Mobilemenu
Profile

Yeni Bisiklet Rotaları Bulmanın 7 Yolu

Bilmediğiniz Yollara Sapın

Her zamanki rotalarınızda gözünüze çarpan yan yollar, sapaklar mutlaka vardır. Bir gün nefesinizi tutun ve bunlardan birine dalın! Ne kaybedersiniz? Biraz zaman. En fazla gittiğiniz kadar yolu geri döner, rutin sürüşünüze geri dönersiniz. İstediğiniz kadar haritalara bakın, uydu fotoğraflarını tarayın; hiçbir şey iki teker üzerinde gezip çıplak gözle görmekten daha gerçekçi sonuçlar veremez.

Google Street View İle Keşif Yapın

Bilmediğiniz bir sapaktan girmeyi istemiyor olmanız gayet anlaşılır. Her ne kadar heyecan verici olsa da bunu yapmayabilirsiniz. Onun yerine Google Maps’in Street View özelliğini kullanarak keşif yapabilirsiniz. 360 derece özellikle görüntüler, sanal yolculuk yapma özellikleri, bol miktarda fotoğraflar sayesinde daha önce geçmediğiniz yerleri görüp, bisiklet rotanıza ekleyip eklememeye karar verebilirsiniz.

Strava Kullanarak Yerel Sürücülerin Rotalarını İnceleyin

Kullananlar Strava’nın nimetlerini bilir. Kişisel gelişiminizi görebileceğiniz bu uygulama, diğer bisikletçilerle bağ kurmanızın da anahtarı. Uygulamanın "Segment Explorer" özelliğini kullanarak bölgedeki segmentleri görebilir, yerel sürücülerin buralara hangi yolları kullanarak geldiklerini öğrenebilirsiniz. Kaybolmamak için yine Strava üzerinden bir rota çizip bunu takip ederek yeni keşifler yapabilirsiniz.

Yerel Binicilerle Tanışın

Yeni taşındığınız, tatil veya iş için gittiğiniz farklı bölgelerde emin olun sizden başka bisikletçiler de vardır. Sosyal ağlar sayesinde bu bisikletçileri keşfedip, onlarla irtibat kurup aralarına katılabilirsiniz. Performans olarak kendinize yakın yerel bisikletçilerle kuracağınız arkadaşlıklar sizi birçok farklı güzergaha götürebilir.

Bisiklet Gruplarıyla Sürün

Bisiklet grupları haftada bir ya da iki gün mutlaka sürüş yaparlar. Bu sürüşler sayesinde hem bilmediğiniz rotaları öğrenebilirsiniz, hem de farklı bisikletçilerle tanışabilirsiniz. Gruptaki kafa dengi başka bisikletçilerle kuracağınız ortaklıklarla farklı günlerde, farklı yollara da çıkabilirsiniz.  Tek bir gruba bağlı kalmamak da benzer kazanımlar sağlamanızın yolunu açar.

Yarışlara Katılın

Hep aynı yollara yapışmak yerine daha uzaklara gidip yepyeni alanları keşfedebilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu da yarışlara katılmaktır. Son yıllarda artan ilgi sayesinde Türkiye’de amatör bisikletçiler için her ay birden fazla yarış ve fondo düzenleniyor. Bu yarışlara yollar işaretli olduğundan kaybolma derdi de yoktur. Yeme-içme istasyonları ve mekanik desteği sayesinde yolda kalma sıkıntısı da yaşamazsınız. Beğendiğiniz güzergahları yıl içinde farklı zamanlarda da değerlendirmeniz mümkün.

Haritayı Masaya Serin ve…

Uydu fotoğrafları ve sokak görünümleriyle dijital haritalar harikadır ama yine de eski usul takılmanız da mümkün. Bir harita alıp yolların özelliklerini irdeleyerek bir tur döngüsü sağlayacak bir rota oluşturabilirsiniz. Haritayı taşımak da kolaydır; katlarsınız ve formanızın cebine tıkarsınız. Bu yolculuk sırasında birinci maddedeki gibi davranıp keşfinizi de katlamanız olası.