Mobilemenu
Profile

En Etkileyici 5 Yeraltı Şehri

Matmata (Tunus)

Matmata Tunus'ta bulunan küçük bir kasabadır. Bu kasabanın altında bulunan yeraltı şehri tamamen çamurdan yapılmış ve yeryüzünden büyük bir çukur kazılarak inşa edilmiş.

Matmata, 1967 yılına kadar sakinleri tarafından hiçbir zaman ifşa edilmedi. Fakat 1967’de yağan yoğun yağmur yeraltı şehrini tahrip edince yeraltı şehrinin bir kısmı çöktü ve yıllarca saklanan sır ortaya çıktı.

Tunus hükümeti olaya el koydu ve büyük bir restorasyon başlattı. 1976’da ise Matmata, Star Wars filminin çekildiği yerlerden biri oldu. Bugün biraz da Star Wars sayesinde Matmata dünyanın en turistik yeraltı şehirlerinden biri konumunda.

Wieliczka (Polonya)

Wieliczka Tuz Madeni, adından da anlaşılacağı gibi, 2007 yılına kadar masa tuzunun en eski ve önemli üreticilerinden biriydi.

Wieliczka Tuz madeni, onüçüncü yüzyıldan itibaren Zupy Krakowskie adlı fabrikatör tarafından çalıştırılmıştı. Fakat zamanla o kadar büyüdü ki bu koca maden bir yeraltı şehrine dönüştü. İçinde bir düzine heykel, dört şapel ve hatta bir yapay göl bulunan yer altı şehri bugün turizme açılmış durumda.

Yılda ortalama  1 milyon kişinin ziyaret ettiği bu yeraltı şehri restore edildi ve kuruluşundan 800 yıl sonra da en popüler yeraltı şehri olmayı sürdürüyor. 

Pekin (Çin)

Pekin bugün yer üstünde dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olabilir. Ama kentin altında da ayrıca bir şehir olduğunu çok insan bilmiyor. Mao Zedong'un en şok edici yapısı olan Pekin aslında caddelerin altında bulunuyor.

1969'da inşa edilen Pekin yeraltı şehrinin Sovyetler Birliği ile nükleer savaş olması durumunda askeri savunma ve Pekin nüfusuna ev sahipliği yapması planlanıyordu.

Bu amaçla o kadar büyük bir yer inşa edildi ki, yer altı şehrinin içinde alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar, fabrikalar, çiftlikler, depolar ve çok daha fazlası yer alıyordu.

Pekin yeraltı şehrinin yaklaşık 300.000 işçi tarafından inşa edildiği ve yaklaşık 85 kilometre kare olduğu tahmin ediliyor.

Kish (İran)

Kish, İran sahillerinin altında uzanan gizemli bir yeraltı kentidir. Kish, aynı zamanda Kish yeraltı kenti olarak da biliniyor ama İran resmi kayıtlarında herhangi bir adı yok.  

Bu yeraltı şehrinin, öncelikle su yönetim sistemi olarak kullanmak için 2500 yıl önce inşa edildiği söyleniyor. Zamanla hem düşmanlardan kaçıp sığınma yeri olarak hem de mevcut sisteme başkaldıran tarikatların toplantı amaçlı kullandığı tahmin ediliyor.

Uzun yıllar atıl durumda olan kent son 50 yılda yeniden keşfedildi. Bugün, Kish hala restore ediliyor. Şu an içinde restoranlar, alışveriş merkezleri, sanat galerisi olan turistik bir mekana dönüştürüldü. Yani bugün isteyen herkes bu yeraltı şehrinde vakit geçirip karnını da doyurabiliyor.

Kapadokya (Türkiye)

Ülkemizin gururu olan bir lokasyon ile listeyi sonlandıralım. Üstünde peri bacaları altında ise bambaşka bir dünya olan Kapadokya tam bir tarihi miras.

Tarih boyunca Bizans, Roma, Arap saldırılarından kaçmak için yeraltı şehirleri inşa eden Kapadokya halkının bu tarihi M.Ö 4. yüzyıla kadar uzanıyor. Özellikle Derinkuyu ve Kaymaklı da bulunan yeraltı şehirlerinde zamanında yaklaşık 30.000 kişinin yaşadığı ve bu şehirlerin kuytulara doğru daha da genişlediği biliniyor.

Tarih olarak en eski Hititler’e kadar götürülen bu yeraltı şehirleri bugün ülkemizin en değerli turistik merkezlerinden biri olarak koruma altına alınmış durumda.