda, tüm bu meraka rağmen hala dünyanın en ıssız ve huzur verici yerlerinden biri.

103.000 kilometrekarelik yüz ölçümünün büyük kısmını hala faal olan yanardağlar ya da yaklaşık 6.000 kilometrelik uzunluğuyla kıyılar kaplıyor. Sonsuzmuş gibi görünen ve 8.500 km²'yi bulan yüzölçümüyle Avrupa’nın en geniş buzulu olan Vatnapöhull ise mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

Ülkede yüzlerce el değmemiş şelale, lav ovaları ve bu ovalarda yer yer jökül adı verilen buz kubbeleri bulunuyor. Bütünüyle kendine has yüz ölçümü ve doğal yapılarıyla sizi tam bir keşfe çağıran ülkede geçireceğiniz her gün bir macera olacak. Ve bu maceraya yalnız başına atılmak, yanıbaşınızda soğuktan ve ıssızlıktan şikayet eden biri olmadan gezintiye çıkmak en doğru seçim.

Andorra

Andorra’yı ülkemizde kupa elemelerinde A Milli Futbol Takımı’nın rakibi olmasıyla tanısak da bu küçücük ülkenin kendine has bir güzelliği de var.

Fransa ve İspanya arasında yer alan Andorra yüzyıllar boyunca ıssız ve izole bir yerdi. Hiç kimselerin uğramadığı ve çok az bir nüfusun yaşadığı Andorra son yıllarda ise bir turizm cennetine dönüştü.

Yılda 10 milyona yakın turisti ağırlayan ülke küçük kasabaları ve yalınlığıyla ilgi çekiyor. Özellikle bisiklet sürmeyi seviyorsanız Andorra en çok seveceğiniz ülkeye dönüşebilir. Lagos de Tristania gölü ve çevresinde yalnız başınıza pedal sallarken bu küçücük ülkenin huzurunu içinizde hissedebilir, tepelere doğru çıktıkça karşılaşacağınız kale ve antik kliseler ile tarih içinde de bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Kars

Ülkemizden bir örnek ile bitirelim. Uzun yolculuk denince akla gelen bir yer Kars. Özellikle Ankara’dan kalkan ve bir gün süren Doğu Ekspresi ile tüm bir Anadolu’yu geçerek Kars’a varmak bir gelenektir.

Sizin de yurt dışına gidecek zaman ya da imkanınız yoksa bir bilet alın, ama mutlaka yalnız başınıza bir vagona atlayıp 24 saat sürecek bu yolculuğa çıkın. “Soğuk bana koymaz” diyorsanız daha iyi zira kışın, karlar altında başka güzel olur Kars... Hem ona doğru yola çıkmak hem de Kars’ta vakit geçirmek, yerel kahvelere uğramak Ani Harabeleri’ni gezmek harika bir deneyim olacak. Hem yolculuk boyunca uzun uzun düşünmeye fırsatınız da olacak. Bir karar aşamasındaysanız, yeni bir sayfa açmak istiyorsanız, Kars orada sizi bekliyor.