Mobilemenu
Profile

Ziyaret Etmeniz Gereken 5 Macera Kasabası

Macera tatilleri artık en popüler sezonda en iyi rotalara, resiflere ve zirvelere ulaşmaya çalışan insanlara ev sahipliği yapıyor. Bu yolda uzun seyahatler gerçekleştiren ve yeni yerler keşfederek rotalarını güncelleyen birçok doğa tutkunu da mevcut. Eğer siz de önünüze haritayı alıp, sıkı bir maceraya girmek için yolları aşmayı düşünüyorsanız listemize bir göz atın ve bu kasabaları da aklınızda tutun deriz.

Pokhara

Nerede: Nepal

Ne zaman gitmeli: Mayıs ile Eylül arası

Nepal’in Himalayaların sınırındaki bu spor başkenti size doğa sporları ve ekstrem sporları bir paket halinde sunuyor.

Bu kasaba Annapurna menziline giden yürüyüşler için başlangıç ​​noktalarından biridir. Ama aynı zamanda kendisi de birçok doğa sporuna elverişli bir konumda.

Phewa Gölü’nde envai çeşit su sporu yapabilir ya da yükseklere çıkıp dünyanın en iyi yamaç paraşütü alanlarında aksiyona dalabilirsiniz.. Ayrıca dağ bisikleti, ultralight uçuşu, kaya tırmanışı, kanyon geçişi ve akarsu raftingi veya türbülanslı Trisuli Nehri üzerinde kano yapmak gibi adrenalin seçenekleri de elinizin altında. Eh boşuna spor başkenti dememişler buraya.

Chamonix

Nerede: Fransa

Ne zaman gitmeli: Mayıs ile Ekim arası

Muhtemelen bu ünlü kayak kasabasının adını daha önce de duymuşsunuzdur. Ancak burası vadettiği aksiyonlarla sadece kış sporlarına değil, yılın dört mevsimi aksiyona ev sahipliği yapıyor.

Mont Blanc'ın gölgesinde ve dağlarla çevrili, modern dağcılığın doğduğu yer, her Ağustos ayında ultra maratonlara da ev sahipliği yapıyor. Kısaca ister tırmanış, ister kış sporu isterseniz de koşmak isteyin, aradığınız her şeyi Chamonix’de bulacaksınız.

Geniş kayak alanlarındaki teleferikler, dev buzullara ve granit zirvelere ulaşımı kolaylaştırırken koşu ve dağ bisikleti parkurları ile de bağlantı sağlıyor. Bölgede istediğiniz bir spor için özel eğitim almanız da mümkün.

El Chaltén

Nerede: Arjantin

Ne zaman gitmeli: Aralık – Şubat arası

Los Glaciares Milli Parkı'nda bulunan El Chalten'in Fitzroy ve Cerro Torre'nin çarpıcı zirvelerinin arasında bulunan bu bölge tam bir meydan okuma yeri.

Silueti şehri kaplayan büyük tepeler dağcıların ağzını sulandırırken, Fitzroy’un granit zirvelerinin tabanında sona eren Laguna de los Tres ise hem tırmanışçıların hem de yürüyüşçülerin gözdesi. Hiking için de olağanüstü olanaklar vadeden El Chalten ulaşması biraz zor olsa da, bu zorluğa değecek güzellikler vadediyor.

La Fortuna

Nerede: Kosta Rika

Ne zaman gitmeli: Şubat-Nisan arası

Yağmur ormanı maceraları için bir merkez olan bu kasabada Arenal Volkanı'na inerken patlayan kayaları duyabilirsiniz. Evet bu biraz ürkütücü ama tanık olmak da paha biçilemez.

Milli parkın dibinde yer alan bu dağ patikalarının kıyısında rafting için epey uygun bir nehir var. Arenal Gölü'nde ise kürek çekebilir, orman şelaleleri etrafında yürüyüşe çıkabilir ya da gözünüzü karartıp bölgeyi trekking ya da hiking ile keşfe çıkabilirsiniz. Ama bunun için bir rehber ile anlaşmanız şart.

Wanaka

Nerede: Yeni Zelanda

Ne zaman gitmeli: Her zaman

Adrenalin bağımlıları Yeni Zelanda söz konusu olduğunda genelde Queenstown'a giderler. Ama Wanaka, daha küçük, daha rahat ve şaşırtıcı derecede güzel göl kenarı ortamında en az Queenstown kadar heyecan verici maceralar sunuyor.

Wanaka, su sporları, yürüyüş, dağ bisikleti ve skydiving için bulunmaz fırsatlara ev sahipliği yapıyor. “E bunların hepsi hava güzelken yapılan sporlar” dediğinizi duyar gibiyiz. Ama merak etmeyin kışın da Tiz Koni adlı kayak merkezi tüm kış sporlarına uygun seçenekler sunuyor. Çevredeki Iron ve Roy dağları ise dağcıların ilgisini çekiyor. Kısacası dilediğiniz tüm doğa sporları için Wanaka biçilmiş kaftan.