Mobilemenu
Profile

Yokuş Koşunuzu Daha Verimli Kılacak 5 Öneri

Öne eğilme

Birçok koşucu yokuş tırmanırken belini bükerek koşmaya çalışır. Aslında bu büyük bir hatadır. Bu pozisyonda solunum yolları kısıtlanır, nefes alışverişi zorlanır. Öne doğru eğilmek yerine, kalçalarınızdan güç alarak dik durmaya çalışın. Tepeye doğru ilerlerken yüksek diz sürüşü yapıp, kollarınızı düz bir şekilde ileri geri hareket ettirmeye, tabir yerindeyse pompalamaya devam edin. Farkı göreceksiniz.

Yokuşta tempo yapma

Yokuş yukarı koşarken birçok sporcu heyecanını dizginleyemez ve tepeye bir an önce varmak için hızlanmaya gayret eder. Bu, kendinizi zora sokmak için yanlış yaptığınız bir harekettir. Hedef adımınızı korumaya odaklandıysanız yapmanız gereken biraz enerji tasarrufu için tempoyu hafifçe düşürmek. Emin olun yokuşa beraber başladığınız biri varsa ve bu arkadaş o yanlışı yapıyorsa zirveye varmadan onu yakalarsınız. Üstelik sizin hala fazla enerjiniz vardır ve bunu da inişte rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Nefesini sabitle

Tüm koşucular doğru nefes alıp vermenin performansı en üst seviyeye çıkarmak için çok önemli olduğunu bilir. Bu yüzden de koşuları sırasında solunumu sabit tutmaya çalışır. Ama bu iş yokuş sertleştikçe zorlaşır. İster istemez daha hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız ve işler her geçen saniye zorlaşır. Yapmanız gereken üç adımlı solunum yapmaktır. İki adım attıktan sonra nefes alıp üçüncü adımda nefes vermeye gayret edin. Bir deneyin…

Adımlarını izle

Adımlama yeteneğiniz tepeye doğru koşunuzun kalitesini belirleyen unsurların başında gelir. Ayak parmaklarınızın nereye düştüğüne dikkat etmelisiniz. Eğim artıkça ağırlık merkeziniz de eğime doğru artar. Bu da bir sonraki adıma giden ivmenin artmasına sebep olur. Ayağınızı atışınıza biraz özen gösterin ve ayrıca sıkıştırma çoraplarından biraz yardım alın. İyi kalite sıkıştırma çorabı baldırlarınızın ve ayaklarınız sıkışmasını engeller, doğru adım atmanızı sağlar.

Farklı çalışmalar yap

İyi bir yokuş koşucusu hem güçlü, hem de dayanıklı olmak zorundadır. Bunun altından kalkabilmek için de iki farklı antrenman metodunu benimsemek faydalıdır. Gücünüzü artırmak istiyorsanız kısa ama eğimi dik tepeler bulun, tempolu bir şekilde hızlıca çıkmaya bakın. Dayanıklılık antrenmanı içinse daha yüksek ama eğimi düşük tepelerde çalışmalar yapın. Bir defada yaklaşık bir saat yokuş koşusu yaptığınız zaman bu iş tamam demektir.