Mobilemenu
Profile

Yamaç Paraşütünün Tarihi

İngilizcede “paraglider”, Fransızcada da “parapente” olarak adlandırılan yamaç paraşütünün yapılmaya başlanması yenilikçi birkaç havacının mevcut uçuş şekillerinden daha farklı olan bir stil aramasıyla 1980’li yılların başlarına kadar gidiyor. Farklı bir arayış içindeki bu maceraperestler ilk denemeleri normal paraşütlerle yamaçlardan koşarak yaptılar. “Bu tarihçe kesmez, paraşütünkini merak ettik” diyenlere kısaca şunları söylemek mümkün: Tabii ki bu işe de ilk olarak Çinliler el attı!

Yıl 1100, yükseklerden paraşüt benzeri araçlarla yapılan denemelerde kaç kişi heba oldu bilinmiyor! İtalyan sanatçı ve bilim adamı Leonardo da Vinci’nin de bir paraşüt çizmemesi beklenmezdi! O da beklentileri 1495’te giderdi. Bir başka İtalyan, Fausto Veranzio bir kuleden bez bir paraşütle atladığında yıl 1595 olmuştu. JP Blanchard, 1785’te paraşüte daha benzer bir icatla bir balondan aşağıya atladı. “Harness” adı verilen paraşüt kuşamı 1887 yılında icat edildi, 1911’de de ilk serbest paraşüt yapıldı. Sonrasında paraşütler farklı kullanım alanlarında boş gösterdi. Kimileri onu savaşlarda, kimileri spor müsabakalarında kullandı. Örneğin 1. Dünya Savaşı’nda aşağıya güvenli bir iniş için değil, gözlem yapabilme gayesiyle, havada uzun süreli kalması önemseniyordu.

Paraşütçü indirmenin zirve noktası bir sonraki dünya savaşı oldu. 1950’de kumanda edilebilen paraşüt dizaynı da tamamlanınca ilerleme hızlandı ve NASA elemanı David Barish 1965’te bir yamaçtan koşarak paraşütle süzülen ilk kişi oldu. Gerçi fazla yükselemedi ama olsun! Üç Fransız dağcının 1978’de bu fikri geliştirmesi bu sporun miladı olarak kabul edilir. İlk yamaç paraşütçüsü mü kim: Tabii ki Jean Claude Betemps. Alp Dağları’nın Fransa’daki bölümlerinde bir yıl sonra ilk yamaç paraşütü okulu açılmıştı bile! Bundan sonrası ise paraşütün malzemesinin ve tasarımının modernize edilmesi, bu aletle yapılabilecek her türlü sporun yapılabilmesine kafa yorulmasından ibaret!