Mobilemenu
Profile

Yol Bisikletiyle Daha Hızlı Gitmenin Yolları

Bir Bilenin Peşine Takılın

Önünüzde sizden daha iyi bir bisikletçi varsa onun peşine takılmak her zaman iyi sonuç verir. Bu yönde antrenman yapmaksa hızlanmanızı sağlar. Bunu biz değil, bisiklet antrenörü Alison Dunlap söylüyor: “Bildiğiniz ve güvendiğiniz birisiyle başlayın. Ön tekerlek ile önünüzdeki çark arasında bir metre kadar boşluk bırakın. Bu sizin hava yastığınız.” Daha da geliştikçe aradaki bu mesafe iyice daralacak ve öndeki bisikletçinin rüzgar boşluğundan maksimum faydalanacaksınız. 

Grup Sürüşlerine Katılın

Tempolu sürüşü bedeninize öğretmek ve hızlanmak için grup sürüşleri idealdir. Gruplar bir kaza ya da olağandışı bir şey olmadıktan sonra yollarına duraksız devam eder. Bireysel sürüşlerdeyse fotoğraf çekmek, telefona bakmak, antrenman verilerini kontrol etmek için ister istemez duruşlar olur. Bu da tempoyu etkiler. Temponuzu kaybedince hızlanmak da zorlaşır. Grup sürüşleriyle zindeleşen bisikletçinin hata yapma olasılığı da azalır. Kısaca kafanıza ve bisikletinize uygun bir grup bulun ve onlarla sürün.

Temas Etmeyi Öğrenin

 Garip gelebilir ama grup sürüşlerinde bazı bisikletçiler yanlarındakilerle omuz ve dirsek darbeleriyle iletişimde olmayı sever! Hayır, onları rakip olarak görüp düşürmek istediklerinden böyle yapmıyorlar. “Bu temaslar onlara güven verir” diyor bisiklet koçu Aidan Charles. Bir anda yavaşlayacak tekerleğe reaksiyon vermek her zaman mümkün olamayabiliyor. Bisikletçiler böyle yaparak birbirlerini “uyanık” tutmayı hedefliyor. Tavsiye mi istiyorsunuz? “Otsu bir alana gidin ve önünüzdeki bisikletin tekerleğine kendi tekerleğinizi sürtün. Bakalım ne olacak?” Zamanla böyle anlarda düşmemeyi öğreneceksiniz.

Çapraz Rüzgardan Kaçmak

Rüzgarı her zaman kafadan alamazsınız; bazen çapraz bir şekilde gelir. O zaman önünüzdeki bisikletçinin rüzgar boşluğu da bisikletçinin hemen arkasında kalmaz, yer değiştirir. Böyle durumlarda öndeki bisikletçinin yan tarafında, biraz da gerisinde yer kapmalısınız. Tabii onun sağa veya sola ani hareketlerine göre de dikkatli olmalısınız. Alison Dunlap uyarıyor. “Çapraz rüzgar varsa, hava yastığınız için de bir hava yastığı edinmelisiniz!”

Doğru Tekerleği Takip Edin

Grupta kimin arkasında gittiğiniz oldukça önemli. Pedal çevirişinde istikrar ve bisiklet sürüşünde denge olan kişilerin peşine takılın. Beklenmedik hız ve yön değişimleri olmayan birinin… Böyle birini bulun ve tabir yerindeyse çekme halatıyla ona bağlanın! İlk defa grup sürüşüne katılıyorsanız deneyimli bir arkadaşınızla birlikte sürün, hatta grubun en arkasında gidip neler olup bittiğini ona yorumlatın.  

Küçük Vites Yüksek Kadans

Bazı bisikletçilerin diğerlerinden daha çok pedal çevirdiklerini, buna rağmen aynı hızda gittiklerini görürsünüz ya; işte onlar işin doğrusunu yapanlardır! Tabii ki pedal çevirme ritmi ve buna harcanan güç kişiden kişiye değişir ama bildik bazı doğrular var. Örneğin düşük vitesle yüksek kadans pedal çevirdiğinizde, yüksek vites düşük kadans çevirenle aynı hıza ulaşabiliyorsanız bacaklarınız daha az yoruluyor demektir. Ayrıca tempo sağlamayı da daha iyi başarırsınız, yüksek ritim tutturur, verimli güç harcar, hızınızı daha iyi kontrol eder, yavaşlamak gerektiğinde bunu sıkıntısız yapabilirsiniz. Hızlanmak gerektiğinde bacaklarınızda daha fazla güç kalacağına da emin olabilirsiniz.

Motorpacing Deneyin

Yani motorlu bir araç bulun, direksiyonuna bir arkadaşınızı oturtun (bisiklet sürüşünden anlarsa daha iyi olur), arkasına geçip onun rüzgar boşluğunda pedallara asılın. Bu, dinamik pedal çevirmeyi geliştirmek için oldukça etkili bir yoldur. Hatta yarışlarda geride kalan bisikletçilerin, pelatona yetişmesi için sık sık takım arabalarının arkasında pedalladıklarını da görürüz. Adian Charles “Gerçekten güçlü bir bisikletçi yerine, motorize bir aracın sizi çekmesi daha hızlı gitmenizi sağlar” diyor. Bu sayede daha çok rüzgarsız alan bulur, farklı kaslarınızı çalıştırır, daha yüksek hızlara çıkmaya vücudunuzu hazırlarsınız. Tabii şoförün ani frenler yapmaması veya farkına varmadan hızı artırıp durmaması kaydıyla!