Mobilemenu
Profile

Yokuşta Rakipleri Geçmek İçin 7 Tavsiye

Yokuşu ve kendini tanı

Sağlam bir yokuşu gözüne kestirip, en iyi dereceyi alıp, isminin yanına KOM (King of Mountain) yazdırmak istiyorsan yokuşu ve performansını iyi analiz etmelisin.  Eğimin artıp azaldığı yerler, vites yükselteceğin düzlükler ve inişler, hatta ayağa kalkıp seleye oturacağın yerleri hep belirlemelisin.  Yokuşun karakterine göre hangi vitesleri kullandığını da tespit edip daha iyi bir derece için icabında bir tık yüksek vitesle devam etmeye bakabilirsin. Kesinlikle fark yaratacaktır.

Vitesi büyüt

Bisikletçilerin çoğu eğim artarken vites düşürüp ayağa kalkarak sürmeye başlarlar. Bu yanlış bir davranış değil ama yanındaki ya da sanal rakiplerini geçmek istiyorsan biraz daha farklı hareket etmen gerekebilir.  Ayağa kalkarken vitesi yükselt ve pedallara asıl. İlk anda zor çevirdiğini düşündüğün pedalları çok kısa sürede istediğin tempoya getirdiğini göreceksin. Eh, Fransa Turu’nda ataklar da böyle yapılıyor!

Asıl yokuşa kadar gaza gelme

Herkesin krallığını ilan etmek için gönlünden geçen bir yokuş vardır. Tabii o yokuşun eve 15 kilometre uzakta olması ve arada başka tırmanışlar yapılacak olması da gerekebilir! Böyle durumlarda ilk yokuşlarda rahat durmalı ve kendini fazla zorlamamalısın. Geçmiş derecelerine göre çok daha yavaş çıktığını, emin ol kimse fark etmeyecek! Yanında birileri varsa ve seni geçiyorlarsa liberallerin dediği gibi “Bırak geçsinler!” Küçük bir yokuşta bile limitlerini zorlaman, gerektiği zamanda performansını düşürür. Hedeflediğin tırmanışa kadar düşük vites, yüksek kadansla sürmeye gayret et. Böylece bacaklarında laktik asit birikmesinin önüne geçer, atak yapacağın zaman formunun zirvesine çıkmış olursun. 

Kendinden daha yavaşlarla turla

Performans olarak kendini geliştirmek istiyorsan senden daha güçlü, dayanıklı ve yetenekli bisikletçilerle tura çıkman en doğrusu. Neler yapıyorlar, senin nelerin eksik bu sayede görürsün. Ama yokuşlarda en iyi dereceleri yapmak için tura çıkıyorsan, kendinden biraz daha kötü arkadaşlar edinirsen faydasını görürsün! Yokuşlarda herkes kendi temposunda çıkar, sen önce zirveye yapar ve dinlenirsin.  Bir sonraki yokuş için yenilenmek için fırsatın olur. Tabii zirvede uzun süre terli terli kalmamak koşuluyla!

Kalbinin sesini dinle

Bisiklete bindikçe bedeninizi ve onun sinyallerini daha iyi yakalamaya başlarsınız. Örneğin bir yokuşta bacaklarınız yanıyorsa vitesiniz gereğinden yüksek demektir; bir süre sonra pedal çevirememeye başlarsınız. Yok ciğerleriniz yanıyorsa vitesiniz düşük; bir üst vitese geçmeniz (kadansınızı korumak kaydıyla) temponuzu artırmanızı sağlayacağınız anlamına gelir. İşi biraz daha ciddiye alır bir nabız ölçer kullanırsanız bunlar rakam olarak da karşınıza çıkar. Sürüşte ulaşmanız gereken ortalama nabızda sürer, maksimum nabzınıza asıl yokuşunuzda ulaşırsınız. Maksimum nabızda ne kadar kendinizi zorlayabilirsiniz o kadar hızlı gidersiniz. Bunu yapmayı bilmeyenler de haliyle arkanızda kalır!

Erken kalkan “KOM” alır

Şehir içinde bisiklete biniyorsanız çeşitli dertleriniz vardır. Yanınızdan geçen veya önünüze çıkan araçlar, her an yola çıkmaya meyilli yayalar, kırmızı yanan trafik ışıkları, uzaktan gördüğünüz yaya geçitleri sıkıntı yaratır. Maksimum nabızda, limitlerinizi zorlarken bir anda ister istemez yavaşlarsınız ve o yokuştaki kritik birkaç saniyelik farkı elinizden kaçırırsınız. Çözüm şu: Sabah erken, ama gerçekten çok erken kalkın ve yollarda alabildiğine boşken sürün. Sabah 05.30-07.00 arasında İstanbul gibi çılgın bir metropolde bile yolda sadece birkaç taksi ve birazdan yolcularını toplamaya başlamak için park etmiş servis araçları vardır.  Kırmızı ışıkların bile çoğu sadece yanıp sönüyordur. Kısacası kimse önüne geçemez!

Kendi segmentini yarat

Her şeyi denedin ve istediğin KOM’u alamadın mı? O zaman bu sefer küçük bir numara yapma vakti! Çok göz önünde olmayan mütevazı bir yokuş bul, bisikletinle tırman, sonra Strava üzerinde orada segment yarat. Eğer çok yol üstü bir yer değilse Strava’nın KOM avcıları bu segmenti keşfedene kadar liderlik sende kalacaktır! Hatta aşırı dik ve göz alıcı bir segment değilse krallar ve kraliçeler buraya uğramaya tenezzül bile etmez. Kısacası büyük denizde büyük balık olana kadar böyle idare edeceksin!