Mobilemenu
Profile

Yamaç Paraşütüne Yeni Başlayanlara 5 Öneri

Eğitmen Gibi Eğitmen

Ne demiş büyük bir Türk büyüğü? “Eğitim şart!” Yerden yüzlerce metre çıkacağınız, insanları karınca gibi göreceğiniz kadar gökyüzüne yükseleceğiniz, kalkmanın ve binmenin her daim dert olabileceği yamaç paraşütünde eğitim ve eğitmen büyük önem taşıyor. Belki kötü bir koşu antrenörü yüzünden istediğiniz tempoyu yakalayamazsınız, en fazla sakatlık yaşarsınız ama size pek bir şey öğretmeyen ya da daha da kötüsü yanlış öğreten bir eğitmen yüzünden çok daha fazlasını kaybedebilirsiniz. Ne olduğunu biz söylemeyelim! Sıcakkanlı, güler yüzlü, esprili eğitmenleri herkes sever ama iyi bir yamaç paraşütü eğitmeninde ilk aranan şart FAI’nin (Dünya Sportif Havacılık Federasyonu) yamaç paraşütü eğitimleri ilgili oluşturduğu sertifikalara sahip olmasıdır. Böyle bir eğitmen, yamaç paraşütüyle ilgili her şeyi, ama gerçekten her şeyi bilir ve öğretmeyi becerir. Espri, komiklikle nereye kadar!

İstikrarlı Rüzgarlar

Bir şeyi iyi şekilde öğrenmek istiyorsanız başarısız olma riskini en aza indirecek koşullarda hareket etmeniz faydalıdır. Bunun yamaç paraşütü camiasındaki karşılığı da “Acemiler istikrarlı, yani sabit, değişken olmayan rüzgarlarda denemeler yapsın”dır. Sürekli yön değiştiren veya hızında azalıp çoğalma olan rüzgarlar, yeni başlayan paraşütçüler için büyük tehlikeler yaratabiliyor. Tabii ki zaman içinde böylesi zor durumlarla başa çıkmayı öğrenmek gerekecek ama eski bir Çin atasözünün dediği gibi koşmadan önce yürümeyi öğrenmek gerekiyor. İlla bir rakam istiyorsanız buyurun: Ustalar, saatte yaklaşık 20 kilometre hızın altındaki rüzgarlarda yamaç paraşütü yapmazlar. Siz de bir zahmet yapmayıverin!

Yamaçları Anlamak

Ne demiş Amerika’nın yerli halkı? “Yamaçları anla!” Tabii bu sizin neyi, nasıl anlayacağınızla alakalı! İyi bir yamaç paraşütçüsü olmak için yamaçları doğru kullanmak gerekir. Bunun için de yapılacak alıştırmalar mevcut. Ne gibi mi? Yamaç koşusu gibi! Korkmayın, en azından yukarı değil, aşağıya doğru koşarak ayak alıştırması yapacaksınız. Şimdi sıra pastamızın tarifinde: Uygun bir yamaç bulunur (yüzde 15 eğim iyidir, fazlası işin tadını kaçırır), kanopinin üçte bir veya dörtte bir oranda rüzgarla dolmasına izin verilir. Bu alıştırmayı birkaç kez yapın, sonra zaten uçmaya başlayacaksınız.

Engelsiz Bir Alan

Eskimolar hep şöyle der: “Engelsizsiniz!” Bunun anlamı yamaç paraşütüyle uçuş için koşacağınız tepede sizi sıkıntı çıkartacak, hızlanmanızı kesecek, yaralanmanıza sebep olacak bir engel olmamasıdır. Zira rüzgar artık kanopiye dolmaya başladıktan sonra durmak çok zordur ve karşınızda Chris Sharma’nın görüp de tırmanmadan edemeyeceği bir bouldering kayası çıkarsa canınız fazlasıyla yanar! Böyle kötü bir duruma düşmek istemiyorsanız uçuş yolunuzun her iki tarafında da 60 derecelik bölümlerde bir engel olmaması için önceden keşif yapmaya özen gösterin

Doğru Paraşüt

Eski Yunan’da bir düşünür bir keresinde “Her paraşütçü için paraşüt vardır; önemli doğru olanı bulmaktır” demişti. Eğer bu işe yeni başlıyorsanız, hayallerinizi biraz ötelemeli ve yeni başlayanlar için en uygun kanapoyi edinmelisiniz. Üreticilerin ve eğitmenlerin önerilerini dikkate alın, daha basit, patik ve çok da yükselmeye meyilli olmayan modelleri tercih edin. Sonrası zamanla yavaş yavaş gelecek…