Mobilemenu
Profile

Yapay Duvar Tırmanışı Nedir?

Aslında her şey profesyonel tırmanışçıların kapalı alanda antrenman yapmak istemesiyle başladı. Doğa içinde hem iklim hem de lokasyon engelleri nedeniyle antrenman yapmak epey zordu. Bunun üzerine ilk olarak 1970’te bilinen ilk yapay tırmanış duvarı Fransa’da kuruldu.

Bugünkü yapay duvarlarla karşılaştırıldığında epey ilkel görünen bu duvarın ardından yıllar içinde yine antrenman amaçlı birçok yapay tırmanış duvarı Avrupa’ya yayıldı. Amerika ise uzun bir reddediş döneminin ardından ilk olarak 1988’de yapay duvar tırmanışlarının önünü açınca bu branşın önlenemez yükselişi de başlamış oldu.

Bugün yapay duvar tırmanışı bazı ülkelerde kendine ait federasyonu olan, Eurosport’ta milyonlarca izleyiciye ulaşan yarışmaları olan ve gitgide neredeyse doğal dağ ya da kaya tırmanışı kadar ilgi gören bir spor. Beton duvarlar ile başlayan bu macera daha sonra tahtadan, özel plastiğe kadar birçok medyumun kullanılmasıyla zenginleşti. Hatta Entre-Prises firması ve kurucusu François Savigny yapay duvar tırmanış tutamakları, karabinalar vs. üreterek büyük bir servete kavuştu.

Türkiye ise bu sporun ilk yaygınlaştığı ülkelerden biri. Memleketimizdeki ilk yapay tırmanış duvarı 9x12 metre boyutuyla doksanların başında ODTÜ’de kuruldu. Daha sonra İstanbul ve diğer kentlerde de kurulan yapay tırmanış duvarlarından şu an için ülkemizde yaklaşık 35 adet var.

Peki bu sporu yapmanın püf noktaları ne? Nelere dikkat etmeliyiz?

Her sporda olduğu gibi, yapay duvar tırmanışında da bazı noktalara dikkat etmek şart. Örneğin tırmanışa güm diye başlamamak lazım. Zira öncesinde yapılacak ısınma hareketleri çok önem taşıyor. Yaklaşık yarım saatinizi ısınmaya ayarlamalı ve tüm kaslarınızı hazır hale getirmelisiniz. Hatta tırmanış öncesinde yoga yapanlar bile var ki bu da bir seçenek aslında.

Teknik kısımlara gelecek olursak, en başta tırmanış ayakkabıları çok mühim. Altı tırtıklı, kaymayan ve yere düştüğünüzde burkulmaları engelleyici özellikleri olan bir ayakkabınızın olması birinci öncelik.

İkinci olarak emniyet kolonu almanız şart. Birçok doğa sporu mağazasından kolaylıkla bulabileceğiniz bu malzeme hayat kurtarıcı olacaktır. Her ne kadar normal dağ tırmanışı ile karşılaştırılınca daha az tehlikeli bir spordan bahsetsek de sonuçta düşmek her zaman tehlikelidir. Dikkat etmek lazım.

Rahat kıyafet seçimi de önemli hususlardan biri, vücuda yapışmayan, terleyince ağırlaşmayan, ve fazla dar ya da geniş olmayan, medium tercihler yerinde olacaktır. Bol giysilerin tutamaklara takılma ihtimalini göz ardı etmemek lazım.

Son olarak bir karabinanız olması lazım. Yapay duvar tırmanışı normal dağ tırmanışı için lazım olan neredeyse her türlü teçhizatınızın olmasını gerektiriyor aslında. Ve bu noktada doğa tutkunlarının biraz burun kıvırdıkları yapay tırmanışların her geçen gün biraz daha popüler ve gerçek tırmanış deneyimine yakın hale geldiğini belirtelim.

Yapay duvar tırmanışı için profesyonel olmak istiyorsanız da belirli yarışmalarda kendinizi göstermeniz gerekiyor. Örneğin ülkemizde yaklaşık 10 yıldır düzenlenen Türkiye Bouldering Şampiyonası çeşitli kentlerde etaplar halinde düzenleniyor.

Türkiye Dağcılık Federasyonu’nun düzenlediği etkinlikte şampiyon olanlara birçok imkan sağlanırken, yarışmalar da büyük bir seyirci ilgisi ve keyifle geçiyor. Bu sporda ülkemizin en çok dikkat çeken tırmanışçısı ise birçok başarısıyla rüştünü ispatlayan daha sonra Serkan Ercan gibi görünüyor.