Mobilemenu
Profile

Yüzüklerin Efendisi Filmlerinin Çekildiği Mekanlar

Peter Jackson, 2001 yılında Yüzüklerin Efendisi uyarlamasıyla sinemaları fethettiğinde, bu tarihe kadar ancak tutkunlarının hayal güçleri vasıtasıyla zihinlerinde canlandırabildiği Orta Dünya’ya da görsel bir boyut kazandırmış hale gelmişti. Romandan uyarlanan her eserin yaşadığı “Film mi, kitap mı” tartışması J. R. R. Tolkein’ın hacimli eserinin yakasını da bırakmamıştı elbette. Fakat tartışmanın kitap kefesinde yer alan alevli savunucular bile, Yeni Zelandalı Jackson’ın filme mekan olarak seçtiği memleketinin, kitaba cuk oturduğunu kabul ediyordu.

Üçlemenin tamamlanmasının ardından yıllar geçmiş olmasına rağmen, ülkenin büyüleyici manzaraları ve seyrine doyum olmayan yeşilliği, filmin çekildiği yerleri hayranlar için harika seyahat merkezlerinden biri kılmaya devam ediyor. İşte, adeta Orta Dünya’nın atmosferini soluyormuşsunuz hissi yaratan ve çekimlerde aktif rol almış olan beş yer.

Anduin Nehri

İlk kez serinin birinci hamlesi Yüzük Kardeşliği’nin açılış sahnesinde karşımıza çıkan bu göz kamaştırıcı nehir, Lothlorien’den Mordor’a uzanan yolculuk esnasında da Kardeşlik tarafından kullanılmıştı. Yeni Zelanda’nın Fiordland Ulusal Parkı sınırları içerisinde yer alan Waiau ve Mararoa Nehirleri, Orta Dünya’nın Anduin Nehri’ne hayat verdiklerinden, buraya yapılacak bir ziyaretle doğrudan bu büyülü dünyaya giriş yapmak mümkün. Ama bölge Orman Elfleri’nin mekanı olduğundan, buralarda gezinirken gözünüzü açık tutmanızda fayda var.

Fangorn Ormanı

Nehirlerin çevirdiği bölge Entlerin yuvası olan Fangorn Ormanı olarak biliniyor. Akarsulara ev sahipliği yapan Fiordland Ulusal Parkı, Orta Dünya’nın Fangorn Ormanı’nı da içinde saklıyor. Bölgede yer alan Mavora Gölü boyunca uzanan yol ise, Merry ve Pippin’in Uruk-hai’lerden kaçarken kullandığı yol olarak filmde görünüyor. Keza Aragorn’un yaramaz hobbitlerin peşine düştüğü yer de burası. Yolunuz burayla kesişirse, birbirlerine söylenip duran ağaçlarla karşılaşmanız işten bile değil. Ne de olsa burası Orta Dünya’nın en meşhur ormanı.

Bruinen

Serinin ikinci filmi İki Kule’nin enfes açılış sahnesini hatırlayanlar burayı da hemen çıkaracaklardır. Glenorchy Köyü’ndeki Wakatipu Gölü’nün yanı başında yer alan Earnslaw Dağı’nın manzara yaratma alanındaki yeteneği, İki Kule’nin neredeyse büyük bir kısmına sirayet etmiş durumda. Filmin göz dolduran arka planlarını bu doğa güzellikleri oluşturuyor.

Pelennor Çayırları

Mackenzie bölgesini ziyaret edip çayırlarda gezinenler, Kralın Dönüşü’nde izlediğimiz, Gondor ve Rohanlıların binlerce orka karşı mücadele ettiği meşhur savaşın çekildiği mekanı görmüş oluyorlar. Fakat çayırlar özel mülk olduğu için, buraları izinsiz ziyaret etmeniz mümkün değil. Ancak bölgedeki tur şirketleri, düzenli aralıklarla fanları Pelennor Çayırları ile kavuşturma konusunda yardımcı oluyor. Mackenzie’ye gidip tur şirketlerinin kapısını çalmak yapılacak en doğru şey.

Hüküm Dağı

Listenin son yeri olan Hüküm Dağı’nın, yeşilin tonlarıyla arası pek iyi değil. Yüzüğün dövüldüğü ve serinin finalinde yok edildiği yer olan Hüküm Dağı, filmde orklarla ve lavlarla kaplı bir yer olarak tasvir edilse de, Hüküm Dağı’nı başarıyla canlandıran Yeni Zelanda’nın Ngauruhoe Dağı aslında öyle bir yer değil. Hiking severlerin ve dağcıların uğrak mekanların biri olan dağ, efsanevi üçlemenin finalini tekrar tekrar hatırlamak için, yolu Yeni Zelanda’ya düşen herkesin, iyi bir bahanesi olmak dışında filmdeki dağa benzemiyor bile.