Mobilemenu
Profile

Yaz Sıcağında Trekking Yapmak İsteyenlere 9 Öneri

Doğru Rota Seçin

Yaz sıcağında trekking yapacak kadar gözüpekseniz doğru yollarda yürümeyi de bilmelisiniz. Gereğinden fazla zorlu tırmanışlar, aşırı kayalık araziler, gölgesiz yollar hararetli havalarda kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden rotanızı belirlerken şu üç kriteri iyice araştırın: Gölge, su kaynakları ve irtifa. Tabii yarı yoldan geri dönmek istemiyorsanız…

Erken Yol Alın

Tamam hafta içi iş veya okul için sabahın kör karanlığında uyanırken bir de hafta sonu bu eziyeti çekmek istememeniz normal ama yaz sıcağında doğaya çıkıyorsanız bu neredeyse bir zorunluluktur. Güneş ışınları 11.00 ile 14.00 arası en dik şekilde dünyaya geliyor. Üstelik yürüyüşünüz sırasında kimi zaman çıplak araziden geçmek zorunda da kalabilirsiniz. Başınıza güneş geçmemesi için güneşin doğuşuyla birlikte kalkın, sıcak saatlerde bir gölgede yatıp uyuyun, sonrasında yola devam edin. Hem öğle uykusunun tadı da bir başkadır.

Örtünün

Bazıları sıcakta serinlemek için yarı çıplak dolaşır ama emin olun yanılıyorlar. Hatta bırakın üstünüzdekileri çıkartmayı şort ve tişört bile yaz aylarında trekking yapmak için yanlış kıyafet seçimleridir. Uzun kollu, açık renkli, bol gömlekler ile benzer şekilde pantolon giymelisiniz. Ayrıca geniş kenarlı ve enseyi koruyan bir örtüsü de olan bir şapka takmalı, UV engelleyici güneş gözlükleri kullanmalısınız. Koruyucu krem sürmeden de güneşe çıkmayın. Özellikle yüksek irtifada güneş ışınlarının çok daha fazla yakıcı olduğunu unutmayın.

Susuz Kalmayın

Yürüyüş sırasında vücudunuz her saatte yaklaşık bir litre su kaybedecektir; sıcaklarda bu miktar ikiye bile katlanabilir. Yanınızda her zaman bol miktarda su bulundurun, bir kaynağa denk geldiğinizde stoğunuzu yenileyin. Tek seferde çok su içmektense, sık sık küçük yudumlarla su tüketmeye bakın. Susadığınızı hissetmeden suyunuzu bitirdiyseniz başarılı olmuşsunuz demektir!

Tuzlanın

Hayır, kendinizi tuzlu sardalyeye dönüştürmekten bahsetmiyoruz! Vücudunuz sıcakta suyla birlikte tuz da kaybeder. Bu elektrolitleri (sodyum ve potasyum) yerine koymazsanız bir yerden sonra bedensel bir çöküş yaşarsınız. Enerji kaybını önlemek için basit şekerlerden uzak durup kompleks karbonhidratlara yönelin. Çiğ kuruyemişler, protein barları, izotonikler, elektrolitler veya kahve işinizi görebilir. Kumanyanız bittiyse bir köy bakkalından çubuk kraker alın, hem çocukluğunuza geri döner hem de tuz eksiğinizi de bir nebze olsun giderirsiniz!

Dinlenmeyi Unutmayın

Bir şeyler yemek ve içmek için zaten duracaksınız. Bunları küçük molalar haline dönüştürün. Güzel bir ağaç gölgesinde oturup hem bedeninizi soğutur, kaslarınızı dinlendirir, hem de terinizin buharlaşmasını sağlarsınız. Böylece hararetinizi atar, dinlenmiş kaslar ve yenilenmiş bir bedenle tekrar yola dökülebilirsiniz.

Yedek Çorap Taşıyın

Sıcak havalarda yürüyüş yaparken yanınızda bir çift yedek çorap almayı unutmayın. Belki kulağa kaba gelecek ama ayaklarınız bol miktarda terleyecek! Arazide bot giyeceğinizi de düşünürseniz bu terlemenin boyutunu tahmin edebilirsiniz. Yapmanız gereken her molada terli çorapları çıkartıp kuruları giymek; terlileri de çantanızın dışınıza asıp, grubun en arkasında yürümek. Arkanızdakileri terli çorap kokusuna boğmak istemezsiniz değil mi?

Güneş Çarpması Sinyallerini Yakalamaya Bakın

Yürüyüş sırasında her zaman ağaç gölgelerinden faydalanamayabilirsiniz. İster istemez sıcağa ve güneş ışınlarına da maruz kalabilirsiniz. Böyle zamanlarda vücudunuzun gönderdiği sinyalleri iyi süzmelisiniz. Güneş çarpmasının en belirgin erken belirtileri titreme, baş ağrısı, baş dönmesi, kas krampları, mide bulantısı, yön duygusunun kaybolmaya başlaması ve sıcağa rağmen terlenmemesidir. Bu belirtileri yakaladığınızda hemen bir gölgeye geçip serinlemeye bakın. Gerekiyorsa yardım çağırın.

Havayı Kontrol Edin

Yola çıktığınızda hava günlük güneşlikti değil mi? Peki ya dağlarda neler oluyor? Yüksek irtifada, özellikle her zamankinden nemli havalarda işler her an değişebilir. Muson yağmurlarını andıran yağışlar olabilir, eriyen kar sularının etkisiyle seller yaşanabilir. Yürüyüş güzergahınızda hem önünüzdeki günlerdeki havayı, hem de geçmişteki meteorolojik olayları araştırın, yola öyle çıkın.