Mobilemenu
Profile

Yürüyüş Severlerin Iskalamaması Gereken 5 Dağ Rotası

Rahatlamak için dağ yamaçlarından vazgeçmeyenlerin her fırsatı değerlendirmeye çalıştığı malum. Bir yürüyüş tutkunu için, kapalı bir yerde yapılabilecek hiçbir aktivite, dışarıya çıkmak kadar zevk vermez herhalde. Kayalıklarla mücadele ederek dar patikalardan geçilen ya da yemyeşil vadilere yamaçtan bakarken soluklanılan maceraların, başarma duygusunu iyice perçinlediği inkar edilemez bir gerçek muhakkak. Bu hissi diri tutmanın en işe yarar yolu ise, çıtayı her seferinde daha yükseğe koymak. İşte, kolay parkurları bir kenara bırakıp hünerlerini daha zorlarında sergilemek isteyenler için 6 nefes kesici dağ yürüyüşü rotası:

O’Hara Gölü All Souls Rotası

Kanada’daki Yoho Ulusal Parkı içerisinde yer alan bu rota yaklaşık 15 kilometre uzunluğunda. Bu da 5 – 7 saat sürecek zorlu bir hiking anlamına geliyor. Dudak uçuklatan tepeleri ve şahane gölleri ile adını duyurmuş olan O’Hara Gölü All Souls rotası, Yukness Dağı’nın yamaçlarının bir parçasını sarıyor. Buraya girişler kontrol altında tutulduğu için sizinle aynı yolu yürüyen çok fazla insan göremiyorsunuz. Bunun en güzel tarafı da ortamın büyülü atmosferiyle aranıza giren yabancı sayısının minimumda kalması.

Dogtooth Dağı

Buranın en çok tavsiye edilen rotası Kicking Horse Dağ Evi’nden başlayıp Dogtooth Dağı’na uzanan 16 km’lik bir patika. Dağ evini merkez alıp herhangi bir yöne giderek bile şahane bir deneyim yaşayabileceğiniz dağda, ortalama yürüyüş süresi yarım saatten başlayıp bir tam güne kadar çıkabiliyor. Bu tamamen, dağ havasına, Rönesans tablolarından ödünç alınmış manzaralara veya yürüyüşçülere meydan okuyan yamaçlara ne kadar dayanabileceğinizle alakalı.

Panorama Sırtı

Kanada’nın popüler kayak lokasyonlarından olan Whistler şehrinin yanı başında yer alan Panorama Sırtı, yaz aylarını meşgul geçiren yerlerden. 30 kilometrelik rotasını 11 saat harcayarak kat etmenin mümkün olduğu Panorama, hem mavinin ve yeşilin ilginç tonlarıyla hem de tırmanış esnasında yaşattığı manzara kaynaklı şaşkınlık hissiyle hayli iddialı. Fotoğraf makinelerinin hafıza kartlarını doldurmaya ant içmiş doğa güzelliklerini, karanlıkta heba etmemek adına, yola erkenden çıkmak, bu zorlu rota için verilebilecek en kilit tavsiye.

Heiko Patikası

Yaklaşık 20 km uzunluğunda olan bu rota, meraklısına yaklaşık 8 ila 10 saatlik bir heyecan vadediyor. Tek yöne doğru kat edilebilen yol, şelalesiyle ve bir hayli kayalıklı geçitleriyle size iyi vakit geçirtmek için elinden geleni yapmaya hazır. Büyük tepelerin hakimiyeti altındaki Heiko Patikası’na gelen belirli bir yaş üstü ziyaretçiler, yürüyüşten sonra eskisi gibi genç hissetmeye başladıklarını söylüyor. Burayı bir yerlere yazmakta fayda var.

Abbott Bayırı Patikası

20 kilometrelik başka bir Kanada patikası ile listeyi sonlandıralım. Abbott Bayırı ya da Abbott Sırtı, kendisini alt etmeye gelenleri kayalıklarıyla epey terletiyor. Patika içerisinde,  dağlara karşı tertemiz havada piknik yapmak isteyecekleri memnun edebilecek alanlar da bulunuyor. Fakat piknik işine hiç bulaşmadan patikayı muhatap alanların, 5 – 7 saat arası bir süreye ihtiyaçları olacağını belirtelim.