Mobilemenu
Profile

Zor Yol Koşullarıyla Mücadele Etmenin 5 Yolu

 Bahar Lastiği Kullanan

Kimse lastik patlatmak istemez. Hem temponuzu kaybedersiniz, hem de el pompasıyla canınızı dişinize taksanız bile istediğiniz basıncı lastiğe veremezsiniz. Ne yazık ki ilkbahar, lastik patlatmak için mükemmel bir mevsim! Kış boyunca yağan yağmur ve kar asfaltı zorlarken, bunlarla mücadele etmek için yollara dökülen tuzlar da asfaltı eritir. Tüm bunlar asfalttan çakıllar, kumlar gibi küçük parçalar kopmasına da sebep olur. Böyle bir zemine  denk geldiğinizde ince ve pürüzsüz yol lastiğiniz her zamankinden çabuk patlar. Bu sıkıntıyı en aza indirmek için mevsim bahar olduğunda dış lastiklerinizi değiştirmelisiniz. Kevlardan üretilmiş, daha yassı ve dirençli lastiklerden bir çift alın. Hemen her lastik markasının böyle bir modeli vardır. Bunu ekstra masraf olarak görmeyin. Mevsime göre lastik değiştirmezseniz, mevcut lastiklerinizin de ömrü daha kısa olacağından ödeme günü de daha erken gelecek. Bir de böyle düşünün! 

Dikkat Çukur Var!

Yaz sonunda bıraktığınız yollarla, ilkbahar başında buluştuğunuzda bir şeylerin değişmiş olduğunu görebilirsiniz. "Hey bu çukuru buraya kim koydu?" Yağışların ve buzlanmaya karşı mücadele etmek amacıyla yola dökülen kum ve tuzlar, asfaltta ciddi çukurlar veya yarıklar açabiliyor. Bu noktada yapmanız gereken ufak birkaç numara var. Örneğin sürüş sırasında kaçınmak istediğiniz yol bozukluklarına bakmak yerine, onların arasındaki pürüzsüz yola odaklanın. Güzel bir yoldaki tek çukura girdiyseniz, bunun sebebi doğrudan ona bakmanızdır! Siz temiz yola odaklanın, vücudunuz hiç düşünmeden gerisini halleder. Bir diğer uyanıklık da özellikle yolu boydan boya kesen bir yarık varsa başvurabileceğiniz "tavşan zıplaması"dır. Bunun anlamı sürüş halinde iki tekerleği birden aynı anda havalandırarak söz konusu engelden kurtulmak. Yumuşak zeminde ve durur vaziyette denemeler yapın, bu işi kıvırabileceğinize emin olduktan sonra yollarda uygulayın. Merak etmeyin, kimse sizden Vincenzo Nibali performansı beklemiyor!

Yazlıkları Dolaptan Çıkartmak İçin Henüz Erken

İlkbaharın  yaramazlıklarından biri de değişken hava koşullarıdır. Güneşli bir gün yarım saat içinde sizi bir sağanak yağmur altında bırakabilir. Yoğun bulutlar güneşin batma saatini çok erkene alıp havayı karartabilir. Bir anda başlayan sert bir rüzgar, kemiklerinizi delip geçebilir. Yola çıkarken bunları aklınızda tutun ve yanınıza yedek kıyafet ve ekipman almadan harekete geçmeyin. İnce bir yağmurluk veya rüzgarlık, ön ve arka ışık, ince ama katmanlı bir giyim tercihi sürüş keyfinizin yok olmasını engeller.

Çamurluk Almaz Mıydınız?

Özellikle performans amaçlı yol bisikleti kullananlar kolay kolay çamurluk kullanmazlar. Görüntüyü ve daha önemlisi aerodinamik yapıyı bozması veya bisiklete yükleyeceği birkaç yüz gram da olsa sahip olduğu ağırlık sporcuların hiç hoşuna gitmez.  Diğer taraftan bağlantı noktaları ve lastik açıklığının minimum olması da yol bisikletlerine çamurluk takmayı biraz zorlaştırır. Böyle olunca sürüşün başından itibaren yoldan sıçrayan ve ayaklarınızı, bacaklarınızı ve poponuzu sırılsıklam yapan sulara katlanmak zorunda kalırsınız. Bazıları sele altına bir çamurluğa göre çok daha küçük ve hafif "ass saver/popo koruyucu" takarak en azından "arka taraf"ı kuru tutmayı bakıyor. Yine de bazı üreticiler yol bisikletlerinin yapısına uygun çamurluklar üretiyor. Tabii yol yerine şehir, hibrit, dağ veya tur bisikleti kullanıyorsanız çok daha fazla çamurluk seçeneğiniz olduğunu bilmelisiniz. Emin olun çamurluksuz olmaya göre çok daha konforlu bir sürüş yapacaksanız.

Banyo Zamanı!

Ara ara yağan yağmur veya tepelerden akan sular yüzünden bahar sürüşlerinden sonra bisikletinizin fazlasıyla kirlenmesi kaçınılmazdır. Özellikle vites grubu, frenler ve jant tellerinin çamura bulanması görüntüyü bozduğu kadar sürüşün kalitesini ve bisikletin ömrünü etkiler. Bu yüzden bisikletten indiğinizde kendinizi nasıl duşa atıyorsanız, bisikletinizi de yıkamalısınız. Bisiklet üzerinde kalacak çamurlar ve nem, paslanmayı hızlandırır. Bu yüzden bisikletiniz yıkamalı, hatta kuru bir bezle de kurutmalısınız. Duş almaya üşünmeyenler, bisikletini temizlemeye de üşünmesin lütfen!