Mobilemenu
Profile

Yalnız Kadın Kampçılara 5 Öneri

Konum seçimi

Açık havada konaklayacaksanız, kendinizi rahat ve güvende hissedecek bir nokta seçmelisiniz. Bir köy ya da çiftlik yakınlarında kamp kurmaya karar veriyorsanız, önce mutlaka orada yaşayanlarla bir temas kurup “elektrik” alıp almadığınıza bakın! Olumsuz hisler taşıyorsanız, vücudunuz size sinyaller yolluyorsa orada kalmayın. Tamamen doğanın içinde kamp kuracaksanız, bölgenin özellikle avcı dinamiklerini öğrenmeye bakın. Gecenin bir yarısı, çadırınızın tepesinde bir “ayı”nın dikilmesini istemezsiniz değil mi?

Yabancılarla Konuşmak

Tek başına değilken yanınızdakilerle konuşursunuz, ama yalnızken canınız bazen farklı sesler duymak isteyebilir. Anneniz size yabancılarla konuşmamayı öğretmiş olabilir, ama artık büyüdüğünüze göre sınırlarınızı biraz genişletebilirsiniz. Gittiğiniz bölgedeki insanlara denk geldiğinizde samimi olup ayaküstü birkaç lafın belini kırarsanız zararlı çıkmazsınız. En basitinden, sizin “şehirli bir züppe” olduğunuza dair önyargılarını engeller; ideal kamp yerlerini ve en iyi meyvelere giden kestirmeleri öğrenirsiniz. Özellikle çocuklarla temas kurmak, doğru bilgi almak için idealdir. Boşuna “çocuktan al haberi” dememişler!

Ah Şu Erkekler!

Aslında erkeklerin çoğu iyidir, ama kötülerinin de hiç çekilir olmadığı aşikar! Karşılaştığınız bir adamın tuhaf olduğunu düşünüyorsanız, büyük ihtimalle öyledir; içgüdülerinizi dinleyin. Size sorular soruyorsa, ona planlarınızı anlatmayın; beyaz yalanlara başvurun. Yalnız olduğunuzu bilmesine de gerek yok; eşinizin veya abinizin birkaç saat sonra size katılacağınızı söyleyebilirsiniz. Civarda başkaları varsa veya henüz araziye çıkmadıysanız, birileriyle temas kurup o adamı soruşturabilirsiniz. Canınızı sıkan bir şeyler olduysa, başka kampçılar bulup onlarla vakit geçirebilirsiniz. Hem kafanız dağılır, hem de peşinizdeki “sürüngeni” kendinizden uzak tutmuş olursunuz.

Hırsızlara Dikkat!

Genelleme yapmak gibi olmasın, ama mücevheratı kadınların daha çok sevdiğini söylemek nispeten doğrudur. Hayır, kimse sizi yüzükleriniz, kolyeleriniz için suçlamıyor; sadece değerli takılar takmadan da kamp yapabileceğinizi bilmelisiniz. Çok ücra bir yere gitmediyseniz, mutlaka birilerine denk gelirsiniz ve bu kişiler el çabukluğu marifetiyle sizi üzebilir. Diğer taraftan; değerli eşyalarınızı çadır kurarken, bir dereden su içerken, patikalarda yürürken düşürüp kaybedebilirsiniz. En iyisi onları komodinin çekmecesinde bırakın; dönünce duşunuzu alır takıp takıştırırsınız.

Erkek İşlerine Alışın!

Bunun güçle bir alakası yok; erkekler ve kadınların ilgi alanlarındaki farklılık nedeniyle, grup kamplarında görevler genelde konuşulmadan bölüşülür. Evde mutfağa bile girmeyen birçok erkek, doğaya çıkınca bir anda Jamie Oliver’a dönüşür! Ateş yakmayı tekellerine alan erkekler nedeniyle birçok kadın kampçı bu “sanatı” bilmez. Öğrenin! Kampçılar ve doğa yürüyüşçüleri için elzem olan akıllı telefon uygulamalarını kullanmayı bilmelisiniz. Harita okumak, pusula kullanmak, navigasyon aletlerinin dilinden anlamak da şart. Ağır sırt çantasını omuzlayabilecek kadar güçlü olmak için kol, omuz ve bel çalışmaları yapın. Birkaç gemici düğümü öğrenerek kamp kurmanızın da bir zararı olmaz. Merak etmeyin, “Rambo bıçağı” kullanma taktikleri anlatmayacağız!