Mobilemenu
Profile

Yamaç Paraşütü Malzemeleri

Kanat: Tahmin edebileceğiniz gibi kanatlar, uçuşun bir numaralı elemanıdır. Özel malzemelerden üretilir, ağırlıkla polyester kullanılır. Hareketlenme ve uçuşla birlikte havayla dolarak yükselmeyi sağlar. Pilotların beden ölçülerine ve deneyimine göre edinilmesi gerekir. Kullanılacak kanat modelleri hava koşullarına göre de değişir.

İpler: Olabildiğince ince bir şekilde üretilen bu ipler görev itibariyle ikiye ayrılırlar: Askı ipleri ve fren ipleri. “Kevlar” denilen karbon liflerinden üretilen ipler çok ince görünmelerine rağmen kilolarca ağırlık taşıyabilir. Bir tanesi bile yetişkin bir bireyi çekecek kadar güçlüdür. Dış etkenlere karşı dayanıksız oldukları için ise dacron adlı bir malzemeyle kaplanırlar. Fren iplerinin üretiminde fosforlu renkler kullanılır. Neden dersiniz? Tabii ki acil durumda daha çabuk bulanabilsinler diye…

Harness: Kuşam da denilen bu bölüm aslen pilot koltuğudur. Tahtadan ya da plastikten yapılan bir oturma haznesi, kumaştan üretilmiş bir sırt dayama bölmesi, bacak ve göğüsler için kolonlar ve omuz askıları harness’i oluşturur. Son dönemde yedek paraşüt, kevlar sırt korumalık ve balast bölümleri de buraya ekleniyor.

Kolonlar: Harness ve ipleri birleştirirler. Diğer önemli görevleri arasında pilotun iplerin hepsini tutup çekebilmesini sağlamak, ipleri ayırmadan harness değişikliği yapabilmeye olanak tanımak da vardır.

Kask: Yamaç paraşütü kaskları tam yüz korumalı ve korumasız olmak üzere iki türde üretilir. Neticede havalardasınız, düşmeseniz bile iniş sırasında bir kaza geçirebilirsiniz. Bunlardan bir tanesi tercih edin ve takmadan uçmaya kalkmayın.

Ayakkabı: Yamaç paraşütü yaparken ister pilot ister yolcu olun, bilekli bir ayakkabı veya spor bir model tercih edin. Kalkışlar ve özellikle inişlerde bilek burkulması yaşanabiliyor, bu tercihler işe yarayacaktır.

Giysi: Kendinizi bir yamaç paraşütçüsü olarak yetiştirmeye niyetliyseniz uçuş tulumu edinin. Ama tatilde tandemle uçuş yapmak istiyorsanız zaten organizatör firmalar size bir tane ödünç verecektir. Yaz bile olsa yukarılarda havanın soğuk ve bol rüzgarlı olabileceğini unutmayın. Bu yüzden tişört ve şortla harness’e oturmaya kalkmayın!

Güneş Gözlüğü: Antik kahraman İkarus kadar olmasa da güneşe bir parça yaklaşacağınız ortada. Eh, haliyle gölgelik de yok! Kaliteli camları olan bir güneş gözlüğü takmadan uçuşa geçmeyin.