Mobilemenu
Profile

Yükseklik Korkunuzu Azdıracak 10 Fotoğraf

İyi geceler…

Bu fotoğrafın gerçekliğinden biz de süpheliyiz. Bir özel efekt mi var yoksa özel bir proje için mi böyle bir mizansen oluşturuldu? Belki de bir yatak reklamı ama ne olursa olsun kesinlikle hem huzur hem de huzursuzluk verici bir fotoğraf olduğu için bu listeye girmeye hak kazandı. Ve doğrusu, son tahlilde, özel efekt değil, gerçekten de böyle bir şey yapıldığına inandık biz. Ve “tövbeler olsun” diyerek ekrandan uzaklaştık.

Kankilerimle bir aradayız…

Belli ki bir tırmanış sırasında ufak bir mola vermiş bir grupla karşı karşıyayız. Korkusuz duruşları, o kadar yüksekte değilmiş gibi gülümsemeleri bu işte usta olduklarının bir dalaleti. Bizim gibi sıradan insanlar o yükseklikte olsa, bu fotoğraf çok daha farklı olurdu şüphesiz...

Biraz yalnız kalmaya ihtiyacım var…

Hepimiz arada bir yerlere kaçıp kendimizle baş başa kalıp bir muhasebe yapmak isteriz. Belli ki bu maceracı da böyle bir istekle dolu ama yalnız kalma konusunda çıtayı epey yükseğe koymuş. “Biraz daha alçakta da yalnız kalabilirdin be adam!” diyesi geliyor insanın.

Nabıcaz be Kamil?

“Dertlerimle başbaşayım” Konseptli bu fotoğrafta ise tek başına hayli dertli ve düşünceli oturan ama bunu nedense çok çok yükseklerde yapan bir arkadaşla karşı karşıyayız. Ama biz biraz fotoğrafı çeken adamın güvenliğinden de endişeliyiz.

Bu adamlar nereye gidiyor?

Eski bir dağ yolu olma ihtimali yüksek olan bu yerde, "neden ve nereye yürüyor bu insanlar?" diye düşündük ama net bir cevaba ulaşamadık. Çin’de eski kalelere ulaşmak zor olsun diye benzer yollardan yapılırdı büyük ihtimalle fotoğraf da o yollardan birinde çekilmiş. O tahtalar pek güven verici gelmedi bize ama neyse.

Biraz da spor yapalım

Zorlu bir tırmanışın en kritik anından yansıyan bu fotoğraf bize dünyada tırmanışa gönül vermiş herkese cesaretlerinden dolayı madalya takılması gerektiğini kanıtlıyor. Sadece tırtıkları olan dümdüz bir kayaya tırmanan bu tırmanışçıları kutluyor ve umarız sağ salim ulaşmak istedikleri yere varmışlardır diye diliyoruz.

Ufak bir mola

Görünce bile nefes kesen bir fotoğrafa geldi sıra. Bir kayalığa asılmış ve yerden yüz metrelerce yükseklikteki ufak çadırında konaklayan bu tırmanışçı halinden epey memnun görünüyor. Hatta sütünü içip çadırının fermuarını çekip biraz kestirmesi de muhtemel. Peki siz bu yükseklikte rahatça konaklayabilir miydiniz?

Yemekteyiz

Bu kez bir üstteki fotoğrafın aksine birçok tırmanışçının konakladığı ve daha az güvenli bir örnekle karşı karşıyayız. Biri uzanan, diğeri bir şeyler atıştıran ve bunu aşağı bakmaktan bile korkacağımız bir yükseklikte yapan ikiliye sonradan dahil olacakmış gibi gözüken biraz aşağılarda da bir arkadaş var. İnşallah fazla zorlamazlar seyyar evlerini.

Neden?

Evet, hiçbir güvenlik olmadan sarp kayalıklara tutunarak sarkan bu arkadaşa diyecek söz bile bulamıyoruz. Sadece parmağımızı ısırıp “Abi lütfen yapma” demek istiyoruz. İnsanın bakınca bile kalp atışları hızlanıyor.

Yeryüzü nerede?

Tırmanış nedir? Nasıl yapılır? Ne kadar zordur? Tüm bu soruların cevapları işte bu fotoğrafta saklı olabilir. Harika bir açıdan yakalanan bu an kesinlikle tırmanışın çırılçıplak yüzüyle tanıştırıyor bizi.