Mobilemenu
Profile

Yılda Sadece 2 Ay Ortaya Çıkan Lagünlerin Hikayesi

Kuru mevsim boyunca Brezilya'nın kuzeydoğusundaki Lençóis Maranhenses Milli Parkı'nı ziyaret ederseniz, beyaz kum tepelerinin ardında göz kamaştırıcı bir manzara ile karşılaşabilirsiniz.

Ama aynı manzarayı bir iki ay sonra bulmanız neredeyse imkansız. Zira bu manzaranın tamamı sadece temmuz ile eylül ayları arasında oluşuyor.

Lençois Maranhenses denilen ve Türkçeye Çöl Damlacıkları olarak çevirebileceğimiz bu lagün aslında bütün hikayeye ev sahipliği yapıyor. Adeta kısa bir süreliğine yeryüzünde görünüp hemen sonra ortadan kaybolan bir hayal gibi zümrüt-mavi renkleriyle bakanı büyüleyen bu lagün isteyenlere içinde yüzme şansı da veriyor.

Su bir okyanus ya da deniz suyundan daha sıcak olsa da o kadar temiz ki altındaki bambaşka dünyaya tanık olabiliyosunuz. Peki en temel soru, etrafında küçük bir nehir dışında hiçbir şey yokken bu su nereden geliyor? Cevap çok basit: Gökyüzünden.

Lençóis Maranhenses Milli Parkı aslında sıklıkla yağış alan bir yer Ocak – Haziran arası sağanak yağışlar görülüyor, ve bazen park içinde boyu 10 metreye kadar ulaşan seller gerçekleşiyor. Sonrasında başlayan rüzgar ise görebileceğiniz en güzel doğa olaylarından birini tetikliyor, geri kalan suların oluşturduğu lagünler…

Kocaman bir havuzu andıran fakat yerel halkın ısrarla küçük denizler dediği bu lagünler iki ay boyunca harika bir manzaranın ortaya çıkmasını sağlıyor. Dünyada çok az kişi tarafından keşfedilen bu küçük denizler doğanın iki aylık armağını olarak yılda bir kez görünüp kayboluyor.

Peki bu lagünlerde balık var mı? Aslında evet. Lagünler yakındaki nehire bağlandığından, balıklar yollarını buluyorlar. Fakat onların ömürleri de bir nevi kelebek gibi oluyor ve iki ayın sonunda lagünler ortadan kalktığında çamura saplanıp ölüyorlar. Eğer yağmur mevsimi çabuk başlarsa da bu kez yine sular yoluyla nehre geri dönebiliyorlar.

Şimdi asıl soruyu duyar gibiyiz: Oraya nasıl giderim? Bir kere en başta bölgeye ulaşmak kesinlikle bir macera. İlk önce São Luís'e uçmak oradan araba kiralamak (veya ulaşım organize etmek) ve yaklaşık dört saat boyunca Barreirinhas kasabasına doğru sürmek gerekiyor.

Orada size rehberlik edecek ya da önceden planlanmış bir grup gezisine (Brasil Planet gibi) katılmanız özellikle tavsiye ediliyor. Zira bölge oldukça karışık ve size eşlik edip büyük parkta kaybolmanızı önleyecek birilerine mutlaka ihtiyacınız olacak.

Uzun, engebeli yollar ve hem havada hem de karada girişeceğiniz bir sürü yolculuk elbette biraz meşakkatli olacak ancak Maranhenses Milli Parkı'na vardığınızda karşılaşacağınız manzaranın buna kesinlikle değeceği, bölgeyi sık ziyaret edenler tarafından hep söyleniyor.

Eğer gözünüze kestirir ve yola çıkarsanız özellikle São Luís’den itibaren yanınıza enerji verecek yiyecekler ve bol bol su almanız tavsiye ediliyor zira sonraki 5 saatlik yolculukta ne su ne de yiyecek bulamayacağınız, ormanlarla dolu bir serüven sizi bekliyor olacak.