Mobilemenu
Profile

Yolculukta Kendinizi ve Eşyalarınızı Korumanın 7 Yolu

Gençler neşeyle bir yolculuğa çıkarlar. Ama onları bekleyen kötü olaylardan haberleri yoktur. Tamam, bu kadar büyük felaketler gerçekleşmeyebilir, ancak yine de macera yolculuğunuzda tedbiri elden bırakmayın!

Reklamın fazlasına hayır!

Seyahatiniz sırasında çektiğiniz fotoğrafları sosyal medyada paylaşıyor musunuz? İyi bir fikir. Peki, tam konumunuzu, gideceğiniz yerleri ve seyahat programınızı? İşte bu kötü bir fikir! Paylaşımlarınızı yaparken gün ve konum bilgisi vermemeniz yolculuğunuzun güvende geçmesi için önemli. Peşinize kötü niyetli davetsiz bir misafirin takılmasını istemezsiniz değil mi?

Güneş kremi sürün; arabada bile!

Arabanın içinde, “klima sağ olsun” diyerek güneşten koruyucu krem kullanmazsanız bir süre sonra sadece dermatologlar değil, sokaktaki vatandaş bile sizin uzun bir yolculuk yaptığınızı rahatlıkla anlar! Araba camları güneşten yanmanızı engellemez; bu yüzden şöyle en azından 30 koruma faktörlü bir krem almadan yola çıkmayın.

Çıkartmaları çıkarın!

Her durağınızda bir çıkartma alıp arabanızın arka camına mı yapıştırıyorsunuz? Yapmayın! Bu durum sizin seyahatte olduğunuzu hırsızlara fısıldayan bir işarettir. Böyle bir yolculuğa çıkan vatandaşın arabasında cep telefonu, bilgisayar, fotoğraf makinesi, kamera gibi yükte hafif, pahada ağır eşya olacağına göre…

Gece arabadan çıkarken alarmı kurun!

Hayır, tabii ki ihtiyaç molasını icra ederken uyuyup kalırsanız diye değil! Gecenin bir vakti verilen bir molada arabayı terk etmek zorundaysanız, bir gasp/darp olayı karşında kullanmak üzere yanınızda arkadaşlarınıza işaret verebileceğiniz, yüksek sesli bir siren yayacak alarm taşımanızda fayda var. Hiç mi korku filmi seyretmediniz ya?

Hazinenizi gömün!

Tabii ki Korsan Uzun John Silver gibi değil! Para, pasaport veya değerli ufak tefek eşyanızı arabanızda gözlerden uzak, ilk bakılmayacak yerlerden birine saklamak iyi bir fikirdir. Araba hırsızları genelde hızlı çalışıp alacaklarını alıp kaçmaya bakar. Kıymetli hazinenizi akla pek gelmeyen ve ulaşılması güç bir yere koyarsanız, uzun bir molayı rahatlıkla verip arabanızdan çıkabilirsiniz.

Biber gazı deyince akla…

Bir zamanlar biber gazı spreyi dendiğinde akla toplumsal olaylar değil, saldırıya uğrayanların kullandığı bir savunma aracı gelirdi. Uzun ve bol duraklı bir seyahate çıkıyorsanız siz de bunlardan bir tane alın ve yürürken kolayca kullanabileceğiniz bir yerinizde bulundurun. Unutmayın; kimse saldırıya uğrayacak sıradaki kişinin kendisi olacağını düşünmez ama işte, ne yazık ki kötü adamlar boş durmuyor. Doğada kamp yapacaklar içinse ayılara karşı koruma sağlayan spreylerden edinmek çok daha mantıklı bir hareket olur!

Anahtarı “oraya” koyma!

Her şeyi çok bilenler hemen, “Arabadan inince anahtarını yanına al” derler, ama ya siz sörf veya türevi sporlar yapmaya gidiyorsanız? Kimse elektronik araba anahtarını mayosuna sıkıştırıp da denize açılmak istemez. Böyle durumlarda anahtarı tekerleklerin üzerine ya da benzin deposu kapağının içine saklamak iyi bir fikir gibi görünebilir; ama değildir! Buraların ilk bakılacak yerler olduğunu sizin kadar “onlar” da biliyor! Bu yüzden yaratıcı olun ve akla gelmeyecek saklama yerleri bulup anahtarınızı güvenle oraya bırakın ve dalgalara koşun.