Mobilemenu
Profile

Yalnızca Rüzgar Sörfçülerinin Anlayacağı 10 Şey

Rüzgar eserken kapalı mekanda çalışmak zorunda kalmanın dayanılmaz ağırlığı!

Eğer ofisinizde çalışırken şöyle düşünüyorsanız gerçekten rüzgar sörfü yapmak sizde alkoliklik, tiryakilik benzeri bir bağımlılık yapmış demektir:  “Şu aptal ofiste oturmak zorunda kalmasaydım, şimdi ne güzel sörf yapardım!”

Bir kıyıda sağlam rüzgar olduğunu duyunca direksiyonu oraya kırmak

“Alaçatı’da süper rüzgar varmış!”, “Ama hiç param yok!”; “Alaçatı’da süper rüzgar varmış!”, “Ama yol gerçekten çok uzun”; “Alaçatı’da süper rüzgar varmış!”, “Ama aralık ayındayız ve hava gerçekten buz gibi!”; “Alaçatı’da süper rüzgar varmış!”, “Ama deniz buz gibidir!”; ““Alaçatı’da süper rüzgar varmış!”;“Toplantım da vardı”… Bir yerlerde rüzgar olduğunu belirten sihirli cümleyi duyduktan sonra öne sürdüğünüz hiçbir bahanenin önemi kalmaz, artık dönüşünüz yoktur!

Yelkeni kurutucu yap, faturaları azalt!

Eşiniz, sevgiliniz veya ev arkadaşınız sörf ekipmanlarınızın evde fazlasıyla yer kapladığından mı şikayetçi! O zaman kafayı biraz çalıştırın ve icabında board tahtanızı sehpa, yelken direklerinizi çamaşır askısı olarak kullanın ve puan toplayın. Kurutucunun yaratacağı elektrik parasından yırtmak da cabası!

Köpekbalığı korkusu

Birkaç nesil Steven Spielberg’in Jaws’ı yüzünden denizde açılamazken şimdi başa bir de güzel Blake Lively’nin başrolünde oynadığı The Shallows çıktı. Film, sörf yaparken başı bir köpekbalığıyla derde giren genç bir kadının maceralarını beyazperdeye getiriyor. Bir bu eksikti!

Etkinlik Sonrası Depresyonu

Şimdi hemen cesaretinizi toplayın ve patronunuzun kapısını çalıp maruzatınızı dile getirin: “Sayın patronum! Etkinlik Sonrası Depresyonu yani ESD yaşıyorum. Bildiğiniz gibi bu Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanmış bir rahatsızlıktır. Bu yüzden şimdi işten çıkıyorum. İyileşince dönerim.” Belki kovulursunuz ama tazminatınızı çıtır çıtır yerken bol bol sörf yaparsınız. Fena mı!

Karmaşık rüzgar

“Rüzgar karşıdan esiyor!”, “Şimdi arkadan esmeye başladı!”, “Yandan geliyor!”, “Ama öbür yandan!”, “İskele tarafı!”, “Sancak tarafı!”… İyi bir rüzgar sörfçüsü olabilirsiniz ama iyi bir denizci değilseniz rüzgar sizinle böyle oynar. Önce denizi ve rüzgarı öğrenmeden, rüzgarın bu karmaşık oyunlarıyla baş edemezsiniz. Bunu rüzgarın tokadını yemiş tecrübeli sörfçüler iyi bilir.

Kamp, daima kamp

Denizin ve rüzgarın değişkenliği bilen sörfçüler için kumsalda veya hemen yakındaki ağaçlıkta kamp yapmak esastır. Çadırda uyurken hem otel konforunun uzaklığı nedeniyle çabuk uyanmaya meyillisinizdir, hem de rüzgarın ve dalgaların sesini rahatça duyar, iki adımda denize atlarsınız.

Rüzgar sörfçülerinin diğerlerinden daha iyi olduğuna inanmak

“O board’un üzerinde daha kaç saat dalga gelmesini bekleyeceksin bakalım. Bak, ben rüzgarımı da kendim yaratabiliyorum. Power jibe yapabilir misin ha! Veya back loop? Haydi, göster numaralarını. Hey sen; daha kaç metre kulaç sallayabilirsin? Şu karşıdaki adaya kadar yarışabilir misin? Seni beceriksiz budala!” Evet, bunlar kaba sözler ama itiraf edin, içinizdeki şeytan rüzgar sörfü dışında bir şeylerle meşgul olanlara karşı sık sık benzer şeyleri haykırıyor.

Yeni wetsuit almanın hazzı

Kimi yeni bir spor araba aldığı zaman mutluluktan uyuyamaz gelir, kimi el yapımı full karbon bir yol bisikletine paraları saydığında. Başka bir tanesi sürat motorlarına ödeme yapmaktan kaçınmaz, öbürü yeni kayak gözlükleri için cüzdanını boşaltmaktan kaçınmaz. Eh, ne yapalım! Sizin kısmetinize de maaşı yeni wetsuit’e yatırmak düşmüş işte. Ama çok güzel be!

Yanma rezaleti

Kabul edin berbat görünüyorsunuz! Belki sizden daha kötü yanan bisikletçiler var gerçi ama rüzgarda yanmış, kayış gibi olmuş cildinizle, mosmor teninizle gerçekten insanların bakmak istemeyeceği, bakmaya cesaret edenlerin de gözlerini alamadığı bir korku filmi yaratığına döndünüz. O kadar saat deniz üzerinde, güneş altında, rüzgar etkisiyle sörf yapınca kaçınılmaz sonun bu olacağını bilmeliydiniz.