Mobilemenu
Profile

Yalnızca Bir Kişinin Yaşadığı Kasabalar

Kimileri doğal felaket sonucu, kimileri ise artık ekonomik kaynağının kalmaması nedeniyle terk edilen kasabalarda yaşayan son kalelere göz attık.

Lost Springs, Wyoming, ABD

1911’de kurulan Lost Springs kasabası genelde bölgenin yakınındaki Rosin kömür madeninde çalışan işçilerin ikamet ettiği bir yermiş. Maden 1930’da kapatıldıktan sonra Lost Springs’in nüfusu yavaş yavaş azalmaya başlamış. Hatta öyle ki 1960’a gelindiğinde kasabanın nüfusu beşe düşmüştü.

2000 yılında yapılan nüfus sayımında kasabadan tek kişinin yaşadığı tespit edilmiş ve 2010 yılında ise bu tek kişinin evlenip çoluk çocuğa karışmasıyla kasaba nüfusunun dörde yükseldiği görülmüş. Ve yapılan çizime göre bu aile sayesinde şu an Lost Springs’de 30 kilometre başına bir insan düşüyor!

Jordan Nehri, Kanada

Dışarıdan bakınca güzel ve sakin bir sahil kasabası olarak görülen Jordan Nehri bölgesi biraz daha yakından bakınca hiç olmasını beklemeyeceğiniz şekilde boş görünüyor.

Kanada’nın Vancouver şehri yakınlarındaki Jordan Nehri'nde sık sık gerçekleşen depremler ve kasırgalar kasaba halkını tedirgin edince yıllar içinde buradan büyük kentlere büyük göçler olmuş ve bölgenin nüfusu gün geçtikçe azalmış. O kadar ki tüm halk yerini yurdunu terk etmiş. Bir kişi hariç: 72 yaşındaki Hugh Pite.

Kasabasından taşınmayı reddeden Hugh, hayatını nehrin yakınlarındaki Brentwood Körfezi'ndeki evleri arasında gidip gelerek geçiriyor ve orada yaşamanın tehlikeleri konusunda uyarılmış olmasına rağmen, asla ayrılmayacağını söylüyor.

Tomioka, Japonya

54 yaşındaki Naoto Matsumura, Tomioka’nın tek sakini, Fukushima nükleer enerji santralini patlamasının ardından "sınırlanmış bölge" içinde bulunan bir hayalet kasabada yalnız başına yaşıyor. Hatırlanacağı gibi 11 Mart 2011'de meydana gelen bir deprem ve ardından tsunami ile her yer harabeye dönmüş, bu yetmezmiş gibi çevredeki yüksek seviyeli nükleer santrallerin yarattığı tehlike yüzbinlerce insanın tahliye edilmesine neden olmuştu.

Tomioko bu olayların ardından en tehlikeli bölgelerden biri ilan edilmiş. Matsumara da o sıra kasabasını terk etmiş ama birkaç yıl sonra geri dönüp önce araziyi yeniden verimli hale getirmeye çalışmış ardından ise bir yerel mezarlık inşa etmiş. Bir zamanlar 16.000 kişinin yaşadığı kasabada su ve elektrik almadan yaşayan Matsumara bir bakıma tek başına yıkımın yaralarını sarmaya çalışıyor.

Cass, Yeni Zelanda

Cass, Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Canterbury Selwyn Bölgesi'ndeki bir kasaba. Aynı zamanda dünyada tek kişinin yaşadığı ender yerlerden biri.

Barrie Drummond kendisine Cass'ta iş teklif edildiğinde, iki yıldan fazla orada kalacağını hiç düşünmemiş. Ancak 25 yıl sonra, bölgede yaşayan son insan olarak kalmasına rağmen hala burayı terk etmeyi düşünmüyor.

Christchurch ile Greymouth'ı birbirine bağlayan tren yolunun en yüksek bölümden sorumlu olan güvenlik şefi 65 yaşındaki Drummond, tek kişilik bir kasabada yalnız başına yaşasa da pek yalnız hissetmediğini söylüyor. Hiç evlenmeyen Drummond bu konuda da yakın zamanda bir planı olmadığını ve hayatından memnun olduğunu belirtiyor.

Monowi, Nebraska, ABD

Elsie Eiler, Nebraska'daki Monowi bölgesinde yaşayan en popüler insan. Çünkü o, bu kasabada yaşayan tek insan... Ve biraz da hüzünlü bir hikayesi var.

77 yaşındaki Eiler, Monowi'de tek başına yaşıyor. Küçük kasabada 2000 yılında yapılan nüfus sayımında ise bu rakam ikiydi. Kasabanın diğer sakini olan Rudy, Eiler'in kocasıydı ancak 2004'te hayatını kaybetti. Böylece bu küçük kasabadaki nüfusun tamamı Elsie’den ibaret oldu.