Mobilemenu
Profile

Yeni Başlayanlar İçin Serbest Dalış

Serbest dalış tarihi uzun yüzyıllara dayanıyor. Uzakdoğu’da inci toplayarak geçinen insanların suyun dibine dalıp inci çıkarırken uzun süre nefesini tutması geleneğinden beslenen serbest dalış tarihi yıllar içinde profesyonel atletlerin yetiştiği bir spor branşına dönüştü.

Herhangi bir hava kaynağı olmadan yapılan dalışlara verilen genel bir isim olan serbest dalışta sporcular tek bir nefeste inebildiği kadar derine inip dalışın tamamını da bu tek nefesle yaparlar. Denizde, havuzda ya da göllerde yapılabilen serbest dalış dışarıdan bakınca sadece nefes tutma kabiliyetinden ibaretmiş gibi görünse de gerçek hiç öyle değil.

Hem suda hem de açık havada sıklıkla antrenman yapan serbest dalışçılar neredeyse tüm günlerini çalışarak geçirirler. Hem nefes antrenmanları hem de fiziki dayanıklılığın ön planda olduğu antrenmanların yapıldığı bu sporda bütün amaç su altında daha fazla mesafe kat etmektir.

Bireysel bir spor gibi gözükse de iyi bir ekiple çalışmanın şart olduğu serbest dalış branşında birçok spor ve bilim dalından insanla birlikte hareket etmek zorunluluk gibi bir şeydir. Özellikle insan anatomisinin zorlandığı anlarda bazı mucizevi gelişmeler yaratmak serbest dalışın önemli parçalarından biridir.

Örneğin, olağanüstü derinliklere inmeyi başaran dalgıçlar tıpkı balina ya da yunuslarda olduğu gibi, basınç altında vücudun çökmesini engelleyen eşsiz bazı adaptasyonları yaşamaya başlarlar. “Memeli Dalış Refleksi” denen ve yüksek basınçlı, oksijensiz ortamda beynin yavaş yavaş kalp atışını yavaşlatması, kanın tüm ayak, kol ve bacaklardan çekilip beyine daha fazla oksijen yollanması gibi mucizevi olayların yaşandığı bu sporun atletleri bir nevi kendi içlerinde ayrı bir tür, hatta süper kahraman gibidirler.

Serbest dalış, ulaşılmak istenen mesafe, kullanılan destek malzemesi gibi durumlar dikkate alınarak çeşitli kategorilere ayrılır. Şimdi bu kategorilere bir göz atalım.

Dikey Dalış

Dikey dalış kategorisinde amaç belirli bir derinliğe ulaşabilmektir. Dikey dalış kendi içinde Sabit Ağırlık ve Değişken Ağırlık olmak üzere iki alt kategoriye ayrılır:

1- Sabit ağırlık

Sabit Ağırlık dalışçının kullandığı ağırlık ve diğer malzemeye göre tanımlanır. Dalışçı kullandığı tüm malzemeyi aynı şekilde geriye dönüşte de kullanmalıdır.

Sabit ağırlık kendi içinde, palet desteğiyle gerçekleşen ağırlık: Malzeme Destekli Sabit Ağırlık, dalış sırasında ipin kullanıldığı İp Destekli Sabit Ağırlık, iniş ve çıkış sırasında hiçbir malzemeden destek alınmayan: Desteksiz Sabit Ağırlık gibi kategorilere ayrılır. Ve her bir kategorinin kendi içinde farklı çalışma metotları, usulleri vardır.

2- Değişken Ağırlık

Değişken Ağırlık ise kendi içinde, inişin ardından ağırlığın dipte bırakılıp çıkışta hiçbir malzemenin kullanılmadığı Limitli Değişken Ağırlık ve inişin ağırlıklı kızak yardımıyla yapılıp, çıkışın bir balon desteği ile sağlandığı Limitsiz Değişken Ağırlık şeklinde ikiye ayrılır.

Yatay Dalış

Yatay dalışta asıl amaç sualtında yatay bir şekilde belirli bir mesafeye ulaşmaktır. Yatay dalışta ne kadar derine inildiğinin bir önemi yoktur. Sığ denizde, göllerde ve havuzda yapılan dalış kendi içinde palet kullanılarak yapılan Malzeme Destekli Yapay Dalış ile palet ya da başka hiçbir destek malzemesinin kullanılmadığı Desteksiz Yatay Dalış olmak üzere ikiye ayrılır.

Serbest dalış branşında rekorlar resmi olarak 1949 yılında tutulmaya başladı. Aslında bu takip edildiğinde insan fizyolojisinin olağanüstü gelişimini de gözler önüne süren bir tarih yarattı. İlk rekor 30 metreyken 67 yılda bu oran tüm kategorilerde üçe, dörde katlandı.

Bu sporun çeşitli kategorilerinden ülkemizden de Yasemin Dalkılıç ve Şahika Ercümen gibi dünya çapında sporcular yetişmiştir.