Mobilemenu
Profile

Yükseklerdeki Kadın: Maya Sherpa

Birçok çetin zirveye ev sahipliği yapan Nepal ve çevresinde insanların kendilerini ifade etmeleri için onlarca değişik yol olduğu söylenemez. Zorlu coğrafi ve iklim şartları Nepalliler’in sadece hayatta kalma mücadelesini tanımlamakla kalmayıp kendilerini ifade etme biçimlerini de değiştiriyor. Adları Tibet dilinde “doğulular” anlamına gelen ve Himalaya’nın eteklerinde yaşayan Sherpa topluluğu, hem rehberlik ediyor hem de seslerini yaşadıkları dağların zirvesine çıkarak duyurmaya çalışıyor.

Artık dünyanın tanıdığı Sherpa kadınlarından Maya Sherpa da sesini duyurmak için yükseklere tırmananlardan biri. Spor kariyerine halter ile başlayan Sherpa, bu spor alanında defalarca finallere katıldı. Daha sonra dağcılık kurslarına gitmeye başlayan Sherpa, bunları başarıyla tamamladıktan sonra dağcılara rehberlik etmeye başladı. Himalayalar’da birçok tırmanışa katılan Sherpa artık tek başına bir şeyler yapmaya hazırdı. Dağcılıkla ilgilenmeye başladığında kendisi gibi kadın meslektaşlarının azlığını fark etmiş ve oyunun kurallarını değiştirmeye karar vermişti… Everest’in kuzey ve güney zirvelerine ve Himalaya bölgesindeki pek çok başka zirveye birçok kez tırmanan bu azimli Sherpa’nın en büyük başarısı, tecrübe kazandığı 12 senenin ardından, geçtiğimiz sene içinde geldi. Maya’nın önderliğindeki iki kadından oluşan tırmanış ekibi geçtiğimiz yılın Ağustos ayında “katil dağ” namıyla tanınan K2’nin zirvesine tırmanmayı başardı.

Çoğumuz Everest’in adını biliriz. Dünyanın en yüksek noktası olması akıllarda kalmasını kolaylaştırır ve bu sporla uğraşanlar için de onu cazip bir hedef haline getirir. Oysa dünyanın en ölümcül, en zorlu dağı Everest değildir. Zirvesine ulaşmaya çalışan her dört tırmanışçıdan birinin hayatını kaybettiği K2, rüşdünü ispat etmek isteyen dağcıların hayallerini süsler. Bu hayaller başkalarının kulağına tamamen delice geliyor olsa da...

Pakistan’daki K2’ye tırmanmak istediğini söyleyen üç Nepalli kadın için de tabii ki böyle olmuş. Ülke hükümetinden bile destek alamayan Maya Sherpa, Pasang Lhamu Sherpa ve Yangzum Sherpa tırmanış için maddi destek bulmaya çalışmanın tırmanışın kendisinden daha zor olduğunu söylüyor. Destek sözü veren ülkenin turizm bakanlığı ise başvuru dokümanlarını kaybettiklerini iddia etmiş. Hatta bazı görevliler ilk tepeyi bile aşamayacaklarını söyleyip üç kadınla dalga geçmiş.

Kendilerinden şüphe edenleri haksız çıkarmak ve küresel ısınmanın dağlara verdiği zarara dikkat etmek için her şeye rağmen yola düşen üç Sherpa, merkez kampa 40 derece sıcağın altında iki gün boyunca toplam 22 saat yürüdükten sonra ulaşmışlar. Altı gün sonra da zirve yapmayı başarmışlar. Bundan sonraki hedefi Nepalli çocuklara yaşadıkları coğrafyayı öğretmek için projeler başlatmak olan Maya hayatının en duygusal anlarını bu tırmanış sırasında yaşadığını söylüyor: “Daha önce tırmanış yaparken hiç ağlamamıştım. Ama üçümüz de zirveye ulaştığımızda yanaklarımdan yaşlar süzülmeye başladı.”