Mobilemenu
Profile

Yılın En İyi Dağ Bisikleti Videoları

Martyn Ashton’ın Dönüşü

2016’nın en iyi dağ bisikleti videolarından biri olmasının yanı sıra, büyük ihtimalle 2016’nın en anlamlı videolarından da biri.

Martyn Ashton, dağ bisikleti dünyasının en büyük yıldızlarından biriyken 2013 yılında yaşadığı bir kazadan sonra hayatına tekerlekli sandalyede devam etmek zorunda kalmıştı. Uzun süren tedavi sürecinden sonra geçtiğimiz Haziran ayında efsane, ona özel olarak dizayn edilen bir bisikletle UCI Dünya Kupası’nda yarıştı.

41 yaşındayken ve çok üzücü bir kaza geçirip pedal çeviremez duruma gelmişken bile tutkusundan asla vazgeçmeyen Martyn’in videoda göreceğiniz neşeli yüzü ve mutluluğu ne kadar muhteşem bir insan olduğunu tekrar hatırlatıyor.

Snoop Dogg Dağ Bisikleti Dünyasında

Son birkaç yıldır YouTube’un en çok dikkat çeken simalarından biri Snoop Dogg. Ünlü rapper, müzik dünyasında yarattığına benzer bir etkiyi SnoopaVision adıyla geliştirdiği bir YouTube video formatıyla da yarattı.

Peki ne mi yapıyor bu adam? İlginç, komik ya da sıra dışı yorumlarla ekstrem sporları, doğa sporlarını ya da o güne kadar denemediği bazı şeyleri hem deneyimliyor hem de yorumluyor. 2016’da adreslerinden biri dağ bisikletiydi. 360 derece çekilen bir videoda gerçek bir dağ bisikleti deneyimine tanık olan Snoop’un verdiği tepkiler hayli komik ve eğlenceliydi.

Dan Atherton Pedalları Ağlatıyor

Dağ bisikleti dünyasının en ünlü yıldızlarından Dan Atherton da 2016’yı boş geçmedi elbette. Red Bull& GoPro işbirliğiyle hazırlanan muhteşem bir aksiyon ile yine "dağ bisikleti nedir, bu deneyim ne kadar heyecanlıdır" gibi konularda bizleri bilgilendirdi.

Red Bull Hardline yarışı sırasında kaydedilen bu görüntülerde Dan aslında zirveye bile oynamıyor. Hatta yarışı da ilk 10 içinde bile bitiremedi ama onun biraz da gösteri amaçlı yapığı bu sürüş internette yarışmanın kendisinden bile daha çok ilgi gördü. Buna bir “Dan büyüsü” diyebiliriz belki…

Retro ve Modernin Karşı Karşıya Geldiği Bir Dağ Bisikleti Maçı

Yeniden popülerleşen retro ile birlikte dağ bisikleti de bu akımdan payını aldı ve özellikle 90’lı yıllarda popüler olan dağ bisikletlerine olan rağbet arttı. Bu videoda da 90’ların unutulmazı Klein dağ bisikleti ile son model Grand Canyon XC karşı karşıya getirilmiş ve ortaya eğlenceli bir video çıkmış.

Hem nostaljik etkiler yaratan hem de eski-yeni tartışmasını dağ bisikleti üzerinden eğlenceli bir noktaya taşıyan video bu tip işlerin gördüğü ilgiden biraz daha fazlasını görünce ise devam videoları da çekilmiş.

Danny MacAskill Köklerine Dönüyor

Sıra geldi dağ bisikletinin kralına. Bugüne kadar yaptığı birçok sıra dışı şov ile dağ bisikleti konusunda en büyük isim olduğunu ispatlayan Danny, bu kez kendi köklerine döndüğü bir video ile yılı kapattı. Geçtiğimiz ekim ayında yayınlanan bu işte doğduğu toprakların altını üstüne getiren İskoç bisikletçi özellikle tren yolundaki numarasıyla epey ses getirmişti.

Çatılardan inip tren yollarına geçen oradan da bayırlarda birkaç tur atan MacAskill arada filme babasını da dahil ederek adeta bir aile panoraması sunuyordu.