Mobilemenu
Profile

Yamaç Paraşütü Disiplinleri

Yamaç paraşütüyle temelde iki farklı disiplinde sportif müsabakalar yapılabiliyor: Mesafe ve akrobasi. Bunun dışında birkaç müdahaleyle yamaç paraşütünde iki ayrı tür de yaratılabiliyor: Tandem ve paramotor. Şimdi bunlara bakalım!

Uzun Mesafe Yarışması: Amaç belli bir noktadan havalanmak ve belli noktaya en kısa sürede gidebilmek. Gol adı verilen bitiş noktasına gidecek pilotlara rotaları verilir ve termikleri (sıcak hava akımları) kullanarak buraya en hızlı biçimde varmaları belirlenir. Yamaç paraşütüyle yüzlerce kilometre yol katedilen farklı alt türleri de var.

Akrobasi: Buz pateni veya yer jimnastiğini düşünün; işte pilotlar bu sefer yamaç paraşütleriyle zorlu ve açıkçası biraz da riskli akrobatik hareketleri yapıp jüriden puanlar toplayıp yarışmayı kazanmayı amaçlıyor. Tek ve çift olarak yapılabiliyor. Bunu yapabilmek için yüksek G kuvvetine, yani hava basıncına direnç gösterebilmek, beceri ve kanat kontrolünde usta olmak gerekiyor.

Tandem: Aslen turistik amaçlı etkinlikler için kullanılan bir pilot ve bir yolcunun birlikte uçtuğu yamaç paraşütü türü. Tüm kontrol pilottadır, yolcunun tek yapması gereken pilotun direktiflerine uyarak kalkışta ve inişte koşmak, fotoğraf çekmek ve çığlıklar atmaktır!

Paramotor: "Powered paragliding" olarak da bilinen paramotor, aslen motor takılmış bir yamaç paraşütüdür!  Pilot ve varsa yolcusu, koltuklarına (harness) kurulmadan önce yine yamaç koşusunu yapar, motorun verdiği güçle hızlanır ve yükselir. Paramotorla, yamaç paraşütüne oranla çok daha uzun mesafeler kat etmek mümkün.