Mobilemenu
Profile

Dünyanın En Güzel 5 Doğal Kaplıcası

Sahilde bolca güneşlenmeli tatiller artık pek cazip bir seçenek değil, dolayısıyla yaz ayları için alternatif yerler bulmak şart. Merak etmeyin hem doğal hem sağlıklı hem de serin ortam arayışına giriştiğiniz bu aylarda da sizin yanınızdayız. Bilinen kaplıcaların neredeyse tamamı kışları ziyaret edilen ve sıcak sıcak vakit geçirilen ortamlar olsa da, insanın içini serinleten kaplıcalar da mevcut. İşte, hem sağlıklı hem de serinleten ama biraz uzakta olan dünyanın en iyi doğal kaplıcaları.

Jacob’s Well, Teksas

ABD ile başlayalım. Dünyanın en doğal ve en serin birkaç kaplıcasına ev sahipliği yapan ülkenin bu konuda nam salmış yerlerinden biri Teksas, Wimberley yakınlarında bir mağarada bulunuyor.

Jacob’s Well, birçok doğa tutkununun hem dalış hem de atlayış yaptığı bir doğal su kaynağı. İnanılmaz bir derinliğe kadar giden suyun bazı noktaları yaz sıcaklarında dişlerinizi takırdatacak bir soğukluğa sahip olabiliyor.

Yer altındaki bir artezyen kaynaktan beslenen suyun derinleştikçe daha da soğuduğunu ve atlayış yapmanın bir sebebinin de bu olduğunu belirtelim. Bir düşünelim: Hava inanılmaz sıcak ve siz sadece saniyeler içinde derinlere indikçe soğuyan bir suya dalıyorsunuz. Adeta vücuda format atmak gibi! Eğer olur da yolunuz oralara düşerse mutlaka ziyaret edilmeli.

Ginnie Springs, Florida

Özel bir şirkete ait olan Ginnie Springs, büyük bir mağaranın girişini oluşturuyor. Santa Fe Nehri kenarında duran ama bütünüyle yeraltı kaynaklarından beslenen Ginnie Springs yukarıdan bakınca cenneti andırsa da iç tarafı onlarca dehlizden oluşan bir mağaradan ibaret ve tüm kaynağını da bu mağaranın derinlerinden çıkan su oluşturuyor.

Kış ve bahar aylarında birçok profesyonel dalgıcın ziyaret ettiği bölge yazları ise tatilcilerin akınına uğruyor ve belki de dünyanın en doğal, en sağlıklı yazları burada geçiyor.

Ölü Deniz – İsrail, Ürdün

Biraz tuza ne dersiniz? Alternatif yaz serinlikleri içinde İsrail’de bulunan Ölü Deniz’in (Lut Gölü) kendine has bir yeri var. Çünkü 429 metrelik alana yayılan bu göl dünyanın bilinen en tuzlu gölü. Buraya özellikle romatizma ağrıları ve diğer sebeplerden birçok insan geliyor.

Peki, nasıl hem bu kadar tuzlu hem de serin olabiliyor? Çünkü derinlik yer yer 304 metreye ulaşarak sizi soğuktan tir tir titretebiliyor. Özellikle yaz aylarında hem sağlığınıza kavuşmak hem de serinlemek için ziyaret edebilirsiniz. Bu arada bir de kötü haber; bölgeye gitme niyetiniz varsa elinizi çabuk tutun çünkü göl 2050 yılında kurumuş olacak.

Bennett Spring State Park, ABD

Eğer tatilden anladığınız tek şey yüzmek, güneşlenmek ve tekrar bu ikisini yapmak değilse size şahane bir önerimiz var: Balık tutmak.

Balık tutmak için dünyanın birçok noktasında yer bulunur elbette ama biz biraz farklı bir bölgeden söz ediyoruz: Bennett Spring State Park. Koruma altında olmasına rağmen yılın belirli dönemlerinde –bizim yaz aylarına denk geliyor- balık tutmaya izin verilen bölgede inanılmaz bir popülasyon var.

Serin kaynak suyunda balıkların içinde çok isterseniz yüzmek de mümkün. “Aman kafa dinleyeyim” diyorsanız ve uzaklara gidecek olanaklarınız varsa not alın deriz.

Bonus: Széchenyi Kaplıcaları

Aslında Macarlar bu kaplıcayı kışları kullanıyor. Ve başlığımızın aksine pek de serin bir yer değil. Ama toplamda 15 bölümden oluşan kaplıcaların özel olarak soğutulan ve bir nevi sauna etkisi gören yerleri de var.

Roma İmparatorluğu zamanında hamam olarak kullanılan bu bölge uzun bir geçmişe sahip. İçinde magnezyum, sodyum ve bilimum faydalı elementi bulunduran sular sağlık bakımından sizi zımba gibi yapacak kadar zengin! Birçok eklem hastalıklarının yanı sıra ortopedik hastalıkların sonraki tedavisinde de sıkça tavsiye edilen bölgenin soğuk kısımları ise adeta derinizi baştan aşağı yeniliyor. Yazın serin, kışın ise sıcak bölümler tercih edilirse en az beş sağlık sorunundan kurtulmuş şekilde memlekete dönmek garanti.