Mobilemenu
Profile

Yürüyüş Yapmanın En Eğlenceli Olduğu 5 Kent

Yürüyüş yapmak için ideal bir yer bulmak her zaman kolay değil. Hele ülkemiz gibi daha ziyade araç trafiğinin önceliğe sahip olduğu yerlerde şöyle ağız tadıyla bir yürüyüşe çıkmak da haliyle epey zor oluyor. Fakat uzmanlar düzenli olarak yapılan yürüyüşlerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığa çok iyi geldiğini sık sık söylüyor. Bir kenti ya da kasabayı yürüyerek keşfe çıkmak, ara sokaklara dalmak, yeni yerler keşfetmek insanı ferahlatan şeylerden biri olarak dikkat çekiyor. Hatta dünyada öyle kentler var ki sırf yürüyerek keşfedin ve sokakları arşınlayarak kentin tadını çıkarın diye sonsuz imkanlara sahip. İşte dünyanın dört bir yanından yürüdükçe keyfi çıkan o kentlerden 5 tanesi.

Vancouver, Kanada

İlk olarak biraz soğuk bir yeri ziyaret edelim. Adeta patikalardan yapılmış gibi duran şehir planıyla Vancouver, Kanada’nın en güzel ve en yürüyüş dostu kentlerinden biri. Aslında, Vancouver'daki işlerin çoğu bir yerden bir yere yürüyerek hallediliyor. İnsanlar zorunda olmadıkça toplu taşıma kullanmıyor, illa bir taşıta bineceklerse de bisikleti tercih ediyorlar. Tuistler de bir yerden sonra bu duruma alışıp motorlu araçlara pek ihtiyaç duymuyorlar. Yürüyüş skalası puanlamasına göre Vancouver kentler içinde “çok yürünebilir” kategorisinde yer alıyor. Eğer yolunuz düşerse Stanley Park gibi doğal manzaraları güzergahınıza eklediğinizden emin olun.

Floransa, İtalya

İtalya'nın Floransa kenti, ayak bastığınızdan itibaren sizi  bir açık hava müzesindeymiş gibi hissettiriyor. Bu yüzden hiç şüphesiz yürüyerek en çok şey keşfedeceğiniz kentlerden biri burası. Floransa gibi otantik ve tarihi şehirler, otomobillere göre değil, yürüyüşçülere göre inşa edilmiş durumda. Bu yüzden antik altyapıyı da bozmamak için trafiğe açık yerlerin sayısı da asgari düzeyde tutuluyor ve şehre gelen truistlere de yürüyerek gezmeleri tavsiye ediliyor. İtalya’da buna benzer bir başka şehir Venedik'tir. Orada da trafiğe açık alan sayısı hayli az. Sonuç olarak Floransa tarihin içinde de yürüyüş yapabileceğiniz o eşsiz kentlerden biri. Hem sağlığınıza hem de tarih bilginize katkıda bulunmaya hazır olun deriz.

Paris, Fransa

Dünyanın belki de en popüler şehri Paris. Kimilerine göre aşıklar şehri kimilerine göre ise sanatın başkenti. Ama pek az kimse Paris’in aynı zamanda yürüyüş yapmak için en uygun kentlerden biri olduğunu bilir. Paris'in kıvrımlı sokaklarında kaybolmadan gezmek bile bir başarı olarak addedilir. Louvre, Champs Elysées, Latin Mahallesi ve Eyfel Kulesi arasındaki tüm turistk durakların yürüyerek gezilebilmesi motorlu taşıta da ihtiyaç bırakmıyor. Bir yürüyüşçünün hızıyla şehri keşfetmek, orada yaşamanın neye benzediğini anlamak için en iyi yoldur. Yorulduğunuz anlar da olacak elbette ve o zaman da bir trene atlayıp yeraltındaki Paris’i keşfedebilirsiniz.

Marakeş, Fas

Şimdi de Kuzey Afrika’ya uzanalım. Marakeş adeta bir kültür mozaiği. Hem yerel kültüre ait birçok pazara hem de bölgeye dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanların yarattıkları homojen kültüre ait izleri görmek mümkün burada. Elbette bunları görmenin en kolay yolu da bir yürüyüş yapmak. Açık hava pazarlarında ve medinaslarda sizi bekleyen tüm manzaraları, sesleri ve kokuları duyarken yavaşça siz de kentin büyüsüne kapılabilirsiniz. Sokak sanatçıları, yiyecek tezgahları ve misafirperver halkı ile Marakeş sıra dışı bir deneyime açık olan herkesi bekliyor.

Sidney, Avustralya

Listemizi Avustralya’ya uzanarak bitirelim. Başkent Sidney’de Liman Köprüsü'nü geçerken ve şehrin güzel sahilinde dolanırken ikonik Sidney Opera Binası'nın manzarasına şahit olmanın en iyi yolunun bir yürüyüş yapmak olduğunu keşfediyorsunuz. Böylece Sydney'de herkesin neden herhangi bir yere giderken yürüyüş yaptığını ya da olmadı bisiklete bindiğini fark ediyorsunuz. Şehrin manzarasını en iyi yürüyerek çıkacağının herkes farkında.  Restoranlar, barlar, tiyatrolar ve geri kalan her şeyi adımlarınızla keşfetmeniz mümkün.