Mobilemenu
Profile

Yazılı Olmasa da Uyulması Gereken 10 Bisiklet Kuralı

Bisiklet yolunda iki kişi yan yana sürmemek

Zaten bisiklet yolunda sürmek derttir; yürüyüş yapanlar, bebek arabalı ebeveynler, mangalcılar, arabalarını park edenler. Bir de muhabbet ede ede pedal çevirip de karşıdan geleni görüp de tek sıra yapmamaya hiç gerek yok! Bisikletçinin hayatı zaten zor, bir de bisikletçiler böyle yaparsa…

Motorlu araçlarla kapışmamak

Yokuş inişlerinde motorlu araçlarla aynı hıza ulaşmak mümkün. Hatta uygun şartlarda daha hızlı bile olabilirsiniz. Trafiğin sıkışık olduğu anlarda tırmanış yaparken bile onları geçebilirsiniz. Ama unutmayın; karayolundaki en kırılgan araç sizde. Onların altında onlarca beygirlik motorlar varken, siz tek beygirle(!) gidiyorsunuz.

Bisikletçi dostu sürücülere teşekkür etmek

Şehir içinde bisiklet kullananların en büyük şikayeti araç sürücülerinin kaba ve hatalı davranışlarıyla tehlike yaratmalarıdır. Lütfen aynanın öbür yüzündekileri atlamayın. Bisikletlinin geçmesi için yolu açanlar, kavşakta bekleyenler, şerit değiştirirken hızını azaltanlar da var. Onlara küçük bir el işaretiyle teşekkür ederseniz daha sonra da aynı şekilde devam edeceklerini garanti altına alırsınız.

Kendi halinde süren bisikletçileri geçip hava basmamak

Sürüyorsunuz ve önünüzde başka bir bisikletlinin gittiğini gördünüz. Bisikletiniz, formunuz, temponuz ondan iyi olabilir. Tabii ki yanından geçip gidecekseniz, bu ayıp değil. Ayıp olan bunu bir güç gösterisine dönüştürmek. Önünüzdeki adam/kadın 100 kilometrelik bir turu tamamlamış ve “recovery” modunda evine dönüyor olabilir. Yanından geçerken biraz yavaşlayıp mümkünse selam vermek doğrusu.

Tezahüratlara karşılık vermek

Düz yolda hızlı giderken kimse size seslenmez; seslense de duymazsanız, duysanız da yanıt verecek zamanınız olmaz. Ama örneğin Anadolu Kavağı’ndaki Yoros Kalesi’nin acımasız yokuşunda orada olup size sanki Alp d’Huez’i tırmanıyormuşçasına alkış tutan turistleri veya Bebek yokuşunu pedallarken sizi “Bak abi nasıl da yokuşu çıkıyor” diye çocuklarına örnek gösteren babayı en azından gülümseyerek yanıtlayın. Zaten o eğimlerde isteseniz de sesiniz çıkmaz!

Yolda karşılaşılan bisikletçilerle selamlaşmak

Tamam sahil yolunda yüzlerce bisikletli yan yana veya karşı karşıya gelebiliyor ve hepsiyle selamlaşmak bayram namazındaki ritüeli bile aşacak kadar yorucu olabilir. Ama az tercih edilen güzergahlarda karşılaşılan bir bisikletliye elle, zille, başla ya da “Kolay gelsin” diyerek bir jest yapmamanın bir izahı olamaz.

Beraber sürüş yaparken geride kalanları beklemek

Grup halinde bisiklet sürüyorsunuz, sizden daha zayıf ya da formsuz arkadaşlarınız geride kalıyor. “Bana ne!” deyip pedallara asılıyorsanız bu sporun özünü yakalayamamışsınız demektir! Tırmanışları belki herkes kendi temposunda yapar ama o zaman da bir zahmet zirve noktasında arkadaşlarınızı bekleyin. Beklemiyorsanız neden grup sürüşü yapıyorsunuz?

Sorun yaşayan tanımadığınız bisikletçilere yardım teklif etmek

Diyelim ki bisiklet mekaniğinden hiç anlamıyorsunuz; “Ben sadece pedal çevirmeyi, bir de atan zinciri takmayı biliyorum” diyorsunuz. Olabilir. Ama bu yine de yolda kalmış bir bisikletçiyi görüp yanından rüzgar gibi geçip gitmenize neden olamaz. Bir zahmet frene basıp derdini sorun. Yardım edemeseniz bile en azından moral verirsiniz.

Kaldırımda değil, yolda sürmek

Bazen trafik ya da acımasızca giden arabalar, kamyonlar, otobüsler yüzünden korkup kaldırıma kaçan bisikletçiler vardır. Unutmayın; yollar bisiklet dahil araçlar içindir, kaldırımlarsa yayalar için. Siz de kaldırımda giderek yayalara sorun yaratıyor olursunuz. Önce bisiklet yoluna, sonra da tüm yollara sahip çıkmalı, çok zorda kalmadıkça kaldırımda sürmemelisiniz.

Kavgaya gerek yok, bakış at yeter

Başka bir bisikletçiyle mi tersleştiniz? Bir araç yol vermedi ya da sıkıştırdı mı? Nereden yürüyeceği hakkında bir fikri olmayan bir yaya yüzünden kaza tehlikesi mi atlattınız? Bisikletçinin yazısız el kitabında seleden inme, kavga etme ve Lance Armstrong’un (Ah o Lance yok mu o!) 2001 Fransa Turu’nda Jan Ullrich’e attığı ve “The Look” olarak bisiklet tarihine geçen bakışının bir benzerini atıp yoluna devam et yazar.