Mobilemenu
Profile

Yeni Başlayanlar İçin: Uçmak!

Wingsuit meraklılarının sayıları dünyada gün geçtikçe artıyor. Profesyoneller uçacak yeni alanlar, gelişmiş teknolojiler ve farklı stiller peşinde koşarken, Hezarfen Çelebi’nin doğduğu topraklarda bu sporu yapmak için cüzdanınızın biraz kabarık olması gerekiyor.

Skydiving'in alt disiplinlerinden biri olan wingsuit flying, bacakların arasında ve kolların altında hava geçirmeyen kumaştan hazırlanmış bir giysiyle yapılıyor.  Uzaktan gördüğünüz bir wingsuitciyi yarasaya benzetmeniz işten bile değil.

Türk Hava Kurumu'ndan yetişen yerli wingsuitçiler 2004 yılında dünyanın ilk kıtalararası uçuşunu gerçekleştirdiler. Bu yaz Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yerli ve yabancı sporcular ise Türkiye’de ilk kez wingsuit exit atlayışlarını hayata geçirdiler. Başlarda sayıları 15-20 olmasına rağmen günümüzde sosyal medyadan da bir araya gelen meraklıların sayıları on binlerle ifade edilebilecek sayıya ulaşmış durumda.

Elbette hepsi profesyonel seviyeye ulaşmış değil ama yakın zamanda bu sporu profesyonel olarak yapanların da sayısı artacaktır. Türkiye’nin bu alanda en uzman isimlerinden birisi olan Jak Kamhi, 1000’in üzerinde atlayış yapmasının ardından tüm hücreleriyle bu spora hazır olduğunu söylüyor: “Kas hafızası denilen şey en önemlisi. O kadar çalışıyor, o kadar bu iş üzerine düşünüyor, o kadar konsantre oluyoruz ki bir noktadan sonra otomatik olarak gerekli olan şeyleri yapabiliyoruz. Zira havadayken kararsızlığa yer yok. Bir sorun çıktığında durup düşünüp çözümler üretemiyorsunuz. Uçuyorken 1 saniyeniz bile yok. Çok odaklanmanız, her tehlikeyi aklınıza getirmeniz, buna uygun olarak anında karar vermeniz gerekiyor. Dediğim gibi bu sporda kararsızlığa yer yok.”

Peki Türkiye’de wingsuit flyer olmak için ne yapmanız gerekiyor? Öncelikle bu spora başlayabilmek için serbest düşüş eğitimi (AFF) alma ve profesyonel paraşütçü olma zorunluluğu var. Eylül 2015 itibariyle Türkiye’de bu eğitimi alabileceğiniz tek yer İzmir’deki Türk Hava Kurumu’na bağlı Skydive Efes okulu. Türkiye dışında en yakın ve güvenilir kurslar ise Hollanda ve Rusya’da. Bu iki ülkedeki kurs da Türkiye’den daha ucuz ve her ikisinde de hava türbini bulunuyor. Hava türbinini sayesinde, dengenizi sağlamayı yerde öğrenip sonrasında gökyüzüne çıkıyorsunuz. Yani, sudan çıkmış balık gibi kendinizi havada titriyorken bulmuyorsunuz!

AFF eğitimi bitince tam 200 atlayış (evet doğru okudunuz) yaparak C lisansı alıyorsunuz fakat durun, hala bir wingsuit flyer değilsiniz. Gelişiminize bağlı olarak ve gökyüzünde tek başınıza güvenliğinizi sağlayabileceğinizi inandıkları anda kurs size o lisansı veriyor. Dünyada bu sporu uçaktan, yani çevresi açık alanlardan atlayarak yapan çok fazla insan olsa da yukarıda bahsettiğimiz ‘proximity flying’ tekniğiyle yapanların sayısı nispeten daha az. Bu alanda, atlayışa uygun coğrafi bölgelerdeki sayıs azlığı da önemli bir etken. Rusya, ABD, Çin ve Norveç gibi ülkelerin topoğrafik yapısı daha uygun olduğu için profesyoneller genelde atlayışlarını burada gerçekleştiriyor.

AFF eğitiminin Türkiye’de 5 bin, internetten satın alabileceğiniz uçuş takımlarının ortalama 8 bin, eğitimi tamamladıktan sonra doldurmanız gereken 200 atlayışın her birinin  60 (toplam 12 bin) lira olduğu düşünüldüğünde yaklaşık 25 bin lira harcayarak wingsuit flyer eğitimi almaya hak kazanıyorsunuz. İlk wingsuit uçuşunu yapmak için katılmanız gereken kursun bedeli de yaklaşık 25 bin lira. Ayrıca bu eğitimi almak için en az 23 yaşında olmanız gerekiyor.

Wingsuit uçuş takımları internetten birçok fiyat seçeneğiyle satın alınabiliyor. Bilinen markaların ortalama bir uçuş takımı 8 bin lira civarında. "Peki buna değer mi?" diye düşünüyorsanız, paylaştığımız videolara bir göz atabilirsiniz.