Mobilemenu
Profile

Zorbing ile Yuvarlanın ve Devirin!

Yeni Zelandalı iki mucidin “hamster” lardan ilham alarak bulduğu “zorbing” ile “hamster” lar değil bizzat siz yuvarlanacaksınız. Hem de tarifi çok güç bir heyecan yaşayarak… Hazır mısınız? Küreyle yuvarlanma da denilen “zorbing”, iç içe geçmiş iki plastik topun yüksek bir noktadan aşağıya doğru yuvarlanması anlamına geliyor. Sorun şu ki; topların içinde siz de oluyorsunuz. “Zorb” adı verilen bu şeffaf topların biri 2, diğeri 3 metre çapında. İnişiniz tamamlandığında siz de bir “zorbanaut” olmaya hak kazanmışsınız demektir.

Su üstünde, karda ya da çim bir rampada “zorbing” deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu heyecan verici aktiviteyi tek başınıza ya da birkaç arkadaşınızla birlikte yaşama şansınız da bulunuyor. Hava pompası ile kısa sürede şişirilebilen “zorb” un içindeyken nefes alabilmeniz ise büyükçe delikler sayesinde mümkün oluyor. Güvenliğiniz elbette çok önemli. Bu amaçla, “zorb”u tasarlayanlar iki küre arasında 60-70 cm kadar boşluk bırakmayı ihmal etmemişler. Bu sayede, sürüklenme esnasında yaşanabilecek her türlü darbeye karşı koruma altına alınmış oluyorsunuz. Bir diğer güzel taraf, kontrolün sizde olması. “Zorb”un içindeki halkalar ve tutma kolları sayesinde yönünüzü ve hızınızı kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

“Zorb” topu ile yapabilecekleriniz yalnızca yuvarlanmakla da sınırlı değil. İçine su doldurulan “zorb” topu ile farklı bir “zorbing” deneyimi yaşayabileceğiniz gibi son zamanlarda popülaritesini iyice arttıran “insan bowlingi” ve “zorb futbolu” ile bambaşka heyecanlar da yaşayabilirsiniz. Özellikle insan bowlingi size, devrilirken devirme gibi farklı bir duygu hissettirecek. Bu arada dünyadaki en uzun “zorbing” parkuru, 750 metre uzunluğuyla ABD Pennsylvania’da bulunuyor. İlk “zorbing” pisti olma özelliğine sahip parkur ise Yeni Zelanda’daki Rotorua parkuru. Türkiye’de bu amaç için kullanılan bir parkur henüz yok. Fakat pek çok organizasyonda zorb topu kullanıldı. İyi bir haber; bu alanda faaliyet gösterecek ilk zorb parkuru için çok fazla beklememiz gerekmeyecek. Uludağ ve Erciyes’ deki kayak merkezlerinde önümüzdeki kış için çalışmalar başlamış bile. Haydi yuvarlanmaya…