Mobilemenu
Profile

Yüzmek İçin Dünyanın En Zorlu 5 Yeri

Eski yüzme şampiyonu Steven Munatones uluslararası bir araştırma düzenleyerek bir nevi “dünyanın en zorlu” konulu listelerine bu kez yüzme dalından bir örnek ekledi. Bugüne kadar beşini birden sadece 6 müthiş yüzücünün geçebildiği sular dünyanın yüzmesi en zor lokasyonları olarak seçildi. Bu sular bir anlamda şu an yüzme dünyasının everest’i konumundalar. İşte sadece 6 kişinin hepsini geçebildiği o zorlu yüzme yerleri.

Cook Boğazı

Yeni Zelanda'nın Kuzey ve Güney Adaları arasındaki kanalı yüzerek geçmek listemizdeki diğer yerlere nispeten biraz daha kısa sürüyor. 16 millik bu kanalda yüzmek epey zor. Bunların nedenlerini sıralayacak olursak, soğuk sular, deniz anası ve hatta köpek balığı gibi birçok faktör dikkat çekiyor.

Örneğin İngiliz yüzücü Adam Walker, bu kanalda yüzerken uzun süre bir yunus sürüsü ile yüzdüğünü zannetmiş fakat onların köpek balığı olduğunu geç de olsa fark etmiş. Cook Boğazı için en çok öne çıkan iki tehlike ise şöyle, birincisi hava değişebilir ve birden kendinizi büyük bir akıntının içinde bulabilirsiniz, ikincisi ise hipotermi gerçek bir risktir.

İngiliz Kanalı

İngiltere ile Fransa arasında 21 mil boyunca  uzanan bu kanalın tarihte de özel bir yeri var. İki ülke arasındaki savaşlar sırasında sık sık kullanılan bu kanal stratejik bir önem de teşkil ediyor. Bugünlerde ise burası meydan okumayı seven yüzücülerin sık uğradığı yerlerin başında geliyor.

Tarih boyunca toplamda 320 kişinin yüzerek geçtiği söylenen kanal modern dönemlerde ise sadece 22 kez geçildi. Bunlar arasındaki en ilginci ise 73 yaşındaki bir adamdı. Yüzerek geçmesi saatler süren bölge akıntılar nedeniyle oldukça tehlikeli ve yüzmek için ücret verip özel bir cankurtaran servisi ile anlaşmanız da şart.

Kuzey Kanalı

Kuzey İrlanda ve İskoçya arasındaki sular, soğuk, denizanası ile dolu ve güçlü akıntılara sahiptir. Ve burası büyük bir meydan okuma arayan tüm yüzücülerin listesinde bulunuyor.

Adam Walker bu sularda da yüzdü. 2014 yılında çıktığı yolculuğuna hazır olmak için öncesind tam 6 ay boyunca soğuk suyla duş aldı. Yüzüşü sırasında yaklaşık 200 kez kramp geçirdi ve zor da olsa yüzüşünü tamamladığında hemen hastaneye kaldırıldı. Neyse ki hayati bir tehlikesi olmadan yüzüşünü tamamladı.

Molokai Kanalı

Ayrıca “Kaiwi Kanalı” olarak da bilinen bu kanala girdiğinizde kendinizi Molokai Adası'nın batı kıyısı ile Oahu'nun doğu kıyısı arasında yüzerken bulacaksınız. Güçlü akıntılar ilk problem ama özellikle derinliğin yarattığı dip çekimi profesyonel olmayan yüzücüler için problem yaratabilir. Suyun en derin noktası 701 metre ve Dünya Profesyonel Maratonu Yüzme Federasyonu'nun “zorluk derecesi çok yüksek” unvanına sahip.  Eğer lisanslı bir yüzcü değilseniz burada suya yaklaşmanıza bile izin verilmiyor.

Catalina kanalı

Kaliforniya'da Santa Catalina Adası ile Los Angeles arasında uzanan Catalina Kanalı 21 mil uzunluğunda. Biraz daha sıcak olmasına rağmen, İngiliz Kanalı ile mesafe ve su koşulları açısından birbirlerine benziyorlar. Amerikalı yüzücü Steve Robles, 2013 yılında bu kanalı geçmeyi başardı. Bitirdiğinde ise şunları söylemişti “Sona erdiğinde plaja nasıl gittiğimi bile bilmiyorum, tamamen tükenmiştim.” Doktorlar daha sonra onu hipotermi şüphesi ile hastaneye yatırdı ve Robles’in hafif bir kalp krizi geçirdiği tespit edildi.