Mobilemenu
Profile

Yaz Koşularınızdan Verim Almanın 8 Yolu

Temmuz ayıyla birlikte yaz resmen geldi. Beraberinde yüksek sıcaklıkları ve nemi de getirdi tabii. Bu da koşuyla mücadelenizi biraz arttırabilir. Lakin aşağıda vereceğimiz tavsiyelerle yaz koşularınızı keyifli ve güvenli hale getirebilirsiniz.

Günün serin saatlerini tercih edin

Gündüz saatlerinin daha uzun olmasının avantajını koşu antrenmanınızı serin saatlere alarak tercih edebilirsiniz. Bu da sabah erken veya akşam saatleri olabilir. Ayrıca sabahın erken saatlerinde yaptığınız koşu sizi gün boyunca enerjik tutacaktır. Öğlen saatlerinde bir antrenmanınız varsa bunu spor salonlarında yapmanızı tavsiye deriz.

Sıvı alımınıza dikkat edin

Koşudan önce, koşu sırasında ve koşudan sonra sıvı alımınıza dikkat etmeniz gerektiğinin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu biliyorsunuz. Ama nasıl? İhtiyacınız olan su miktarı vücut kitlenize, günün sıcaklığına ve antrenman yoğunluğuna göre değişmekle birlikte genel bir kılavuz olarak şunu söyleyebiliriz: vücudunuza uygun sıvı desteği için başlamadan önce yaklaşık yarım litre ve koştuğunuz her saat için yarım litre içmelisiniz.  Yanınızda su taşıyabilir veya taşımak istemiyorsanız da rotanız boyunca su alabileceğiniz bir yer belirleyebileceğiniz bir harita çıkartabilirsiniz.

Aşırı sıvı alımı da vücudunuzun kan sodyum seviyelerini sulandırıp hiponatremiye neden olabileceğindan fazla su içmemeye de dikkat edin. Ne kadar su içmeniz gerektiğini bilmenin en iyi yolu vücudunuzun inanılmaz bir su dengeleme mekanizmasına sahip olduğu için susuzluğunuzu takip etmektir.

Bu konu hakkında bir çalışmada, suyunuza birkaç damla nane yağı eklemenin kan basıncınızı, kalp atış hızınızı ve solumunuzu iyileştirerek performansınızı da artırabileceği ortaya çıkmıştır.

Ağaçlık alanlarda veya su birikintisi yakınlarında koşun.

Asfalt ısıyı korur ve yukarı doğru yayar. Ağaçlarla çevrili bir alan, park, göl, dere, deniz, okyanus yakınları daha serin olacaktır. Hem de koşu sonrası kendinizi yüzerek ödüllendirebilirsiniz.

Ekipmanlarınızı doğru seçin

Kıyafetlerinizin nefes alabilmesi için delikleri veya ağları olan hafif parçalı, kuru kalmanız için nemi hapsetmeyecek ince, açık renkli ve sıcak için geliştirilmiş kumaşları tercih edin. Güneş gözlüğü, güneş kremi ve şapka ekipmanlarını da unutmayın. Güneş kremi yalnızca zararlı ultraviyole ışınlarından kaçınmanızı sağlamaz, aynı zamanda vücut ısınızı daha düşük tutar.

Ayak sağlığınızı unutmayın

Yastıklı ve sizi serinleten çoraplar giyinmek oldukça önemlidir. Ekstra rahatlık için ayak bileği çevresinde, topukta ve ayağın içinde yastığın yanı sıra bazı kemer desteği bulunan modelleri tercih edebilirsiniz. Parmaklı çoraplar, su toplamalarının parmak uçlarınız arasında oluşmasını önlemeye yardımcı olmak için harika bir seçenektir.

Bir tık daha önlem almak istiyorsanız; çoraplarınızı giyinmeden önce ayak tabanlarınıza bir miktar nane yağı koyun. Bu yöntemle ayaklarınızı serin tutmakla birlikte yağın antibakteriyel özellikleri koşu sırasında bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Esnek olun          

Yüksek yoğunluklu antrenmanlarınızı çok sıcak günlerde yapmaktan kaçının. Programınızı sıcaklığa göre yapmaktan ve esnek olmaktan çekinmeyin. Koşudan önce sıcaklığı kontrol edin ve ona göre hızınızı ayarlayın. Yüksek sıcaklıklarda yavaşlamak motivasyonunuzu düşürmesin. Koşunun ve hareket halinde olmanın keyfini çıkartın.