Mobilemenu
Profile

Yeni Yılda Gitmeniz Gereken 5 Yer

Hep aynı yerlere gitmekten sıkılan ve her sene popüler olan yerlere alternatif arayanlar buraya. “2019’da daha önce gitmediğimiz bir yere gidelim” diye düşünüyorsanız, seyahat uzmanları bu listedeki 5 yere dikkatinizi çekiyor. Matadornetwork, Mpora vb sitelerin ortak katılımıyla hazırlanan“2019’da trend olacak yerler” listesinden 5 örnek hemen aşağıda.

Bergen

Bergen kenti daha ziyade müzik dünyasına kazandırdığı Metal müzik gruplarıyla bilinse ve biraz da bu nedenle pek iyi bir mazisi olmasa da, ülkenin doğal güzellikleri ona bir şans vermenizi sağlıyor. “Yedi dağın şehri” lakabına sahip olan bu ülkenin şöhretinin nereden geldiğini oraya gidince hemen anlıyorsunuz. Adeta dağlar tarafından dört taraftan saklanan bu kent fiyortlarıyla da ünlü. Byfkorden kentin simgesi olan fiyort konumunda. Kendine has renkli evleri ile de ünlü olan şehrin her zaman sakin olması ilk ihiyacı gürültüden uzak bir tatil olanları cezbedecektir. Bryggen Limanı, Gamlehaugen Şatosu, gibi yerler mutlaka listede olmalı. Sahil kesimindeki Trondheim'e de uğramayı ihmal etmeyin. Ayrıca Bergen Norveç’in en sıcak kenti. Ortalama sıcaklık 8 derece olduğu için bu konuda endişelenmenize de gerek yok.

Islay, İskoçya

Dışarıdan bakınca ağaçlarla kaplı şirin bir kasabayı andıran bu adaya, İskoçya’nın batı sahillerinden yaklaşık 2 saatlik bir gemi yolculuğuyla ulaşılıyor. Büyük kısmı ormanlarla kaplı olan ve dokunulmasına izin verilmeyen adadaki ağaçlar ve otlar vahşi Atlas Okyanusu’ndan esen rüzgarların sürekli etkisiyle eğilmişlerdir. Bu yüzden enteresan bir görüntüye şimdiden hazır olun deriz. Bölge dünyaca ünlü bir viskinin kaynağı olduğu için ekonomik açıdan oldukça gelişmiş durumdadır. Loch Uigeadail adanın kamp yapmak için en sık tercih edilen bölgesi. Sık sık yağan yağmurlardan sonra havadaki pus kalktığında çok uzaklarda İrlanda’yı görebileceğiniz bu ada size tam bir kafa dinleme tatili vadediyor.

Nevis, Karayipler

Karayipler'deki Küçük Antiller'in kuzeyinde bulunan ada Güney Amerika’nın en muazzam doğal güzelliklerinden bazılarına sahiptir. Adanın batı tarafında Karayip Denizi, doğu tarafında ise Atlas Okyanusu bulunur.  93 kilometrekarelik bir alana yayılan ada bir volkanik patlama sonucu oluşmuş ve o patlamanın izleri bugün kayalıklardan akan derelerde varlığını sürdürüyor. Olağanüstü sahilleri sayesinde bol bol turist de ağırlayan bu adanın kendine has kumları siyah ve kahverengi kumlarla ölü deniz mercanlarından oluşmuş beyaz kumların karışımıdır. Avuçla toplanıp götürülmesi bile yasak olan bu kumlar bir anlamda adanın alamet-i farikasıdır. Adanın iç kısımlarında bulunan 3232 feetlik Nevis Zirvesi ise dağcıların oldukça ilgisini çekecek.

Nikaragua  

Bu listede yer aldığına en çok şaşırılan yerlerin başında Nikaragua geliyor. Ama uzamanlar bu konuda ciddiler. Yıllar boyu önce iç savaş daha sonra ise sınır problemleri ile mücadele eden ülke halen Amerika kıtasının en fakir ülkelerinden biri. Fakat son 10 yılda yavaş yavaş azalan iç karışıklıklar ve biraz daha toparlanan tarım ile turistlerin de dikkatini çekmeye başlayan ülke nihayet doğal güzellikleri ile de konuşulmaya başlandı. Orta Amerika’nın en büyük ülkesi olan Nikaragua’da bulunan Mogoton Dağı şimdiden tırmanıcıların gözdesi olmaya başlamış. Ülkenin batı kısmında yer alan verimli vadilerin birbirinden ayırdığı bir dizi sarp ve engebeli küçük sıradağlar hiking için ideal. Bölgede kamp alanları da oluşturuluyor. Fakat rehbersiz gezi ya da kamp yapmanız yasak zira ormanda hala kendi hayatını sürdüren yerliler var. Onlara yaklaşmanıza izin verilmiyor. San Juan del Sur, Ometepe Adası, Puerto Cabezas, Leon gibi gelişmekte olan kentler turistler için ideal. Ülkede hemen hemen her şeyin aşırı ucuz olduğunu da hatırlatalım.

Faroe Adaları

Şu sıra özellikle macera fotoğrafçıları ellerinde makineleri ile en iyi doğa fotoğraflarını çekmek için Faroe Adaları’na koşuyor. Norveç ve İzlanda arasındaki bir dizi adadan oluşan Faroe Adaları aslen Danimarka’ya bağlı bir adalar topluluğundan oluşuyor. Ülke volkanik patlamalar sonucu oluştuğu için, doğal şelalelere, tuhaf kaya parçalarına ve baştan çıkaran sahillere sahip. Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Faroe Adaları toplamda 50 bin nüfusa sahip. Günlük gemi yolculukları ile silsile halindeki adaların her birini ziyaret edebilir ve el değmemiş bu güzellikleri siz de bir fotoğrafla anıya dönüştürebilirsiniz. Özellikle ülkenin kıyı kesimlerinde gördüğünüz güzelliklere inanamayacaksınız.