Mobilemenu
Profile

Yukon Arktik Ultra Maratonu

Biri size Alaska’ya komşu bir bölgede 300 mil (482 km.) koşacaksın dese önce biraz düşünürsünüz ve “Neden?” diye soracak olursunuz. Peki, sonrasında size bu koşuya kızakla katılacağınız söylense? Muhtemelen hiç düşünmeden “Neden olmasın, kızağa binip gitmek zaten eğlenceli olur” dersiniz. Ama durum hiç de düşündüğünüz gibi değil. Siz kızağı filmlerde gördüğünüz “husky” cins köpeklerin çekeceğini düşünmüş olabilirsiniz ancak o kızağı -50 derecede gibi bir soğukta çekecek olan sizlersiniz. Hem de 300 mil boyunca!

Tüm malzemeleriniz belinize bağladığınız koşum sistemi ile çekeceğiniz “pulka” adı verilen kızakta olacak. Sonuçta ulaşamadığınız ara noktalarda kendi tulum ve bivağınızda kalacak, ocağınızla yemek yapacaksınız.

Ormanda, şehirde, patikalarda koşmak varken şimdi beyaz dünya da nereden çıktı? Cevap çok basit: İnsanoğlu her daim başka maceralar arıyor. Tıpkı füzyon mutfak  deneyen aşçılar gibi…

Her sene Şubat ayının ilk haftasında Kanada’ da gerçekleşen Yukon Arktik Ultra Maratonu’na onlarca ülkeden sporcu katılıyor. Kızak çekerek 100 mil (bitirme süresi 3 gün-72 saat), 200 mil (bitirme süresi 6 gün-144 saat), 300 mil (bitirme süresi 8 gün-192 saat) ve her iki senede bir yapılan 400 mil (bitirme süresi 13 gün-312 saat) mesafesi mevcut. Bu etaplar dışında 42 km maraton, 42 km bisiklet, 300 mil bisiklet etaplarına da katılımcılar ilgi gösteriyor.

3 sene süresince katılmak için çabaladığım bu organizasyona 2017 yılında katılmayı arzu ediyorum. Sponsor bulma çalışmalarım devam ediyor. Şartlar el verirse yanımda bir kameraman dostum da olacak, böylelikle sadece benim gördüklerim değil kaydedilenler de gün yüzüne çıkacak.

-50 derecede böylesine bir yarış ne kadar zor olabilir? 10 günde 520 kilometre koştuğum Avustralya’daki ultra maratonda tanıştığım Tayvanlı sporcu yüzünden sevdalandım bu yarışa. Yanlış anlaşılmasın tabii ki kendisine kızmıyorum! Yarış esnasında defalarca ağlarken kendisini videoya çekmiş, kayıt dışı zamanlarda ne kadar zorlandı bilemiyorum elbette. İlk katıldığı yarışta 100 mil sonunda bitiş çizgisine ulaştığında madalya takacak kimseyi bulamamış çünkü herkes aşırı soğuk nedeniyle kendisini korumaya almış. İlginç bir duygu olsa gerek: Sizi karşılayan ve madalya alacağınız kimseyi görmemek. Hepsi de ayrı ayrı motivasyon kaynağı aslında.

Yukon’ da başka yarışlara da katılabilirsiniz. Köpeklerin çektiği kızak ile 1000 km. uzunluğundaki yarışlar var.  Sadece yarışmak değil, gerekli lojistik desteği bulmak, malzemeleri ayarlamak, bir kısmını kiralamak, soğukla mücadele ve her şeyden önemlisi orada olabilmek, sonucu ne olursa olsun…

İnsanoğlu her daim sınırları zorlamak, kendini tanımak, yeni anılar, maceralar biriktirmek için çabalıyor, vazgeçmiyor. Sizin planladığınız macera hangisi? Henüz yoksa hala geç kalmış değilsiniz…

http://www.arcticultra.de/en/