Mobilemenu
Profile

Yeni Başlayanlar İçin Dünyadan 5 Kayaking Lokasyonu

Kayaking yapmaya başlamak için ülkemizde de pek çok lokasyon var ama hem yurt dışına çıkmak hem de kayaking’e başlamak isterseniz de harika alternatifler var. Şu an kur sebebiyle bir yurt dışı tatili planlamak zor olsa da, olur da bir gün yolunuz düşerse diye dünyadan kayaking’e başlayabileceğiniz en iyi beş lokasyonu derledik.

Milford Sound, Yeni Zelanda

Yeni Zelanda'da bulunan Güney Adası'nın güneybatısında, dünyanın en güzel fiyortlarından bazıları bulunuyor. Milford Sound, yükselen yemyeşil tepeleriyle o fiyortların en ünlülerinden biri.

Dışarıdan bakınca “Cennete mi geldik acaba?” dedirten bu mükemmel lokasyonda manzaranın güzelliğinden kayaking yapmaya fırsat kalmayabilir ama siz yine de yolunuz düşerse şansınızı bir deneyin deriz.

Yazar Rudyard Kipling’in "dünyanın sekizinci harikası" olarak nitelendirdiği bölgede bulunan Roscord Milford Sound Kayaks, Yeni Zelanda'da deniz kayağı işletmeciliğini yapan en ünlü şirketlerden biri. Siz de eğer yolunuz düşerse ortalama 100 dolara başlangıç düzeyinde kayaking kurslarını dünyanın en güzel yerlerinden birinde alabilirsiniz.

Napali Coast, Hawaii

Hawaii'nin saf ve doğal güzelliğine tanık olmak isterseniz, Kauai'deki Napali sahiline gitmeniz şart.

Yürüyüş, helikopter veya tekne ile erişilebilen 17 kilometrelik bu sahil bir tür saklı cennet gibi. Kayaking ise Hawaii’nin bu el değmemiş bölgesini keşfetmek için harika bir yol.

Yeşil kayalıklardan ve basamaklı şelalelerin peşlerinden koşarken kendinizi yeniden hayata gelmiş gibi hissedebilir ve bu ılık suların içinde kayaking yaparken birkaç yunus ile arkadaşlık kurabilirsiniz.

Bölgenin bir numaralı kayaking işletmecisi Napali Kayak ile günlük kayak macera turlarına katılabilir ve hiç de pahalı olmayan bir yoldan dünyanın en güzel yerlerinden birini keşfedebilirsiniz.

Hebrides, İskoçya

İskoçya, bu listedeki diğer kayak merkezlerinden biraz daha soğuk ama vaat ettiği manzara ve koşullar açısından da fark yaratıyor. Ülkenin kuzey-batı kıyılarının açıklarında bulunan ve çok az insan faaliyeti ile el değmemişliğini koruyan Hebrides dünyada gidebileceğiniz en eşsiz yelerinden biri.

Kayaking’e yeni başlayanları ilgilendiren bölüm ise Hebrides açıklarında bulunan Barra ve Uist adaları. Bölgenin soğuk ve çetin şartlarının aksine turkuaz sahilleri ile dikkat çeken bu iki ada soğuk ve kuzeyden esen rüzgarları dikkate almazsak basbayağı Karayipler’i andırıyor. Hem kayaking’e sıra dışı bir başlangıç yapmak hem de İskoçya’nın derinlerine yolculuk yapmak isterseniz aklınızda bulunsun deriz.

Whitsunday Adası, Avustralya

Avustralya'nın doğu kıyısındaki Whitsunday Adaları aslında epey popüler. Pastoral beyaz kumlu plajları, turkuaz rengindeki suları, mercan resifleri, yunusları ve kaplumbağaları ile “e daha ne olsun?” dedirten adalar söylendiğine göre en az fotoğrafları kadar güzel.

Kayaking için ise Airlie Plajı'ndaki kalabalıklara veda etmek ve adaların daha dokunulmamış tarafını keşfetmek gerekiyor. Bölgede kayaking konusunda uzman birçok işletme ve onlara bağlı olarak çalışan eksperler var. Katılacağınız rehber turlar ile hem bu kartpostal güzelliğine sahip bölgeyi keşfedebilir hem de kayaking’e başlamak için en uygun koşulları bulabilirsiniz.

Soca Nehri, Slovenya

Slovenya mı? Evet, aynen öyle. Listemizi diğer lokasyonlara göre ülkemize biraz daha yakın bir yerle bitirelim.

Yeni başlayanlara kayaking yapmak için önerilen yerlerden biri de Slovenya’da bulunan Soca Nehri. Avrupa’nın gizli mücevherlerinden biri olan ve her yıl turist sayısını artıran Slovenya kayaking işine de el atmış durumda. Julian Alpleri’nde bulunan Soca, hem kayaking hem de rafting için sıklıkla ziyaret ediliyor. Hem kurslara katılıp hem de Slovenya’nın keyfini çıkarabileceğiniz bir tatil planlıyorsanız iyi bir tercih olabilir.