Mobilemenu
Profile

Yüksek Binaların Tepesinde BMX Yapan Adam

Daha önce bu sayfalarda Rusların extreme sporlara duyduğu ilgiden bahsetmiştik. Bazen en yüksek binalardan sarkıp selfie çeken mankenler bazen ise karların içine dördüncü kattan atlayan adamlara tanık olmuş ve Rusların genlerinde bu tip çılgın deneyimlere yatkınlık olduğunu tespit etmiştik.

Rusya büyük bir ülke ve her gün içinden bir tane daha buna benzer insan çıkarabiliyor. Bizim kulağımıza çalınan son isim ise Oleg Cricket. Oleg, aslında Bir BMX’çi. Ama ne yapsa, ne ülkesinde ne de başka yerlerde pek başarılı olamamış. Katıldığı turnuvalarda ya da zaman yarışlarında hiç dereceye girememiş. O da belli ki bu işten ve başarısızlıklardan sıkılmış olacak ki soluğu bisikleti ile birlikte gökdelenlerin tepesinde almaya başlamış.

Herkes yeryüzünde bu işi yaparken “hayır, ben en yüksek binaların tepesinde yapacağım” diyen Oleg bugüne kadar çok kez gözaltına alınmış ve hakkında birçok soruşturma açılmış. Peki, o vazgeçmiş mi? Elbette hayır.

Oleg’in bir haritası var. Bu haritada da çevresindeki en yüksek binalar işaretli. Oleg illegal yollardan bu binalara girip çatıya kadar çıkıyor ve bisikletiyle oralarda gezmeye başlıyor. Normalde gökdelenerin tepesi geniş ve açık alanlardır, ilk bakışta pek tehlike yok adam deli diye düşünüyorsunuz ama kazın ayağı pek öyle değil. Çünkü adam gerçekten deli ve çıktığı çatılarda sadece avluda değil, demirlerin üstünde ya da trabzanların üstüde de bisikletini sürüyor.

Adeta “ölümün kenarında gezinmeyi iş edinen adam” diyebileceğimiz Oleg Cricket son olarak para biriktirip kendine bir kask kamerası da almış. İşte bu kamera ile maceralarını çekmeye başladığında ise bir sosyal medya fenomenine dönüştü. Kimileri ona “çıldırmış” gözüyle bakarken, kimileri ise hayranlıklarını dile getirmekten geri durmamış.

Fakat Oleg’in özellikle son olarak giriştiği bir macera var ki, bu herkese “yok artık” dedirtmiş durumda. Bisikletiyle yine inanılmaz yüksek bir binanın tepesine çıkan Oleg -bu arada merdivenleri de bisikletle çıkıyor kendisi- bu kez sadece etrafta dolanmadı. Demirlerin öteki tarafına geçti ve korkunç bir yüksekliğin kenarında hem de ufacık bir alanda bisikletine bindi.

İzlerken gözlerin fal taşı gibi açıldığı ve insanın ellerini terletip, kalp atışlarını artıran bu videoya gelen tepkiler de yukarıda belirttiğimiz deli-dahi çizgisinde gelip gidiyor.

Peki, bu adam tüm bunları neden yapıyor? Kendi video kanalında hep “eğlenmek” üzerine bir şeylerden bahsediyor Oleg. Ve bunları ilgi çekmek için değil gerçekten de adrenalinden ve tehlikeden çok hoşlandığı için yaptığını söylüyor. Hatta bir yorumda “neden kask ya da koruyucu bir şeyler takmıyorsun” diyen bir izleyiciye, “dostum o yükseklikten düşünce koruyucu takmanın pek bir anlamı kalmıyor zaten” deyip yanına da birkaç gülme emojisi ekleyebiliyor.

Evet, sıra dışı ve kendine sürekli “desperado” diyen bir adamla karşı karşıyayız. Buradan yürüyüp fenomen mi olur, hayatını hapiste mi çürütür yoksa bu tehlikelerden birinde atlatamayacağı bir hasar mı alır bilinmez ama umarız hayatını mahvetmeden bu işe bir son verir Oleg Cricket.