Mobilemenu
Profile

Yeni Bir Süper Kahraman mı?

Uçabilen ilk insanla tanışmaya hazır mısınız? Onun adı Yves Rossy. Jetman (Jet adam) lakaplı Yves Rossy, kendi geliştirdiği sırt roketi sayesinde sıra dışı bir uçuş deneyimi yaşayabilmekte…

Yves Rossy, 27 Ağustos 1959 yılında İsviçre’de dünyaya geldi. Bir dönem, İsviçre Hava Kuvvetlerinde savaş pilotluğu da yapan Rossy, geliştirdiği tek kişilik uçuş aracıyla inanılması güç bir işe imza atıyor. Uçuyor… Bu araç, yarı esnemez karbon-fiber kanatlara sahip. Aracın kanat açıklığı, 2,4 metre. Sırt çantası gibi giyilebilen araç, dört adet jet motoruyla çalışıyor. Rossy’nin lakabının ‘Jetman’ olmasının sebebi de işte bu motorlar. Havada 6 ila 13 dakika arasında kalabilen Rossy’nin hız rekoru, saatte tam 304 kilometre. Bu denli hızlanabilmesinde giydiği özel jet giysisinin de katkısı var. Rossy, havadayken yönünü ise vücut hareketleri ile belirliyor. Araç, 1,5 ila 3,5 kilometre arasında bir yükseklikte uçabilmekte. Fakat bu fantastik roket, henüz yerden havalanabilecek güce sahip değil. Bu nedenle Rossy, uçuşuna bir balon, helikopter ya da uçaktan atlayarak başlıyor. Uçuşu tamamlayıp uygun irtifaya ulaştıktan sonra da paraşütünü açıyor ve yeryüzüne iniyor.

Rossy’nin ilk resmi uçuşu, 2008 yılında İsviçre Alplerinin üzerinde gerçekleşti. Böylece uzun yıllardır harcadığı emeklerinin karşılığını almış oluyordu. Bu büyük başarıdan bir yıl sonra iki kıta arasında uçan ilk insan olma ümidiyle Cebelitarık Boğazı’nı geçmeyi denedi. Ancak işler onun istediği gibi gitmedi; şiddetli rüzgâr ve yoğun bulut kümeleri sebebiyle okyanusa çakılmak üzereyken son anda paraşütünü açabildi. Yaklaşık on beş dakika boyunca soğuk okyanus sularıyla mücadelesinin ardından destek helikopteri imdadına yetişti ve kurtarıldı. Bu talihsiz olay sebebiyle şevki kırılmayan hatta daha da kamçılanan Rossy, 2011 yılında ABD/Büyük Kanyon’da uçtu. 5 Mayıs 2012’de Brezilya Rio’da harika bir uçuş daha gerçekleştirdi. Hızını kesmedi ve 6 Kasım 2013’de Japonya’nın görkemli dağı Fuji’nin semalarında yükseldi. Geçen yıl(2014) ise Dubai’de, tüm dünyaya gerçek bir gösteri sundu. Bu büyük organizasyonda kendisine akrobasi pilotu Veres Zoltan da eşlik etmiştir.

Uçuşlarından izlenesi anlar...

Peki, bir gün tıpkı Rossy gibi biz de uçabilir miyiz? Eğer Alman mucit Fritz Unger, ‘Skyflash’ adını verdiği projesini tamamlayabilirse kesinlikle evet. Hem de yerden yükselerek… Rossy’nin sırt roketinden ilham alan Unger, 25 kg ağırlığında ve 160 kg taşıma kapasitesinde bir ‘Skyflash’ icat etti. 2013 yılında ilk uçuş denemeleri yapılan ‘Skyflash’, insanlığın bu büyük gayesini gerçekleştirmeye oldukça yaklaştı. Ne dersiniz? Bir gün penceremizden baktığımızda gökyüzünde uçan insanlar görebilecek miyiz?